atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » lamiids » Ord.Lamiales » Fam.Scrophulariaceae »

Nemesia strumosa Benth.

nemezja powabna, jawnostka wolasta, jawnostka wolowata, "jawnostka", "nemezja dwubarwna"
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Nemesia strumosa (nemezja powabna)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski
Nemesia strumosa (nemezja powabna)
Nemesia strumosa (nemezja powabna)
3D
Nemesia strumosa (nemezja powabna)
3D
Nemesia strumosa (nemezja powabna)
3D
wnętrze rozerwanej korony

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Nemesia strumosa (nemezja powabna)
Takson uprawiany.[491]
🌱
Kwiat jednoroczny pochodzący z Afryki Południowej; siany wprost do gruntu lub uprawiany z rozsady. Rośliny gęsto rozkrzewione, niskie, 20-30 (40) cm.

Walorem ozdobnym jest obfite kwitnienie; kwiatostany szczytowe, groniaste, kwiaty do 2 cm średnicy, w zależności od odmiany jedno lub dwubarwne, białe, kremowe do żółtych i pomarańczowych, czerwone w różnych odcieniach, także głęboko, ciemnoczerwone i purpurowe. Kwitnie od czerwca do końca sezonu wegetacji. W ofercie dla ogrodów znajdują się odmiany mieszańcowe (Nemesia hybrida hort.) o pełnym wzroście i karłowate (do 20 cm wysokości).

Nemezja nadaje się na rabaty, kobierce kwiatowe, z racji niewielkiej wysokości, obfitego kwitnienia i zwartego pokroju doskonała na obwódki. Nadaje się do ogrodów skalnych i do uprawy w pojemnikach i na murki. Można stosować w niewysokich bukiecikach.Kwiat jednoroczny pochodzący z Afryki Południowej; siany wprost do gruntu lub uprawiany z rozsady. Rośliny gęsto rozkrzewione, niskie, 20-30 (40) cm.

space

Nemezja nadaje się na rabaty, kobierce kwiatowe, z racji niewielkiej wysokości, obfitego kwitnienia i zwartego pokroju doskonała na obwódki. Nadaje się do ogrodów skalnych i do uprawy w pojemnikach i na murki. Można stosować w niewysokich bukiecikach.

wymagania i uprawa

🌸
Stanowisko słoneczce, ciepłe, osłonięte. Gleba żyzna, próchniczna, przepuszczalna, wilgotna, w razie suszy wymaga podlewania; odczyn obojętny do zasadowego.

Uprawia się z rozsady lub wysiewu bezpośrednio do gruntu na początku maja. Nasiona drobne, 3.5-4 tyś. szt./g. Dla przygotowania rozsady wysiewa się w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia, wschodzą po 1-2 tygodniach. Pikuje się do doniczek torfowych. Aby lepiej się krzewiły warto uszczknąć wierzchołek wzrostu. Do gruntu wysadza się po majowych przymrozkach. Docelowa rozstawa roślin w rzędzie co 15-20 cm i 20-30 cm między rzędami.

Po okresie intensywnego kwitnienie warto rośliny przyciąć i zasilić nawozami aby mogły jeszcze raz intensywnie kwitnąć jesienią.Stanowisko słoneczce, ciepłe, osłonięte. Gleba żyzna, próchniczna, przepuszczalna, wilgotna, w razie suszy wymaga podlewania; odczyn obojętny do zasadowego.

space

Po okresie intensywnego kwitnienie warto rośliny przyciąć i zasilić nawozami aby mogły jeszcze raz intensywnie kwitnąć jesienią.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion do gruntu
wysiew nasion na rozsadę

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #7) analiza dostępności nasion analiza dostępności roślin

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K112_12.12 - Nemesia strumosa (nemezja powabna); ogród
120000-K112_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/ #11, 5.3D