takson uprawiany [24]

Eryngium alpinum L.

mikołajek alpejski

wymagania i uprawa

Stanowisko w pełnym słońcu. W naturze rośnie na wapieniu. W uprawie ogrodowej niewymagająca co do jakości gleby poza tym, że winna być ona przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, w żadnym razie nie podmokła; z racji silnego i głębokiego systemu korzeniowego dobrze znosi suszę; odczyn obojętny lub zasadowy. W pełni mrozoodporna.

space

Można też rozmnażać wegetatywnie z sadzonek korzeniowych pobranych na przedwiośniu lub późną jesienią. Odcinki ok. 10 cm sadzi się pionowo, od razu do doniczek aby nie naruszać korzeni przy ostatecznym sadzeniu do gruntu.

space

Wymagania: światło · pełne słońce · woda · gleba bardzo sucha lub gleba sucha

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany · niebieski

Analiza dostępności roślin (form i odmian #3):
• bez odmiany · · ‘Blue Star’ · ‘Superbum’

właściwości i zastosowanie

kolor liści
Bylina występująca w Alpach i przyległych wapiennych pasmach górskich półwyspu Bałkańskiego. U nas uprawiana w ogrodach jako ozdobna bylina. Wysokość pędów kwiatostanowych 50-80 cm.

space

Do uprawy na rabatach bylinowych, i w ogrodach naturalistycznych. Pędy kwiatostanowe używa się na kwiat cięty i do suchych bukietów.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · na rabatę bylinową · do ogrodu naturalistycznego · bylina na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 50-80 cm · strefa mrozoodporności 5 · kwitnienie: 7-8