bieluń surmikwiat · Datura metel

bieluń biały, bieluń właściwy · (potocznie: datura) · Datura metel L. ·
Datura fastuosa L.
Datura metel (bieluń surmikwiat)
2012, ogród, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Datura metel (bieluń surmikwiat)
Datura metel (bieluń surmikwiat)

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne lub nieco ocienione, osłonięte od wiatrów. Gleba żyzna, wilgotna; odczyn obojętny.

space

Można przechować przez zimę rośliny mateczne, w jasnym pomieszczeniu, w temperaturze nieco poniżej 10°C, skąpo podlewając. Dla pewniejszego zimowania należy skrócić pędy. W lutym po podpędzeniu roślin matecznych można przygotować sadzonki z wyrastających pędów, z kilkunastocentymetrowych dwuwęzłowych odcinków.

Wymagania: światło · umiarkowane słońce lub pełne słońce · woda · gleba wilgotna · ciepło · miejsce wybitnie ciepłe · próchnica · gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus · żyzność · podłoże bardzo żyzne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #2):
• bez odmiany · biały · ‘Ballerina’

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Wieloletnie roślina z tropikalnej Azji. U nas uprawiana jako kwiat jednoroczny z rozsady lub z sadzonek z roślin matecznych przetrzymywanych przez zimę. W pokroju krzaczasta i rozłożysta, osiąga 60-100 cm wysokości. Podobne do rodzimej bieluni dziędziewej (Datura stramonium) ale większa.

space

Do wysadzania na rabacie lub trawniku jako efektowny soliter. Dobrze też wygląda w dużych pojemnikach. Uwaga! Wszystkie części rośliny są silnie trujące.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · okazała roślina do ekspozycji pojedynczo lub w grupach (soliter) · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 60-100 cm · kwitnienie: 8-9