takson uprawiany [24]

Verbascum bombyciferum Boiss.

dziewanna jedwabista dziewanna omączona

wymagania i uprawa

Verbascum bombyciferum (dziewanna jedwabista)
Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba przeciętna, dobrze rośnie na słabych i przepuszczalna, nie nadmiernie wilgotna, jest odporna na suszę, zimą nie może być podmokła; odczyn zasadowy (dobrze rośnie na wapiennych) lub obojętny. / Nasiona (drobne, 6 tyś. szt./g) wysiewa się powierzchniowo w maju lub czerwcu wprost do gruntu na rozsadnik; wschody po 2-3 tygodniach. Na stanowisko docelowe przesadza się w drugiej połowie lata, w rozstawie co 50-60 cm (3-4 szt./m2). Kwitnie w drugim roku uprawy. Zwykle można odnawiać z siewek powstałych z samosiewu. Oferowana jako roślina miododajna.

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany ·

Analiza dostępności roślin (form i odmian #3):
• bez odmiany · · ‘Arctic Summer’ · ‘Polarsommer’

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Krótkowieczna bylina, naturalne stanowiska w Azji Mniejszej i Grecji gdzie rośnie na suchych, kamienistych glebach. U nas uprawiany kwiat dwuletni. Pędy kwiatostanowe pojedyncze lub słabo rozgałęzione, silne i wysokie, 120-160 cm wysokości. / Ozdobę stanowią gęsto kutnerowato, biało owłosione liście, zebrane w rozetę oraz wysoki, silny pęd kwiatostanowy. Kwiaty żółte, kwitnie od czerwca do sierpnia, najintensywniej w drugim roku uprawy i najlepiej traktować ją jak kwiat dwuletni. Jako pojedyncza okazała roślina (soliter) lub w grupie kilku sztuk na rabatę bylinową, do ogrodów o charakterze naturalistycznym. Odmiany: ‘Arctic Summer, Polarsommer’.

Grupy użytkowe: kwiaty dwuletnie · okazała roślina do ekspozycji pojedynczo lub w grupach (soliter) · do ogrodu naturalistycznego · wysokość 120-160 cm · kwitnienie: 6-8

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.B29_12.12 - Verbascum bombyciferum (dziewanna jedwabista); Wrocław
120000-B29_12
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #7