|
wymagania i uprawa
Stanowisko słoneczne lub częściowo ocienione. Gleba nie zabyt żyzna i cieżka; przepuszczalna nie podmokła; odczyn obojętny. Dobrze rośnie także na glebach piaszczystych i suchych. Preferuje ciepłe stanowiska.
Stanowi dobry pożytek pszczeli.
🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:
wysiew nasion do gruntu
⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#1) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
◼ | bez odmiany — mix |
właściwości i zastosowanie
takson uprawiany [491]
moim zdaniem
Niekłopotliwy w uprawie, siany do gruntu okazały jednoroczny kwiat malwowaty. Czy uprawiać, to kwestia gustu.
Pod względem walorów ozdobnych podobna do kilku innych uprawianych w ogrodach przedstawicieli rodziny ślazowatych (Malvaceae). W tej samej kategorii użytkowej tj. kwiatów jednorocznych sianych do gruntu, jest to mniej rosła i o mniej zwartym pokroju, alternatywa dla slęzawy trójwrębnej (Malope trifida); ma drobniejsze kwiaty za to dobrze wyeksponowane na pędach.
opis botaniczny
Rośliny roczne. Korzeń palowy. Łodyga wzniesiona, zwykle bogato rozgałęziająca się od nasady, (20)60-120 cm wysokości, zielona lub purpurowo-fioletowo nabiegła. Łodyga i liście słabo owłosione, z rozproszonymi włoskami pojedynczymi, dwudzielnymi i gwiazdkowatymi (tych najwięcej w górze łodygi).
Dolne liście łodygowe długoogonkowe, ±okrągławe, 6-8 cm długości i 7-11 cm długości (wyższe mniejsze i o krótszych ogonkach), mniej lub bardziej dłoniasto 5-7-klapowe, odcinki tępawe lub zaostrzone; nasada sercowata, brzeg nierówno karbowany. Górne liście łodygowe trójkątne lub trójwrębne, z wydłużonym płatem środkowym. Najwyższe liście stopniowo przechodzą w podsadki z nasadową częścią ogonka zrośniętą z szypułką kwiatu. Przylistki częściowo przyrośnięte, oskrzydlają nasadową część ogonka liściowego, wyżej wyciągnięte w równowąsko trójkątne ząbki.
Kwiaty w górnym odcinku pędu, wyrastają pojedynczo w pachwinach liści; ich szypułki krótsze od podpierających liści. Rozkwitające i rozwinięte kwiaty skupione miotlasto w górze pędu (początkowo przewyższając liście), razem z przekwitniętymi i owocami tworzą groniasty kwiatostan.
Płatki szeroko trójkątnie odwrotniejajowate, płytko wykrojone, 40-55 mm długości i ok. 25 mm szerokości, paznokieć z kępką włosków; różowe z ciemniejszymi żyłkami do karminowych, rzadko białe. Rurka pręcikowa naga.
U nas kwitnie do czerwca do września (października).
wybrane okazy · selected collections ⇈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji