atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » campanulids » Ord.Asterales » Fam.Asteraceae » astrowate jednoroczne w ogrodzie » Santolina »

Santolina chamaecyparissus L.

santolina cyprysikowata
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Santolina chamaecyparissus (santolina cyprysikowata)
11.06.2022, woj. małopolskie, Kraków, Tyniec, cmentarz; copyright © by Piotr Grzegorzek
Santolina chamaecyparissus (santolina cyprysikowata)
Santolina chamaecyparissus (santolina cyprysikowata)
Santolina chamaecyparissus (santolina cyprysikowata)
Santolina chamaecyparissus (santolina cyprysikowata)
Santolina chamaecyparissus (santolina cyprysikowata)
Santolina chamaecyparissus (santolina cyprysikowata)
Santolina chamaecyparissus
ssp. tomentosa
Santolina chamaecyparissus
ssp. tomentosa

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Santolina chamaecyparissus (santolina cyprysikowata)
Takson uprawiany.[491]
Santolina chamaecyparissus (santolina cyprysikowata)
🌱
Półkrzew z rejonu śródziemnomorskiego, gdzie rośnie od Hiszpanii po Chorwację. U nas standardowo jest uprawiany jako kwiaty jednoroczny, odnawiany z sadzonek pędowych przygotowanych jesienią i zimowanych w temperaturze 6-10°C lub pobranych na przedwiośniu z zimowanych w pomieszczeniu roślin matecznych.

W cieplejszych rejonach kraju można pokusić się o uprawę w ogrodzie skalnym, na ziemi przepuszczalnej i zimować z przykryciem i zabezpieczeniem przed wilgocią.

Walorem ozdobnym są drobne, szarosinozielone pędy gęsto pokryte drobnymi liśćmi. Grupy roślin używa się jako element kompozycji kwietników lub pojemnikowych (tło-kontrast dla roślin kwitnących). Kwiaty nie są atrakcyjne i raczej psują efekt, korzystne jest przycinanie roślin aby nie kwitły. Można też używać na obwódki kwietników i rabat, a nawet formować niskie sezonowe żywopłociki — dobrze znoszą strzyżenie. Zapach ziela jest przyjemny, aromatyczny, może być używane jako przyprawa. Półkrzew z rejonu śródziemnomorskiego, gdzie rośnie od Hiszpanii po Chorwację. U nas standardowo jest uprawiany jako kwiaty jednoroczny, odnawiany z sadzonek pędowych przygotowanych jesienią i zimowanych w temperaturze 6-10°C lub pobranych na przedwiośniu z zimowanych w pomieszczeniu roślin matecznych.

space

Walorem ozdobnym są drobne, szarosinozielone pędy gęsto pokryte drobnymi liśćmi. Grupy roślin używa się jako element kompozycji kwietników lub pojemnikowych (tło-kontrast dla roślin kwitnących). Kwiaty nie są atrakcyjne i raczej psują efekt, korzystne jest przycinanie roślin aby nie kwitły. Można też używać na obwódki kwietników i rabat, a nawet formować niskie sezonowe żywopłociki — dobrze znoszą strzyżenie. Zapach ziela jest przyjemny, aromatyczny, może być używane jako przyprawa.

wymagania i uprawa

Podobna Santolina rosmarinifolia (santolina rozmarynolistna) ma rzadszy kutner, pędy silniejsze, wzniesione, koszyczki kwiatowe większe, ok. 2 cm średnicy, osiąga 60 cm wysokości,
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • ciepłe
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • znosi suszę
☷ gleba: przepuszczalna • przeciętna ogrodowa • uboga • lekka (piaszczysto-pylasta/gliniasta)
❄️ zimowanie: niepewne • strefa mrozoodporności 7 • pelne okrycie • ☔ osłona przed wilgocią (+drenaż) • w pomieszczeniu >0°C
Wyłącznie miejsca w pełnym słońcu, tylko wtedy szarosionozielone pędy będą prawidłowo atrakcyjnie uformowane. Bez większych wymagań co do gleby, rośnie także na suchych i ubogich.

Wskazane przycinanie wierzchołków dla lepszego rozkrzewienia.

Rośliny mateczne zimuje się w widnym pomieszczeniu, w temperaturze 6-10°C. Zimowanie w gruncie wysoce niepewne, wymaga okrycia i zabezpieczenia przed wilgocią.Wyłącznie miejsca w pełnym słońcu, tylko wtedy szarosionozielone pędy będą prawidłowo atrakcyjnie uformowane. Bez większych wymagań co do gleby, rośnie także na suchych i ubogich.

space

Rośliny mateczne zimuje się w widnym pomieszczeniu, w temperaturze 6-10°C. Zimowanie w gruncie wysoce niepewne, wymaga okrycia i zabezpieczenia przed wilgocią.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

44 szt./m2 • rozstawa: 15 × 15 cm
z nasion
przez sadzonki pędowe wierzchołkowe [przygotowanych jesienią lub na przedwiośniu z zimowanych w pomieszczeniu roślin matecznych, ukorzeniać w temperaturze 20-22°C, na świetle]
przez sadzonki pędowe odrywane

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #8) analiza dostępności roślin

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 00010000.B117.bl - Santolina chamaecyparissus (santolina cyprysikowata)
B117
leg. Barbara Łotocka #5
znalezisko 00010000.09_2_22.jmak - Santolina chamaecyparissus (santolina cyprysikowata); Sigmaringen, Niemcy
09_2_22
leg. Jarosław Makowski
/Sigmaringen, Niemcy/ #7