atlas-roslin.pl
takson uprawiany [24]

Actinidia arguta (Siebold et Zucc.) Planch. ex Miq.

aktinidia ostrolistna kiwi mini
Actinidia arguta (aktinidia ostrolistna)
owoce; 17.09.2006, Ogród Botaniczny we Wrocławiu; copyright © by Jacek Soboń
Actinidia arguta (aktinidia ostrolistna)
Actinidia arguta (aktinidia ostrolistna)
Actinidia arguta (aktinidia ostrolistna)
Actinidia arguta (aktinidia ostrolistna)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Actinidia arguta (aktinidia ostrolistna)
🌱
Silne krzewiaste pnącze o wijących się pędach, u nas uprawiana jako amatorskie pnącze owocowe. W Polsce do kilku metrów wysokości, pędy w nasadzie mogą osiągać do kilkunastu centymetrów średnicy. Pochodzi z Dalekiego Wschodu. Kwitnie na pędach tegorocznych, w kwietniu/maju; owoce jadalne, średniej wielkości, 2 – 4 cm długości, zielone lub z czerwonym rumieńcem i z zielonym miąższem; dojrzewają we wrześniu/październiku. Owoce są smaczne, szybko opadają i nie dają się przechowywać; można je spożywać na surowo, suszyć, robić przetwory. Jesienne przebarwienie liści żółte przechodzące w brunatne.

space

wysokość: 2 – 5 m

wymagania i uprawa

🌸
Stanowisko słoneczne lub częściowo ocienione; osłonięte przed silnymi wiatrami. Gleba żyzna, wskazane nawożenie; przepuszczalna i stale dostatecznie wilgotna, ale nie podmokłe, nie znosi suszy ani zalania; odczyn lekko kwaśny. W pełni mrozoodporna na terenie całego kraju; ale z uwagi na wczesne ruszanie wegetacji nowe pędy mogą być uszkadzana przez przymrozki co przeważnie ogranicza owocowanie w danym roku. Rośliny są bardzo długowieczne, mogą żyć ponad 100 lat.

space

Rozmnaża się wegetatywnie (owocuje wtedy po 4 – 5 latach) lub z nasion (owocują po 7 – 9 latach). Ponieważ aktinidia jest dwupienna, to dla dobrego plonowania konieczne są egzemplarze męskie; przy większej liczbie krzewów egzemplarz męski powinien przypadać na 6 – 8 żeńskich. Ponadto dla obfitego owocowania (z jednego krzewu można zebrać >10 kg owoców) konieczne jest słoneczne stanowisko, długi okres wegetacji oraz silne cięcie. Można prowadzić z jednym przewodnikiem i poziomo prowadzonymi, co ok. 60 cm, przy poziomych drutach lub listwach pędami bocznymi. Przyrosty głównych, poziomych pędów bocznych skraca się o połowę w końcu lata (sierpień); odchodzące od nich pędy przycina się zimą (luty) na 3 – 4 oczka. Na wyrosłych z tych oczek pędach tegorocznych będą tworzyć się owoce, w lipcu skraca się je nad 3 – 4-tym liściem dla zapewnienia dojrzewania i powiększenia owoców na pozostałym odcinku. Nie należy ciąć wiosną z uwagi na silne wyciekanie soków („płacz”).

≈ odmiany i dostępność (#3/4)🌱🌸
opcje Bazaru

analiza dostępności roślin (form i odmian #3)

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20060917.19.js - Actinidia arguta (aktinidia ostrolistna); Ogród Botaniczny we Wrocławiu
060917-19
leg. Jacek Soboń
/Ogród Botaniczny we Wrocławiu/ #3
znalezisko 20120523.14.12 - Actinidia arguta (aktinidia ostrolistna); ogród, Wrocław
120523-14
leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/ #7
znalezisko 20130505.47.js - Actinidia arguta (aktinidia ostrolistna); Ogrod Dendrologiczny w Przelewicach
130505-47
leg. Jacek Soboń
/Ogrod Dendrologiczny w Przelewicach/ #2