atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » rosids » eurosids » Malvidae » Ord.Brassicales » Fam.Cleomaceae »

Cleome hassleriana Chodat

kleome kolczasta, chełpia ciernista, "kleome ciernista"
Cleome spinosa hort.
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Cleome hassleriana (kleome kolczasta)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski
Cleome hassleriana (kleome kolczasta)
Cleome hassleriana (kleome kolczasta)
Cleome hassleriana (kleome kolczasta)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Cleome hassleriana (kleome kolczasta)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
Cleome hassleriana (kleome kolczasta)
🌱
Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej i Środkowej. U nas uprawiana z rozsady jako kwiat jednoroczny. Silnie, szeroko rozgałęzia się, a pędy osiągają do 100 cm wysokości.

Ozdobę stanowią duże, dłoniaste liście oraz osobliwe kwiaty z bardzo długimi pręcikami i słupkiem. Barwa kwiatów od białych przez różnie odcienie różu aż do karminowopurpurowych lub purpurowe. Kwitnie od lipca do końca sezonu wegetacji. Kwiatostan luźny, groniasty, stale kwitnący u góry; ciekawie wygląda też niższa część kwiatostanu, w czasie owocowania dzięki dużym, wąskim, odstającym torebkom. Uwaga łodyga ocierniona. Ma też niezbyt przyjemny zapach.

Wysoka roślina na rabaty kwiatowe do sadzenia pojedynczo lub w grupach. Także do uprawy w dużych pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty, długo zachowuje świeżość. Można tworzyć bardzo dekoracyjne szpalery.Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej i Środkowej. U nas uprawiana z rozsady jako kwiat jednoroczny. Silnie, szeroko rozgałęzia się, a pędy osiągają do 100 cm wysokości.

space

Wysoka roślina na rabaty kwiatowe do sadzenia pojedynczo lub w grupach. Także do uprawy w dużych pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty, długo zachowuje świeżość. Można tworzyć bardzo dekoracyjne szpalery.

💠 rabata bylinowa • ⁂ pojedynczo lub po kilka w grupie (soliter) • uprawa w pojemnikach • na osłonę z kwiatów (żywopłot jednoroczny)
wysokość: do 1 m
kwitnienie: od lipca do października

wymagania i uprawa

Cleome hassleriana (kleome kolczasta)
🌸
Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, jest dość odporna na suszę; odczyn obojętny.

Nasiona (400-700 szt./g) na rozsadę wysiewa się powierzchniowo, w lutym lub marcu. W temperaturze ok. 20°C kiełkują do 2-3 tygodni. Jednokrotnie pikuje się do doniczek lub od razu wysiewa się po 3-4 nasiona do doniczki. Do gruntu wysadza się w końcu maja, po majowych przymrozkach, w rozstawie co 40-70 cm.

Potrafi odnawiać się z samosiewu.Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, jest dość odporna na suszę; odczyn obojętny.

space

Potrafi odnawiać się z samosiewu.

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #2) analiza dostępności nasion

moim zdaniem

Cleome hassleriana (kleome kolczasta)
Cleome hassleriana (kleome kolczasta)
Dla uzyskania naprawdę dobrego efektu trzeba sadzić obok siebie przynajmniej kilka egzemplarzy. Pojedynczo wygląda zbyt „łyso”.

Z tą rośliną jest związany jeden z zabawniejszych wątków na bio-forum.pl — kleome z racji liści przypominających kształtem liście konopii (marichuany) jest w nim przedmiotem pożądania amatorów tej używki, śmieszne jest gdy nie docierają do nich wyjaśnienia, że to nie są konopie (odurzenie umysłu, bo jak śpiewa Piotr Bukartyk „niby zwykłe zielsko a jak to kopie”).Dla uzyskania naprawdę dobrego efektu trzeba sadzić obok siebie przynajmniej kilka egzemplarzy. Pojedynczo wygląda zbyt „łyso”.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.Cleome.12 - Cleome hassleriana (kleome kolczasta); ogród
120000-Cleome
leg. Marek Snowarski
/ogród/ #15
znalezisko 20100913.35.js - Cleome hassleriana (kleome kolczasta); Ogród Botaniczny we Wrocławiu
100913-35
leg. Jacek Soboń
/Ogród Botaniczny we Wrocławiu/ #3