uprawa
zmianowanie
Roślina poprzedzająca nie ma większego znaczenia ale ze względów fitosanitarnych nie jest zalecana uprawa po roślinach korzeniowych. Ważne jest aby gleba nie była zachwaszczona. Pasternak długo i nierównomiernie kiełkuje a początkowy wzrost jest powolny, stąd wrażliwość na zachwaszczenie.
wymagania
Pasternak jest rośliną naszego klimatu, jego dzikie formy pospolicie występują na terenach trawiastych. Jest w zupełności mrozoodporny i zimuje w gruncie bez przykrycia. Wymagania cieplne są niskie, optymalna temperatura wzrostu to 16-18°C. Nasiona kiełkują w temperaturze około 5°C. Siewki znoszą przymrozki do -8°C.
Wymagania wodne są wysokie, zwłaszcza w okresie letnim.
zbiór i przechowywanie
Częścią użytkową jest korzeń spichrzowy przypominający bardzo duży korzeń pietruszki. Liście mogą być wykorzystane na paszę.
Korzenie są długie, podkopuje się je głęboko. Są kruche więc z wyczuciem wyciąga się je i odcina liście pozostawiając kilka mm nad główką korzenia. Korzenie dobrze przechowują się. Przesypane wilgotnym piaskiem i w temperaturze około zera stopni mogą być przechowywane do 6 miesięcy.
odmiany
Odmiany różnią się długością okresu wegetacji, kształtem i długością korzenia. W Polsce dostępna jest niemal wyłącznie odmiana
🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:
⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#2) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
▫ | ‘Lech’ — odmiana typu 'White', dla przemysłu na susz lub do bezpośredniego spożycia; korzenie średnio długie, bez skłonności do rozgałęzień, stożkowate, skórka biała, miąższ biały, silnie aromatyczny; liście zielone, ogonek liściowy średniej długości |
○ | ‘Półdługi Biały’ |
wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Półdługi Biały/

leg. Adam Dobrzański