Ranking ten odzwierciedla uśrednioną atrakcyjność ofertową poszczególnych taksonów - wyższą mają te które są oferowane w większej liczbie odmian i przez większą liczbę uczestników gry rynkowej. Atrakcyjność tak jak ją praktycznie rozumieją producenci decydując się na oferowanie określonej liczby odmian i gatunków. Niekoniecznie jest to "absolutna atrakcyjność" dla klienta, np. zaniżona jest pozycja na tej liście gatunków typowych sezonowych kwiatów "do skrzynek balkonowych" masowo produkowanych z rozsady, z uwagi na rzadsze występowanie ich w analizowanych na potrzeby atlas-roslin.pl katalogach.
O ile porównanie w obrębie jednej grupy roślin ozdobnych jest bliskie rzeczywistej atrakcyjności, to wnioskowanie o atrakcyjności pomiędzy grupami (drzewa i krzewy - byliny - kwiaty letnie itd.) np. porównanie atrakcyjności floksów z cyprysikami, jest obarczone większym błędem. Bierze się on głównie z uwagi na trudność określenia właściwej proporcji analizowanych katalogów "bylinowych" i "krzewiastych".
Na stronach taksonów, przy nazwach odmian symbolem mniej lub bardziej zaczernionym (▫ ○ ◔ ◑ ◕ ◼) podano popularność, a ściślej ujmując, częstość danej odmiany w ofercie handlowej.
Można też zobaczyć: analiza oferty nasion kwiatów i bylin ozdobnych