atlas-roslin.pl

Cyclamen

cyklamen
W Polsce występuje tylko cyklamen purpurowy (Cyclamen purpurascens) na naturalnych? stanowiskach w Górach Kaczawskich. Rodzaj liczy około 20 gatunków, głównie z rejonu śródziemnomorskiego. Niektóre z nich są na tyle zimotrwałe, że mogą być uprawiane w Polsce jako ogrodowe byliny ozdobne.
Odmiany mieszańcowe cyklamena perskiego (Cyclamen persicum) są uprawiane jako ozdobne rośliny pokojowe, kwitnące jesienią i zimą, a nawet całorocznie.
cechy diagnostyczne w kluczu:Primulaceae (pierwiosnkowate)kl 5121

Cyclamen purpurascens · cyklamen purpurowy

cyklamen czerwieniejący
Cyclamen europaeum
takson o niepewnym statusie we fl. PL; być może antropofit [24]
kenofit, l [234]
ochrona ścisła (1.265); b/wył. gosp. (§8.1)
Czerwona Księga — CR–krytycznie zagrożony
kolor kwiatów
kwiaty
cyklamen purpurowy (Cyclamen purpurascens)
wystepowanie
o mapie występowania
Szeroko rozpowszechniony w Europie, w Polsce na północnej granicy zasięgu, bardzo rzadki (dwa stanowiska w Górach Kaczawskich); poza tym uprawiana i dziczejąca ogrodowa bylina ozdobna.

Gatunek rodzimy; rzadko uprawiany w ogrodach jako bylina ozdobna. Tworzy niskie kępy, do 10 cm wysokości. Roślina ozdobna z liści i kwiatów. Liście zimozielone. Kwiaty w zależności od formy jaśniejsze lub ciemniejsze karminoworóżowe. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty, w zależności od formy słabiej lub silniej pachnące.

Do sadzenia w cienistych, wilgotnych miejscach ogrodu, pod drzewami liściastymi, na glebach wapiennych. Może być uprawiany w pojemnikach.

Cyclamen hederifolium · cyklamen bluszczolistny

cyklamen neapolitański
Cyclamen neapolitanum
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
cyklamen bluszczolistny (Cyclamen hederifolium)
Bylina bulwiasta z rejonu śródziemnomorskiego. U nas uprawiana w ogrodach bylina ozdobna. Tworzy niskie kępy, do 10 cm wysokości. Ozdobny zimozielonych liści z białawym worem i jasnoróżowych kwiatów z ciemnym oczkiem, typowych dla cyklamenów; jest też odmiana o kwiatach białych. Kwitnie od sierpnia do końca sezonu wegetacji.

Na rabaty bylinowe w miejscach półcienistych i do ogrodów skalnych, na glebach wapiennych.

Cyclamen coum · cyklamen dyskowaty

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
cyklamen dyskowaty (Cyclamen coum)
Występuje w rejonie Morza Czarnego i w Azji Mniejszej, gdzie rośnie w miejscach mniej lub bardziej ocienionych pod drzewami i wśród krzewów. U nas uprawiana w ogrodach bylina ozdobna. Tworzy niskie kępy, do 10 cm wysokości. Ozdobny z liści z białawym worem i karminoworóżowych kwiatów w różnych odcieniach, typowych dla cyklamenów; jest też odmiana o kwiatach białych. Kwitnie wczesną wiosną przed pojawieniem się liści, w marcu-kwietniu.. Kwiaty bezwonne.

Na rabaty bylinowe w miejscach półcienistych i do ogrodów skalnych, na glebach wapiennych.

Cyclamen persicum · cyklamen perski

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
cyklamen perski (Cyclamen persicum)
Bylina z dużą bulwą. Gatunek rośnie w Azji Mniejszej i na wschodzie obszaru śródziemnomorskiego. W naturze gatunek ma wyraźnie zaznaczony cykl rozwojowy - wegetację i kwitnienie w okresie zimy oraz wiosny, spoczynek w okresie suchego, upalnego lata. Uprawiane pokojowe, doniczkowe cyklameny są mieszańcowymi odmianami tego gatunku. Mają znacznie większe kwiaty. W zależności od odmiany kwiaty mogą być podwójne lub z płatkami w różnym stopniu fryzowanymi. Atrakcyjną ich cechą jest obfite kwitnienie w okresie zimy, a w odpowiednich warunkach niemal całoroczne. Brak im zupełnie mrozoodporności.