efemerofit [24]

Gypsophila elegans M. Bieb.

łyszczec nadobny gipsówka letnia, gipsówka nadobna, gipsówka wytworna, łyszczec wytworny (potocznie: gipsówka wielkokwiatowa)
Gypsophila elegans (łyszczec nadobny)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski
Gypsophila elegans (łyszczec nadobny)
Gypsophila elegans (łyszczec nadobny)
rok później z samosiewu XL
Gypsophila elegans (łyszczec nadobny)

cechy charakterystyczne

Roślina w międzywęźlach nie lepka, silnie owoszczona. Łodyga w nasadzie 2-5mm średnicy, zawsze wzniesiona, 25-50 cm wysokości.

space

Działki 3-4mm długości; płatki 6-10mm długości. Kwiaty różowe lub białe.

wymagania i uprawa

Wymaga stanowiska słonecznego. Gleba przeciętna lub słaba, przepuszczalna, nie podmokła; dobrze znosi suszę. Naturalnym podłożem są gleby wapienne; w ogrodzie powinny być przynajmniej o odczynie obojętnym.

space

Analiza dostępności nasion (form i odmian #5):
• bez odmiany · biała · karminowa · mix · różowa · ‘Covent Garden’ (biała)

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Roślina jednoroczna z rejonu Azji Mniejsze, Kaukazu, Europy południowo-wschodniej, u nas uprawiana w ogrodach z siewu wprost do gruntu. Pędy 30-50(60) cm wysokości, stosunkowo wiotkie, pokładające się.

space

Do wysadzania na rabatach kwiatowych lub w ogrodach skalnych. Przede wszystkim, jako kwiat cięty (świeży i suchy) używana jako dodatek w bukietach i w kompozycjach kwiatowych — popularna „gipsówka”. Na suche bukiety ścina się gdy większość kwiatów jest już otworzona.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · do uprawy w pojemnikach · do ogrodu skalnego · jednoroczne na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 30-60 cm · kwitnienie: 6-10

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K123_12.12 - Gypsophila elegans (łyszczec nadobny); ogród
120000-K123_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/ #6