atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » lamiids » Ord.Lamiales » Fam.Lamiaceae » subFam.Nepetoideae » Salvia »

Salvia patens Cav. [🔉 sal·wi·a *]

szałwia otwarta
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Salvia patens (szałwia otwarta)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski
Salvia patens (szałwia otwarta)
pokrój w początkach kwitnienia, w dole kwiaty powoju trójbarwnego (Convolvulus tricolor)
Salvia patens (szałwia otwarta)
Salvia patens (szałwia otwarta)
3D

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Salvia patens (szałwia otwarta)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
Salvia patens (szałwia otwarta)
🌱
Bylina o bulwiastych korzeniach, pochodzi z Meksyku. U nas uprawiana z rozsady jako ozdobny kwiat jednoroczny. Można też zimować w pomieszczeniu bulwy, do wysadzenia w kolejnym roku. Roślina z licznymi pędami, tworzy szeroką kępę 45-60 cm wysokości.

O atrakcyjności tego gatunku decydują dość duże, rzeczywiście niebieskie kwiaty (a nie fioletowoniebieskie jak u większości „niebieskich kwiatów ogrodowych”). Kwitnie od sierpnia do końca sezonu wegetacji.

Na rabaty kwiatowe lub do uprawy w pojemnikach.Bylina o bulwiastych korzeniach, pochodzi z Meksyku. U nas uprawiana z rozsady jako ozdobny kwiat jednoroczny. Można też zimować w pomieszczeniu bulwy, do wysadzenia w kolejnym roku. Roślina z licznymi pędami, tworzy szeroką kępę 45-60 cm wysokości.

space

Na rabaty kwiatowe lub do uprawy w pojemnikach.

wymagania i uprawa

Salvia patens (szałwia otwarta)
cv. Patio Dark Blue
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • ciepłe
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • nie znosi gleby podmokłej
☷ gleba: przeciętna ogrodowa • lekka (piaszczysto-pylasta/gliniasta) • odczyn zbliżony do obojętnego
Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba przeciętna, przepuszczalna, lekka, nie nazbyt wilgotna; odczyn lekko kwaśny lub obojętny.

Nasiona na rozsadę wysiewa się w kwietniu, powierzchniowo, do kiełkowanie potrzebują światła. Nasiona wschodzą do dwóch tygodni. Do gruntu wysadza się po majowych przymrozkach. Rozstawa co 20-30 cm.

W łagodne zimy, z przykryciem, może udać się zimowanie w gruncie. Pewniej jest odnawiać co roku z siewu lub zimować wykopane bulwiaste korzenie, w pomieszczeniu, w temperaturze kilku stopni °C, w lekko wilgotnym torfie.Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba przeciętna, przepuszczalna, lekka, nie nazbyt wilgotna; odczyn lekko kwaśny lub obojętny.

space

W łagodne zimy, z przykryciem, może udać się zimowanie w gruncie. Pewniej jest odnawiać co roku z siewu lub zimować wykopane bulwiaste korzenie, w pomieszczeniu, w temperaturze kilku stopni °C, w lekko wilgotnym torfie.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

11 – 5 szt./m2 • rozstawa: 30 – 45 cm
wysiew nasion na rozsadę [kwiecień, kiełkowanie na świetle do 2 tygodni; wysadzanie maj po przymrozkach]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #2) analiza dostępności nasion analiza dostępności roślin

moim zdaniem

Warta uwagi tylko (i aż) ze względu na naprawdę wyjątkowo piękną niebieską barwę kwiatów.
Uprawiałem w 2012 roku z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Wzeszły i dalej rosły bez problemu. W dobrych warunkach krzewi się i dość szeroko rozrasta się na boki, tak że zarezerwowanie dystansu 40-50 cm na roślinę jest wskazane. Dla efektu warto zadbać aby kwiatów było jak najwięcej a więc sadzić w miejscu w pełni słonecznym i ciepłym.

Oceniam jako dość efektowną (to w 100% zasługa zasługa barwy kwiatów — prawdziwie niebieskich) i to pomimo tego, że poszczególne kwiaty kwitną bardzo krótko, naraz rozkwitłych nie ma wiele a szybko opadające korony kwiatowe wprowadzają nieporządek.Uprawiałem w 2012 roku z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Wzeszły i dalej rosły bez problemu. W dobrych warunkach krzewi się i dość szeroko rozrasta się na boki, tak że zarezerwowanie dystansu 40-50 cm na roślinę jest wskazane. Dla efektu warto zadbać aby kwiatów było jak najwięcej a więc sadzić w miejscu w pełni słonecznym i ciepłym.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K76_12.12 - Salvia patens (szałwia otwarta); ogród
120000-K76_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/ #13, 3.3D
znalezisko 20100828.60.js - Salvia patens (szałwia otwarta); Arboretum Wojsławice
100828-60
leg. Jacek Soboń
/Arboretum Wojsławice/
/cv. Patio Dark Blue/ #3
znalezisko 00010000.09_9_67.jmak - Salvia patens (szałwia otwarta); ogr. bot.
09_9_67
leg. Jarosław Makowski
/ogr. bot./ #3