atlas-roslin.pl

Jacobaea maritima (L.) Pelser et Meijdengł. w POWO (23.10.20)] [🔉 * ma·ri·ti·ma]

starzec popielny, mrozy · starzec mrozy · starzec srebrzysty, "mrozy popielate"
Cineraria maritima (L.) L. [🔉 ci·nē·ra·ri·a ma·ri·ti·ma] · Senecio bicolor (Willd.) Tod. [🔉 se·ne·ci·o *] · Senecio cineraria DC. [gł. w czekl.] [🔉 se·ne·ci·o ci·nē·ra·ri·a]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawowe Jacobaea maritima (starzec popielny)
takson uprawiany [491]
W obrębie nazw potocznych tego gatunki i drugiego, o zupełnie odmiennej charakterystyce ogrodowej, (doniczkowy kwiaty — cyneraria wysoka (Pericallis ×hybrida)) panuje dezinformujące zamieszanie. Do obydwu gatunków odnoszą się ze względów historycznych i innych, w różnych kombinacjach takie określenia jak: cyneraria, starzec, popielnik, popielny.
🌱
Jacobaea maritima (starzec popielny)
cetralny kwietnik z starca srebrzystego (Jacobaea maritima) (srebrzysty krąg) i szałwi błyszczącej (Salvia splendens) (czerwone centrum), u dołu zdjęcia pas heliotropu peruwiańskiego (Heliotropium arborescens) (ciemnofioletowy), u góry aksamitki wzniesionej (Tagetes erecta)
Półkrzew lub bylina o drewniejących pędach, z regionu śródziemnomorskiego, gdzie rośnie na skalistych zboczach; u nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub z sadzonek przygotowanych z zimowanych roślin matecznych.

space

Na rabaty kwiatowe i do pojemników stosowane w roli neutralnego tła dla kompozycji. Często stosowany na obwódki lub do tworzenia większych, jednorodnych okrywowych kobierców.

wymagania i uprawa

Jacobaea maritima (starzec popielny)
Ciekawostką jest, że we Wrocławiu, przy domu, ten sam egzemplarz przetrwał dwie zimy 2013/14 i 14/15. W drugim roku nie miał już przyjemnej dla oka niskiej formy a był dość nieporządnym "byliniskiem", jednak trwał.
Jacobaea maritima (starzec popielny)
Jacobaea maritima (starzec popielny)
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • 🌤 słoneczne, nieco ocienione
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża)
☷ gleba: średnio zasobna • przeciętna ogrodowa
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 8
ekologiczne liczby wskaźnikowe Jacobaea maritima (starzec popielny)
Stanowisko słoneczne (tylko w pełnym słońcu rozwija się gęste, srebrzyste owłosienie), radzi sobie też w miejscach półcienistych. Gleba żyzna, próchniczna, przepuszczalna, dostatecznie wilgotna ale nie podmokła; odczyn obojętny, znosi zasolenie gleby. Jego zimotrwałość jest na granicy naszej strefy 7 — może więc czasem z powodzeniem przezimować w gruncie.

space

Alternatywnie można przechować przez zimę egzemplarze mateczne, w chłodnym, widnym pomieszczeniu, w temperaturze ok. 10°C oszczędnie podlewając. W lutym uruchamia się ich wegetację i pobiera niezdrewniałe, wierzchołkowe sadzonki pędowe. Należy uszczykiwać wierzchołki pędów dla lepszego rozkrzewienia. Można też zdać się na wiosenny zakup sadzonek — jest wtedy powszechnie dostępny w ogrodniczym handlu.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

25 – 16 szt./m2 • rozstawa: 20 × 20 – 30 cm
wysiew nasion na rozsadę [marzec-kwiecień; wysadzanie po przymrozkach]

🌱 🌸

odmiany uprawne (#3) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion

bez odmiany
‘Cirrus’
‘Silverdust’
symbolami ◼ ◕ ◑ ◔ ○ ▫ pokazano częstość występowania odmiany w ofercie handlowej, od najwyższej do najniższej; nazwy na żółtym tle są linkowane do własnej strony odmiany

wybrane okazy · selected collections

#4
js.080913-1
leg. Jacek Soboń
#1
kkcz.200716-1
leg. Konrad Kaczmarek
/woj. łódzkie, pow. sieradzki, Sieradz/
/kwitnący trzyletni okaz/
#1
22 05 10 - 210
leg. Marek Snowarski
/Ogród Botaniczny we Wrocławiu/

nomenklatura, etymologia ℹ️

poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie
Jacobaea maritima (L.) Pelser et Meijden [🔉 * ma·ri·ti·ma]Cineraria maritima (L.) L. [🔉 ci·nē·ra·ri·a ma·ri·ti·ma] · Senecio bicolor (Willd.) Tod. [🔉 se·ne·ci·o *] · Senecio cineraria DC. [🔉 se·ne·ci·o ci·nē·ra·ri·a](pl) starzec popielny · mrozy · starzec mrozy · starzec srebrzysty · "mrozy popielate"
cinēraria (lat., adj.) — popielny; od cinis, -eris (m.) (popiół) i końcówki -arius,-a,-um w połączeniu z rzeczownikiem tworzącej przymiotnik wskazujący na związek lub posiadanie; przymiotnik urzeczowiony w nazwie rodzaju Cinerariastarca srebrzystego (Jacobaea maritima); w słownikach rzeczownik cinerarius, -i (m.) to służący obsługujący lokówkę
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji