atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » campanulids » Ord.Asterales » Fam.Asteraceae » astrowate (Asteraceae) byliny w ogrodzie » Rudbeckia »

Rudbeckia hirta L. [🔉 rud·bek·ki·a *]

rudbekia owłosiona, rudbekia dwubarwna, rudbekia letnia, rudbekia ostra, rudbekia szorstka
Rudbeckia bicolor Nutt (R. hirta var. pulcherrima Farw.)
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona)
30.06.2012, ogród, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona)
3D
Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona)
Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona)
3D
cechy diagnostyczne w kluczu:Rudbeckia (rudbekia)kl 649

występowanie

Antropofit zadomowiony we florze Polski.[491]
wystepowanie
o mapie
ekologiczne liczby wskaźnikowe Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona)
Roślina zazwyczaj dwuletnia, pochodzi z rozległego obszaru wschodu i centralnej części Ameryki Północnej. U nas często uprawiana ozdobna. Dawniej rzadko i przejściowo dziczejąca (druga połowa XX w.), obecnie lokalnie częsta, trwale zajmująca siedliska ruderalne, pojawia się też w zdegradowanych lasach łęgowych.Roślina zazwyczaj dwuletnia, pochodzi z rozległego obszaru wschodu i centralnej części Ameryki Północnej. U nas często uprawiana ozdobna. Dawniej rzadko i przejściowo dziczejąca (druga połowa XX w.), obecnie lokalnie częsta, trwale zajmująca siedliska ruderalne, pojawia się też w zdegradowanych lasach łęgowych.

Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.

Inwazyjność i/lub kategorie obcego elementu flory (Tokarska-Guzik et al.) [234]: - lokalnie zadomowiony, nieinwazyjny; kenofit; pochodzenie: Ameryka Północna [czas przybycia na teren Polski: druga połowa XIXw.]
- wnika do siedlisk/zbiorowisk: antropogenicznych · częściowo przeobrażonych

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona)
Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona)
🌱
Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona)
cv. Prairie Sun
Roślina jednoroczna, dwuletnia lub krótkotrwała bezrozłogowa bylina z Ameryki Północnej, u nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub z siewu wprost do gruntu, pozostawiona w ogrodzie zwykle utrzymuje się w kolejnych latach, odnawiając się z samosiewu. Rośliny 30-60 (100) cm wysokości.

Ozdobę stanowią duże koszyczki kwiatowe, 6-15 cm średnicy, na długich szypułach. Brzeżne kwiaty języczkowe typowo żółtopomarańczowe ze znacznie ciemniejszą nasadą, czerwonobrązową do brązowopurpurowej nasadą i ciemną tarczką; w odmianach mogą być kwiaty języczkowe do jasnożółtych do ciemnych brązowoczerwonych. Kwitnie od (lipca) sierpnia do końca sezonu wegetacji, mieści się więc w kategorii efektownych jesiennych kwiatów ogrodowych.

Do sadzenia na rabatach. Niskie odmiany można użyć na obwódki lub kobierce kwiatowe. Kwiaty bardzo dobrze sprawdzą się jako kwiat cięty, długo utrzymują świeżość. Można je zasuszać na suche bukiety.Roślina jednoroczna, dwuletnia lub krótkotrwała bezrozłogowa bylina z Ameryki Północnej, u nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub z siewu wprost do gruntu, pozostawiona w ogrodzie zwykle utrzymuje się w kolejnych latach, odnawiając się z samosiewu. Rośliny 30-60 (100) cm wysokości.

space

Do sadzenia na rabatach. Niskie odmiany można użyć na obwódki lub kobierce kwiatowe. Kwiaty bardzo dobrze sprawdzą się jako kwiat cięty, długo utrzymują świeżość. Można je zasuszać na suche bukiety.

wymagania i uprawa

Rudbeckia bicolor
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • ciepłe
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • gleba dostatecznie wilgotna • znosi suszę
☷ gleba: przeciętna ogrodowa • odczyn zbliżony do obojętnego
Wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego. Bez większych wymagań glebowych; gleba przeciętna, dobrze znosi suszę; odczyn obojętny lub zasadowy.

Uprawia się z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Nasiona drobne, 2600-3000 szt./g. Dla przygotowania rozsady wysiewa się w końcu marca lub na początku kwietniu w zimnym inspekcie, kiełkują do dwóch tygodni; do gruntu wysadza się po majowych przymrozkach, w połowie maja.

Można też z powodzeniem wysiewać wprost do gruntu w końcu kwietnia. Kwitną po 14 tygodniach od wysiewu. Docelowa rozstawa w rzędzie co 25-30 cm i 30-40 cm pomiędzy rzędami, duże odmiany 30 x 70 cm.

Z uwagi na to, że uprawia się rośliny różnego pochodzenia, poszczególne odmiany mogą się różnić trwałością i stopniem mrozoodporności. Często są w stanie z powodzeniem zimować i kwitnąć w kolejnym roku. W sprzyjających warunkach odnawiają się też z samosiewu.Wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego. Bez większych wymagań glebowych; gleba przeciętna, dobrze znosi suszę; odczyn obojętny lub zasadowy.

space

Można też z powodzeniem wysiewać wprost do gruntu w końcu kwietnia. Kwitną po 14 tygodniach od wysiewu. Docelowa rozstawa w rzędzie co 25-30 cm i 30-40 cm pomiędzy rzędami, duże odmiany 30 x 70 cm.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

9 – 5 szt./m2 • rozstawa: 25 – 30 × 30 – 40 cm
wysiew nasion do gruntu [koniec kwietnia]
wysiew nasion na rozsadę [marzec/kwiecień]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #10) analiza dostępności nasion analiza dostępności roślin

moim zdaniem

Polecam; obficie kwitnie przez cały sezon wegetacji. Koszyczki kwiatowe duże „wypasione” a przy tym roślina stosunkowo nieduża. Jest to atrakcyjna jednoroczna alternatywa dla wieloletnich rudbekii jak np. rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida).
Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona)
Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona)
Uprawiałem w 2012r. z nasion (na paczce było rudbekia dwubarwna Rudbeckia hirta) z samodzielnie przygotowanej rozsady. Myślę, że bez większej różnicy dla końcowego efektu można by siać wprost do gruntu w końcu kwietnia. Rosła bez problemu i szybko weszła w kwitnienie (początek lipca). Koszyczki kwiatowe dzięki szerokim brzeżnym kwiatom języczkowym, o nasyconej żółtej barwie przechodzącej w rdzawy pomarańcz, i swojej wielkości, sprawiają wrażenie większych niż są w istocie. Efekt ozdobny był lepszy niż się spodziewałem.

Warto dodać ten gatunek do żelaznego repertuaru kwiatów jednorocznych w swoim ogrodzie. Tym bardziej, że jak wynika z praktyki (z obserwacji ogrodów i wywiadów z działkowcami), że może to być roślina stosunkowo trwała, przeważnie dobrze odnawiająca się z samosiewu, i tym samym zdolna do utrzymania się w tym samym miejscu przez wiele lat. Dla maksymalnego efektu lepiej jednak włożyć trochę pracy i co roku lub dwa odnawiać z rozsady lub przez siew do gruntu.Uprawiałem w 2012r. z nasion (na paczce było rudbekia dwubarwna Rudbeckia hirta) z samodzielnie przygotowanej rozsady. Myślę, że bez większej różnicy dla końcowego efektu można by siać wprost do gruntu w końcu kwietnia. Rosła bez problemu i szybko weszła w kwitnienie (początek lipca). Koszyczki kwiatowe dzięki szerokim brzeżnym kwiatom języczkowym, o nasyconej żółtej barwie przechodzącej w rdzawy pomarańcz, i swojej wielkości, sprawiają wrażenie większych niż są w istocie. Efekt ozdobny był lepszy niż się spodziewałem.

space

Rudbeckia hirta a R. bicolor (rudbekia owłosiona, czy dwubarwna)

Z przeglądu tego co u nas się uprawia w ogrodach wygląda, że są to formy najbardziej podobne do Rudbeckia bicolor.
Można ją spotkać na teranach ruderalnych gdzie występuje jako uciekinier z upraw.
Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona)
na skarpie nasypu wiaduktu autostrady
Gatunek rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta) występuje w Ameryce Północnej na dużym obszarze od Arktyki po Zatokę Meksykańską i na tym terenie tworzy wiele odmian różniących się pokrojem oraz kształtem i wielkością liści.

W uprawie jako ogrodowy kwiat jednoroczny lub krótkotrwała bylina. W praktyce ogrodniczej spotyka się ją pod różnymi nazwami: Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona, rudbekia ostra) lub Rudbeckia bicolor (rudbekia dwubarwna). Odmiana typowa gatunku jest rośliną wyżyn pasma Appalachów; odmiana dwubarwna występuje na szerokim obszarze Ameryki Północnej i uprawiane u nas odmiany są do niej najbardziej zbliżone. Gatunek rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta) występuje w Ameryce Północnej na dużym obszarze od Arktyki po Zatokę Meksykańską i na tym terenie tworzy wiele odmian różniących się pokrojem oraz kształtem i wielkością liści.

space

Rudbeckia hirta var. hirta ma liście odziomkowe szersze (2.5-7 cm) i mniej wydłużone (tylko ok. 2× dłuższe niż szersze), szerokojajowate do szerokoeliptycznych, brzegiem grubo ząbkowane. Liście łodygowe są lancetowate, jajowate lub skrzypcowate; czasem siedzące.Rudbeckia hirta var. hirta ma liście odziomkowe szersze (2.5-7 cm) i mniej wydłużone (tylko ok. 2× dłuższe niż szersze), szerokojajowate do szerokoeliptycznych, brzegiem grubo ząbkowane. Liście łodygowe są lancetowate, jajowate lub skrzypcowate; czasem siedzące.
Rudbeckia hirta var. pulcharrima Farw. (jej synonimy to Rudbeckia bicolor Nutt. i Rudbeckia serotina Nutt.) ma liście odziomkowe węższe (1-2.5 (5)cm) i bardziej wydłużone (2-5× dłuższe niż szersze), lancetowate do odwrotnielancetowatych, całobrzegie lub piłkowane. Liście łodygowe są łopatkowate, odwrotnielancetowate, lub podługowate.Rudbeckia hirta var. pulcharrima Farw. (jej synonimy to Rudbeckia bicolor Nutt. i Rudbeckia serotina Nutt.) ma liście odziomkowe węższe (1-2.5 (5)cm) i bardziej wydłużone (2-5× dłuższe niż szersze), lancetowate do odwrotnielancetowatych, całobrzegie lub piłkowane. Liście łodygowe są łopatkowate, odwrotnielancetowate, lub podługowate.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120630.3b.12 - Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona); ogród, Wrocław
120630-3b
leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/ #2
znalezisko 20120630.3a.12 - Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona); ogród, Wrocław
120630-3a
leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/ #10, 3.3D
znalezisko 00010000.10_13_51.jmak - Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona); ogr. zielny; Niemcy
10_13_51
leg. Jarosław Makowski
/ogr. zielny; Niemcy/
/cv. Prairie Sun/ #3
znalezisko 20110717.91.js - Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona); Czechy, Ogród Botaniczny w Libercu
110717-91
leg. Jacek Soboń
/Czechy, Ogród Botaniczny w Libercu/ #3
znalezisko 20120000.K102_12.12 - Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona); ogród
120000-K102_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/ #13, 2.3D
znalezisko 20120719.1.12 - Rudbeckia hirta (rudbekia owłosiona); Wrocław, nasyp autostrady
120719-1
leg. Marek Snowarski
/Wrocław, nasyp autostrady/ #6