takson uprawiany [24]

Campanula carpatica Jacq.

dzwonek karpacki
Campanula turbinata Schott et al.
Campanula carpatica (dzwonek karpacki)
07.06.2012, ogród, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Campanula carpatica (dzwonek karpacki)
Campanula carpatica (dzwonek karpacki)
jesienią z zaschniętymi resztkami pędów kwiatostanowych
Campanula carpatica (dzwonek karpacki)
jesienią z zaschniętymi resztkami pędów kwiatostanowych

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Campanula carpatica (dzwonek karpacki)
Dziko występuje w Karpatach na skałach wapiennych, ale nie w Polsce, lecz bardziej na południu. Ozdobna bylina często uprawiana w ogrodach. Tworzy szerokie, niskie do średniej wysokości (15-40 cm), dość zwarte płaty, poszczególne pędy rozgałęziające się, ±wiotkie, rozkładają się na boki. Odmiany mogą być w korzystniejszym dla budowy ogrodu, bardziej zwartym pokroju.

space

Ten dzwonek należy do podstawowego repertuaru bylin ogrodowych. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych tworząc gęste niskie płaty. Efektowna bylina na rabaty, stosowana jako niska roślina wypełniająca, okrywowa. Doskonale sprawdza się w ogrodach skalnych, np. na murki (dobrze rośnie w szczelinach).

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · o znaczeniu produkcyjnym · na rabatę bylinową · bylina okrywowa lub zadarniająca · do ogrodu skalnego · na murki skalne · wysokość 15-30 cm · kwitnienie: 6-7

wymagania i uprawa

Campanula carpatica (dzwonek karpacki)
Stanowisko słoneczne lub częściowo ocienione, w miarę możliwości chłodne. Gleba próchniczna, przepuszczalna, dostatecznie wilgotna; odczyn obojętny lub zasadowy. Zupełnie mrozoodporny.

space

Rośliny typowe i niektóre odmiany można rozmnażać z nasion; te są drobne (10-12 tyś. szt./g), wysiewa się w maju lub czerwcu na rozsadniku; kiełkują do 3 tygodni. Wskazane pikowanie. Na miejsce stałe przenosi się we wrześniu; rozstawa 20-30 cm. Kwitnie od drugiego roku uprawy.

space

Wymagania: światło · pełne słońce · ciepło · miejsce umiarkowanie zimne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #2):
• bez odmiany · mix · ‘niebieski’

Analiza dostępności roślin (form i odmian #14):
• bez odmiany · · ‘Alba’ · ‘Arends Form’ · ‘Blue’ · ‘Blue Clips’ · ‘Clips Blue’ · ‘Clips Dark Blue’ · ‘Clips White’ · ‘Dark Blue Clips’ · ‘Pearl White’ · ‘Thor Pedo’ · ‘Weisse Clips’ · ‘White’ · ‘White Clips’

moim zdaniem

Mam w kilku miejscach w ogrodzie. Rośnie miejscach przez część dnia ocienionych i sprawdza się doskonale. Jest zupełnie bezproblemowa. Tyle, że trzeba przewidzieć dla niej nieco miejsca, tak przynajmniej po 50-60 cm w każdą stronę ponieważ dość szeroko (choć i nie szybko) rozrasta się na boki. Nie każdy to lubi. Po prostu co 2-3 lata trzeba powyrywać tam gdzie poszedł zbyt daleko.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120607.5.12 - Campanula carpatica (dzwonek karpacki); ogród, Wrocław
120607-5
leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/ #11
znalezisko 20120000.B22_12.12 - Campanula carpatica (dzwonek karpacki); Wrocław
120000-B22_12
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #9