takson uprawiany [24]

Senecio cineraria DC.

starzec srebrzysty mrozy, starzec mrozy, starzec popielny (potocznie: mrozy popielate)
Cineraria maritima (L.) L. · Jacobaea maritima (L.) Pelser et Meijden · Senecio bicolor (Willd.) Tod.

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
kwiaty
kolor liści
liście
W obrębie nazw potocznych tego gatunki i drugiego, o zupełnie odmiennej charakterystyce ogrodowej, (doniczkowy kwiaty — cyneraria wysoka (Pericallis ×hybrida)) panuje dezinformujące zamieszanie. Do obydwu gatunków odnoszą się ze względów historycznych i innych, w różnych kombinacjach takie określenia jak: cyneraria, starzec, popielnik, popielny.
🌱
🌤
wysokość: 15-30(40) cm
kwitnienie: od lipca do września
Senecio cineraria (starzec srebrzysty)
cetralny kwietnik z starca srebrzystego (Senecio cineraria) (srebrzysty krąg) i szałwi błyszczącej (Salvia splendens) (czerwone centrum), u dołu zdjęcia pas heliotropu peruwiańskiego (Heliotropium arborescens) (ciemnofioletowy), u góry aksamitki wzniesionej (Tagetes erecta)
Półkrzew lub bylina o drewniejących pędach, z rejonu śródziemnomorskiego, gdzie rośnie na skalistych zboczach; u nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub z sadzonek przygotowanych z zimowanych roślin matecznych. Tworzy niskie krzaczki, 40-80 cm wysokości, większość odmian ogrodowych jest karłowa, ma 15-40 cm wysokości. Efektowne jest samo gęste ulistnienie; liście są pierzasto podzielone i pokryte filcem srebrzystobiałych włosków. Same kwiaty są niepozorne i raczej psują efekt niż go poprawiają; drobne żółte koszyczki kwiatowe są zebrane po kilkanaście na końcach krótkich pędów; kwitnie od lipca do września.

space

opcje Bazaru

Analiza dostępności nasion (form i odmian #3)

wymagania i uprawa

USDA
space-usda
co to jest i na ile można ufać strefom?
Senecio cineraria (starzec srebrzysty)
Ciekawostką jest, że we Wrocławiu, przy domu, ten sam egzemplarz przetrwał dwie zimy 2013/14 i 14/15. W drugim roku nie miał już przyjemnej dla oka niskiej formy a był dość nieporządnym "byliniskiem", jednak trwał.
🌸

Wymagania (parametry ogrodowe):

🔆 miejsce: ☀ słoneczne • 🌤 sloneczne, nieco ocienione
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża)
☷ gleba: średnio zasobna • przeciętna ogrodowa
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 8
🌱 Rozmnażanie, wysiew/sadzenie:
• wysiew nasion na rozsadę [marzec-kwiecień; wysadzanie po przymrozkach]
Senecio cineraria (starzec srebrzysty)
Stanowisko słoneczne (tylko w pełnym słońcu rozwija się gęste, srebrzyste owłosienie), radzi sobie też w miejscach półcienistych. Gleba żyzna, próchniczna, przepuszczalna, dostatecznie wilgotna ale nie podmokła; odczyn obojętny, znosi zasolenie gleby. Jego zimotrwałość jest na granicy naszej strefy 7 — może więc czasem z powodzeniem przezimować w gruncie.

space

Alternatywnie można przechować przez zimę egzemplarze mateczne, w chłodnym, widnym pomieszczeniu, w temperaturze ok. 10°C oszczędnie podlewając. W lutym uruchamia się ich wegetację i pobiera niezdrewniałe, wierzchołkowe sadzonki pędowe. Należy uszczykiwać wierzchołki pędów dla lepszego rozkrzewienia. Można też zdać się na wiosenny zakup sadzonek — jest wtedy powszechnie dostępny w ogrodniczym handlu.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20080913.1.js - Senecio cineraria (starzec srebrzysty)
080913-1
leg. Jacek Soboń #4
znalezisko 20200716.1.kkcz - Senecio cineraria (starzec srebrzysty); woj. łódzkie, pow. sieradzki, Sieradz
200716-1
leg. Konrad Kaczmarek
/woj. łódzkie, pow. sieradzki, Sieradz/
/kwitnący trzyletni okaz/ #1