wartość
takson uprawiany [491]
⇈
🌱
Wartość energetyczna szpinaku wynosi ok. 16kcal/100g. Zawartość białka 2.6g/100g, tłuszczu 0.4g/100g, węglowodanów 0.4g/100g.
Kłopotliwym elementem wykorzystania szpinaku jest konieczność oczyszczenia. Obrywa się zewnętrzne, uszkodzone, przywiędłe lub zażółcone liście. Dokładnie myje z resztek ziemi i piasku. Robi się to przez zanurzenie w dużej ilości wody i opłukiwanie liści pod strumieniem wody bieżącej.
uprawa
Materiałem siewnym jest owoc - jednonasienny orzeszek; są one gładkie, u nielicznych odmian z 2-4 kolczastymi wyrostkami.
Szpinak uprawia się z siewu do gruntu na miejsce stałe.
Wyższy plon jest przy dość gęstej uprawie. Rozstawa rzędów powinna wynosić 20 - 30 cm, pomiędzy roślinami w rzędzie 8 - 10 cm. Sieje się na głębokość 1.5-4 cm.
zmianowanie
Jednym z powodu atrakcyjność uprawy tego warzywa do uprawy jest krótkiego okres wegetacji i sposób uprawy jako wczesnego przedplonu wiosennego lub poplonu jesiennego. Daje to możliwość dwukrotnego wykorzystania pola w ciągu jednego sezonu.
Może być uprawiany poplonowo po warzywach zbieranych z pola przed końcem lipca np. grochu, wcześnie zbieranych kapustnych, marchwi na pęczki, wczesnych porach itd.
wymagania
Wymagania cieplne szpinaku są niskie. Najlepiej rośnie w temperaturze 15-18°C, w zbyt wysokich temperaturach przestaje rosnąć. Jest wybitnie oporny na niskie temperatury do -6-7°C. Może być uprawiany jako roślina ozima, dobrze zimuje pod okrywą śnieżną.
Szpinak ma głęboki system korzeniowy, jednak jest on dość słaby. Z uwagi na duża powierzchnię liści jego wymagania wodne są wysokie. Duże i dobrej jakości liście można uzyskać tylko w warunkach dostatecznej wilgoci. Przy suszy liście stają się drobne, skórzaste i niesmaczne. Rośliny szybko wtedy wybijają w pęd kwiatostanowy.
Wymagania glebowe są wysokie. Gleba powinna być żyzna, szybko nagrzewająca się (stąd lepsze są gleby lekkie), zasobna w wodę. Odczyn powinien być zbliżony do obojętnego, na glebach kwaśnych gorzej plonuje i jest mniej wartościowy.
zbiór
Szpinak zbiera się nim zaczną się rozwijać pędy kwiatostanowe. Najwcześniej można zbierać gdy rośliny mają 5-6 liści. Zbyt późno zbierany ma gorszy smak, może być gorzki. W zbyt młodych liściach jest większa zawartość kwasu szczawiowego co nie jest korzystne.
Musi być szybko przerobiony ponieważ w czasie przechowywania, zwłaszcza gdy jest podduszony, rośnie zawartość szkodliwych azotynów.
odmiany
⇈
🌸
🔆 miejsce: ☀ słoneczne • 🌤 słoneczne, nieco ocienione
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania
☷ gleba: żyzna • odczyn zbliżony do obojętnego • nie toleruje kwaśnej
Szpinak jest rośliną z natury dwupienną. Wiele odmian uprawnych jest tak selekcjonowanych aby dominowały rośliny żeńskie lub jednopienne (obupłciowe), bo mają one większe i silniejsze rozety liściowe.
Są odmiany lepiej przystosowane do zimowania (np.
🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:
wysiew nasion do gruntu
⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#5) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
◔ | ‘Asta F1’ — wczesna, szybko rosnąca, do bezpośredniego spożycia i do mrożenia; tolerancyjna wobec mączniaka rzekomego; rozety duże, wzniesione, liście ciemnozielone, gładkie |
▫ | ‘Greta F1’ — późna, o żeńskim typie wzrostu, długo utrzymująca dojrzałość użytkową, bardzo odporna na wybijanie w nasienniki; wysoko plonuje we wszystkich cyklach uprawy, dobrze zimuje, nadaje się do zbioru mechanicznego; odporna ma rasy mączniaka 1, 2, 3; rozety duże, lekko wzniesione, liście ciemnozielone, mięsiste, słabo pomarszczone |
▫ | ‘Matador’ |
◑ | ‘Olbrzym Zimowy’ — odporna na wymarzanie, do siewu ozimego, można też wysiewać wiosną; nadaje się do zbioru mechanicznego |
▫ | ‘Orbita F1’ — późna, o żeńskim typie wzrostu, długo utrzymująca dojrzałość użytkową, bardzo odporna na wybijanie w nasienniki; wysoko plonuje we wszystkich cyklach uprawy, dobrze zimuje, nadaje się do zbioru mechanicznego; odporna ma rasy mączniaka 1, 2, 3; rozety duże, lekko wzniesione, liście ciemnozielone, mięsiste, słabo pomarszczone |
wybrane okazy · selected collections ⇈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji