właściwości i zastosowanie
takson uprawiany [491]
⇈
🌱
Kapusta chińska nie tworzy główek, a jedynie szerokie rozety liściowe; je się liście z szerokim, mięsistym ogonkiem liściowym.
Zbiera się około 4 tygodnie od wysadzenia rozsady. Nie należy zbytnio opóźniać zbioru bo pogarsza się jakość liści - tworzą się puste przestrzenie w ogonku liściowym. Ścina się całą rozetę liściową u nasady, delikatnie bo ogonki liściowe są kruche, i usuwa uszkodzone lub zbyt odstające liście.
Odmiany kapusty chińskiej dzielimy na białoogonkowe i zielonoogonkowe. U tych drugich ogonek liściowy jest szerszy i nie wybielony. Poza tym odmiany różnią się rosłością, od karłowych 15 cm do wysokich osiągających 60 cm.
wymagania
Kapusta chińska ma niskie wymagania termiczne. Najlepiej rośnie w temperaturze około 15°C. Dorosłe rośliny znoszą przymrozki do -4°C.
Wymagania wodne są wysokie.
Gleba powinna być żyzna i próchnicza. Odczyn zbliżony do obojętnego.
Kapusta chińska jest rośliną długiego dnia, łatwo wybijającą w pęd kwiatostanowy przy nieodpowiednim terminie uprawy. Uprawia się z siewu wprost do gruntu lub z rozsady, na zbiór wiosną lub jesienią, podobnie jak kapustę pekińską.
Produkcja rozsady trwa około 4 tygodnie. Przygotowuje się po połowie lipca, najlepiej aby temperatura nie przekraczała 18°C. Zbiór przeprowadza się po około 4 tygodniach od wysadzenia.
⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#1) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
○ | ‘Pak Choi’ |
nomenklatura, etymologia ℹ️ ⇈
poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie
Brassica chinensis [🔉 bras·si·ka chi·nen·sis] • Brassica rapa var. chinensis [🔉 bras·si·ka ra·pa wa·ri·e·tas chi·nen·sis] • (pl) kapusta chińska · "Pak Choi" · "pakchoi"
chinensis, -e
(nazwa geograficzna)
— chiński
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji