Bylina cebulowa występująca w Europie południowo-wschodniej, na Kaukazie i w Azji Mniejszej gdzie rośnie w świetlistych lasach i zaroślach. U nas często uprawiana w ogrodach, miejscami zdziczała; jest ekspansywna.
Kwitnie na przedwiośniu, w zależności od roku w marcu lub kwietniu. Kwiaty pojedynczo lub po kilka na bezlistnej łodydze, 10-20 cm wysokości; listki okwiatu typowo niebieskie z ciemniejszym środkowym pasem, w odmianach białe lub w innych odcieniach niebieskich. Liście zanikają na przełomie wiosny i lata, roślina przechodzi okres spoczynku.
W ogrodach wybitnie trwała. Polecana do masowego wysadzania pod drzewa i krzewy liściaste razem z innymi przedwiosennymi bylinami jak przebiśniegi, ranniki lub perwiosnki.
Stanowisko słoneczne lub częściowo ocienione, może rosnąć pod drzewami i krzewami bezlistnymi na przedwiośniu. Gleba żyzna, przepuszczalna, w okresie wiosennej wegetacji wilgotna; odczyn obojętny lub zasadowy. W pełni mrozoodporna. Cebule mogą być pozostawione wiele lat bez wykopywania.
Wykopuje się je tylko w celu rozmnożenia lub w rzadkich przypadkach, w uprawie rabatowej, gdy po kilku latach kępa jest zbyt gęsta i kwitnienie słabnie, dominują liście.
Rozmnaża się przez cebule przybyszowe. Cebule wykopuje się po zamarciu liści, na przełomie czerwca/lipca. Wykopane cebule należy przechowywać na sucho, w temperaturze pokojowej. Do gruntu sadzi się we wrześniu lub na początku października, na głębokości ok. 8 cm, w rozstawie co ok. 10 cm. Najlepiej wyglądają w większej grupie.
Można rozmnażać z nasion. Dla otrzymania egzemplarzy kwitnących potrzeba wtedy 3-4 sezonów uprawy. W sprzyjających warunkach rozprzestrzenia się z samosiewu.
Uprawiana bylina cebulowa (z Azji Zachodniej i Kaukazu?). U nas dziczejąca i lokalnie zadomowiony kenofit. Prawdopodobnie częstszy niż wskazuje na to mapa.
sibiricus, -a, -um; sibericus(nazwa geograficzna, adj.) syberyjski, z obszaru Syberii, do rosyjskiego сибирский "sibirskij"; rzadziej spotykana forma sibericus od angielskiego siberian
Mirek Z. et al., 2020 — Vascular plants of Poland. An annotated checklist. Rośliny naczyniowe Polski. Adnotowany wykaz gatunków. [491]
Zając, A., Zając, M. (Eds.), 2019 — Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce: Dodatek - Distribution Atlas of Vascular Plants in Poland: Appendix [432]
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji