⇈
🌱
Bylina bulwiasta z Meksyku, u nas uprawiana jak kwiat jednoroczny z rozsady lub z nasion wysiewanych wprost do grunt. Można też uprawiać jak kwiat sezonowy, którego bulwiaste karpy są zimowane w pomieszczeniu. Rośliny o silnym wzroście i wzniesionych silnie rozgałęziających się pędach, tworzą kopulaste krzaczki 50-80 cm wysokości.
Do stosowania w grupach na rabatach kwiatowych. Można tworzyć jednoroczne, kwiatowe niskie żywopłoty.
kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu • kwiaty jednoroczne z rozsady • zimowane w pomieszczeniach (rośliny lub klącza/bulwy/cebule) • 🌼 kwiaty letnie (jednoroczne)
wysokość: 50 – 80 cm
kwitnienie: od lipca do października

Stanowisko ±słoneczne, ciepłe, może być nieco w półcieniu ale musi być ciepłe; gleba żyzna, w okresie kwitnienia pożądane jest zasilanie; gleba stale dostatecznie wilgotna, w razie suszy wymaga podlewania; odczyn obojętny.
W okresie wegetacji roślina tworzy karpy z bulwami i możemy je zimować tak jak w przypadku dalii ogrodowej (Dahlia hybrida) tj. w chłodnym pomieszczeniu, w lekko wilgotnym torfie. Rośliny z zimowanych karp, co zrozumiałe, kwitną i wcześniej i obficiej. Zwykle łatwo odnawia się z samosiewu.
⇈
🌱
🌸 opcje Bazaru
odmiany (form i odmian #1) analiza dostępności nasion analiza dostępności roślin
- ◼ ‘bez odmiany’ — mix #7
Dziwaczki tworzą bulwiaste korzenie, podobnie jak dalia, i tak samo można je wykopać przed przymrozkami i przechować co wiosny. Mało kto jednak tak robi, bo roślina z powodzeniem daje się uprawiać jak jednoroczna, z nasion z wcześniejszym przygotowaniem rozsady. Leniwi mogą tego poniechać i po prostu wysiewać wprost do gruntu punktowo po kilka nasion. Jeszcze bardziej leniwi mogą liczyć na zimowanie opadłych jesienią nasion (zwykle zimują skutecznie). Wiosną wystarczy tylko przyuważyć siewki i ich nie wyrywać.
To modny po ogródkach ostatnio kwiat; ja nie należę do jego fanów bo są ciekawsze alternatywy. A w tym kwiecie najbardziej podoba mi się nazwa.
wybrane okazy · selected collections ⇈

#3 #1 3D XL,3D
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/

#3
leg. Anna Studniarek
/Warszawa/

#3
leg. Marek Snowarski
/Warszawa, Ogród Botaniczny UW/

#3
leg. Jacek Soboń
/Chorwacja, Vodice/