właściwości i zastosowanie
Kwiaty zebrane w okazałe, licznokwiatowe, walcowate grono; intensywnie pachnące. W uprawie znajdują się liczne odmiany o szerokiej gamie barw kwiatów: białych, żółtych, karminoworóżowych i karminowopurpurowych w różnych odcieniach, fioletowoniebieskich i szafirowoniebieskich; niektóre o kwiatach pełnych.
Najczęściej w handlu są oferowane w okresie zimy i wczesnej wiosny w doniczkach jako pędzone cebule. Mogą być jednak uprawiane na rabatach cebulowych w ogrodzie, podobnie jak tulipan (Tulipa).
Cebula trująca. Działa drażniąco na błony śluzowe przewodu pokarmowego, skórę i oczy.
wymagania i uprawa
Stanowisko słoneczne lub częściowo ocienione. Optymalny rozwój cebul następuje w okresie długiej chłodnej i wilgotnej jesieni i takiej samej wiosny. Zima najkorzystniej gdy jest krótka, śnieżna ale nie mroźna. W warunkach Polski wskazane jest okrycie zimujących w gruncie cebul. W najmroźniejszych rejonach Polski lub w ostre zimy mogą wymarzać.
⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#12) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
‘Aqua’ | |
‘Blue Jacket’ | |
▫ | ‘Blue Magick’ — kwiaty ciemne fioletowoniebieskie |
‘Carnegie’ | |
‘Dark Dimension’ | |
‘Delft Blue’ | |
‘Fondant’ | |
‘Gipsy Queen’ | |
▫ | ‘Jan Bos’ — kwiaty różowoczerwone |
▫ | ‘Pink Pearl’ — kwiaty intensywnie różowe |
‘Splendid Cornelia’ | |
‘Woodstock’ |
typowy cykl uprawy hiacyntów
Z początkiem lata, ± pod koniec czerwca liście żółkną i zamierają. To pora gdy cebula mateczna zakończyła swój przyrost. U starszych cebul może wykształcić się kilka drobnych cebul przybyszowych.
Na tym etapie cebule tulipanów wchodzą w okres spoczynku letniego i najwłaściwiej jest je wykopać z gruntu. Wykopuje się ostrożnie, bo są wrażliwe na uszkodzenia. Przechowuje się je w pomieszczeniu aż do drugiej połowy września. Taka procedura zmniejsza ryzyko uszkodzenia cebul w wilgotne lata. Wykopywanie cebul pozwala też na pozyskanie cebul przybyszowych do rozmnożenia, wybór cebul do pędzenia (o obwodzie >17 cm) lub rozmnażania przez usuniecie wierzchołka wzrostu lub z łusek.
Po wykopaniu cebule suszy się przez kilka dni lub dłużej w suchym, ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu. Następnie oczyszcza, rozdziela cebule i sortuje. Wyrzuca się wszystkie chore i uszkodzone. Dalej zaprawia się środkiem grzybobójczymi i przechowuje się w suchym, ciepłym (ok. 25°C) pomieszczeniu, aż do czasu jesiennego sadzenia. W tym okresie w cebuli tworzy się zawiązek nowego pędu kwiatostanowego.
Nawozi się dwukrotnie - 1/3 dawki w kilka tygodni po posadzeniu jesienią, 2/3 dawki na przedwiośniu przed lub na początku „kiełkowania” cebul. Na zagonie z drobnymi cebulami przeznaczonymi do wzrostu lub do rozmnożenia nie dopuszczamy do kwitnienia, ogławiając pędy kwiatostanowe. W razie suchej wiosny konieczne jest podlewanie tak aby gleba była stale wilgotna aż do końca kwitnienia i rozwoju liści.
pędzenie cebul hiacyntów
W warunkach amatorskich do pędzenia wybieramy największe cebule spośród standardowo przechowanych w okresie letnim. Do doniczek sadzi się je w okresie od września do końca listopada — kwitnienie nastąpi w grudniu do kwietnia. W okresie ukorzeniania i początkowego wzrostu wskazane jest utrzymywanie niskiej temperatury ok. 10°C i stale wilgotnego podłoża. W końcowym etapie wzrostu pędu temperatura powinna być o kilka stopni wyższa.
Cebule pędzi się jednokrotnie. Po kwitnięciu można je traktować tak jak przy normalnej uprawie gruntowej tj. poczekać aż zamrą im liście. Następnie osuszone i oczyszczone cebule przechować w cieple aż do wysadzenia jesienią do gruntu. Cebula jest po pędzeniu osłabiona i kolejne dwa sezony powinna być uprawiana normalnie w gruncie, bez pędzenia.
rozmnażanie hiacyntów
Można usunąć wierzchołek wzrostu przez jego wycięcie lub uszkodzenie cięciem lub łyżeczkowaniem od strony piętki. Tak spreparowane cebule umieszcza się w ciepłym i suchym pomieszczeniu, początkowo w temperaturze >25°C, potem ok. 20°C. Do jesieni powinno wytworzyć się do kilkunastu cebul potomnych. Takie drążone cebule wraz z przybyszowymi sadzi się normalnie jesienią do gruntu, można je sadzić w pozycji odwróconej (piętką do góry), na takiej głębokości aby cebulki przybyszowe były przykryte 10 cm ziemi. Od cebuli macierzystej oddziela się je po pierwszym lub drugim sezonie wegetacji.
Można też rozciąć cebulę na dwie lub trzy części i sadzonkować poszczególne łuski odcięte wraz z kawałkiem piętki.
Możliwe jest mnożenie wegetatywne bez niszczenia cebuli matecznej. Z każdej cebuli w okresie wiosennego wzrostu odrywa się jeden, zewnętrzny młody liść, u jego nasady przy cebuli, i sadzonkuje w temperaturze ok. 20°C. Do lata u jego nasady wytwarza się do kilku cebulek przybyszowych.
Wytworzone powyższymi metodami cebulki przybyszowe potrzebują kilku lat uprawy dla osiągnięcia właściwego dla dorodnego kwitnienia rozmiaru.
choroby i szkodniki hiacyntów
· zaprawianie cebul środkiem grzybobójczym,
· przeprowadzanie letniego spoczynku cebul w suchych pomieszczeniach z uważnym przeglądem i usuwaniem cebul uszkodzonych i mających jakiekolwiek oznaki zgnilizny,
· uprawę w odpowiedniej glebie - lekkiej, przepuszczalnej, nie podmokłej.
Choroby widoczne na liściach objawiają się przeważnie plamami i smugi lub deformacją. Najpewniejszym sposobem radzenia sobie z nimi jest usunięcie chorych roślin.
Cebule hiacyntów mogą być zjadane przez podziemne gryzonie (tu ochronę dadzą odpowiednio wysokie koszyczki do sadzenia roślin cebulowych) lub uszkadzane przez szkodniki owadzie.
Profilaktyka jest najważniejsza. W miejscu ogrodu gdzie chorowały hiacynty nie należy ich uprawiać przynajmniej przez kilka lat. Należy przenieść je na inną rabatę. Podłoże musi odpowiadać wymaganiom hiacyntów. Chore rośliny należy natychmiast wykopywać i wyrzucać do śmieci (lub palić). Sadzić tylko zdrowe, nieuszkodzone cebule.