atlas-roslin.pl
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 lub 2020 [24][491]

Pastinaca sativa L. var. sativa [🔉 * sa·t·wa]

pasternak zwyczajny odm. uprawna, (pasternak)
Pastinaca sativa L. ssp. sativa var. hortense Ehrh.

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Pastinaca sativa var. sativa (pasternak zwyczajny odm. uprawna)
🌱
Pasternak jako warzywo korzeniowe jest uprawiany na niedużą skalę, i raczej amatorsko. Poza tym uprawiany jest jako roślina dla przemysłu spożywczego i paszowa (kilkaset ha).

uprawa

Pastinaca sativa var. sativa
Pasternak jest uprawiany z siewu nasion na miejsce stałe. Nasiona kiełkują od temperatury powyżej 5°C. Z uwagi na długi okres wschodów wysiewa się je możliwie wcześnie, w zależności od warunków od końca lutego do połowy kwietnia; można też siać późną jesienią.

space

Przerywa się w fazie 4 – 5 liści, na 6 – 8 cm.

zmianowanie

Roślina poprzedzająca nie ma większego znaczenia ale ze względów fitosanitarnych nie jest zalecana uprawa po roślinach korzeniowych. Ważne jest aby gleba nie była zachwaszczona. Pasternak długo i nierównomiernie kiełkuje a początkowy wzrost jest powolny, stąd wrażliwość na zachwaszczenie.

space

wymagania

Pasternak jest rośliną naszego klimatu, jego dzikie formy pospolicie występują na terenach trawiastych. Jest w zupełności mrozoodporny i zimuje w gruncie bez przykrycia. Wymagania cieplne są niskie, optymalna temperatura wzrostu to 16 – 18°C. Nasiona kiełkują w temperaturze około 5°C. Siewki znoszą przymrozki do -8°C.

space

Wymagania wodne są wysokie, zwłaszcza w okresie letnim.

space

zbiór i przechowywanie

Pastinaca sativa var. sativa
pokrój i korzenie w fazie dojrzałości zbiorczej
Częścią użytkową jest korzeń spichrzowy przypominający bardzo duży korzeń pietruszki. Liście mogą być wykorzystane na paszę.

space

Korzenie są długie, podkopuje się je głęboko. Są kruche więc z wyczuciem wyciąga się je i odcina liście pozostawiając kilka mm nad główką korzenia. Korzenie dobrze przechowują się. Przesypane wilgotnym piaskiem i w temperaturze około zera stopni mogą być przechowywane do 6 miesięcy.

odmiany

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • 🌤 słoneczne, nieco ocienione • chłodne
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi gleby podmokłej
☷ gleba: głęboka • przeciętna ogrodowa • próchniczna • ciężka (gliniasta/ilasta) • odczyn zbliżony do obojętnego • nie toleruje kwaśnej
Odmiany różnią się długością okresu wegetacji, kształtem i długością korzenia. W Polsce dostępna jest niemal wyłącznie odmiana ‘Półdługi Biały’, jest ona późna i plenna, zdatna przede wszystkim do spożycia zimowego i na paszę.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion do gruntu [koniec lutego - połowa kwietnia lub wysiew późną jesienią]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #2) analiza dostępności nasion

  • ▫  ‘Lech — odmiana typu 'White', dla przemysłu na susz lub do bezpośredniego spożycia; korzenie średnio długie, bez skłonności do rozgałęzień, stożkowate, skórka biała, miąższ biały, silnie aromatyczny; liście zielone, ogonek liściowy średniej długości
  • ○  ‘Półdługi Biały #2

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20130000.W92_12.13 - Pastinaca sativa var. sativa (pasternak zwyczajny odm. uprawna); Wrocław
130000-W92_12
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Półdługi Biały/ #2
znalezisko 00010000.2.adobrzanski
2
leg. Adam Dobrzański #4

nomenklatura, etymologia ℹ️
poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie

Pastinaca sativa L. var. sativa [🔉 * sa·t·wa]Pastinaca sativa L. ssp. sativa var. hortense Ehrh. [🔉 * sa·t·wa](pl) pasternak zwyczajny odm. uprawna · pasternak
(lat.) satvus, -a, -um adj.
uprawny, uprawiany, siewny, ogrodowy, sadowniczy; częsty epitet gatunków uprawianych; od lat. czasownika sero, -ere - siać