atlas-roslin.pl
byliny rabatowe / Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » Ord.Saxifragales » core Sxf » Sxf alliance » Fam.Saxifragaceae »

Astilbe

tawułka, astilbe, zatawułka
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Astilbe (tawułka)
🌱
Byliny tworzące silne karpy korzeniowe i gęste kępy. Stosowane jako trwałe byliny okrywowe w miejscach cienistych i wilgotnych oraz jako byliny rabatowe.Byliny tworzące silne karpy korzeniowe i gęste kępy. Stosowane jako trwałe byliny okrywowe w miejscach cienistych i wilgotnych oraz jako byliny rabatowe.
Uwaga! Część odmian przypisywanych temu taksonowi (np. Amethys, Cattleya, Glut, Showstar) może być na stronie tawułka Arendsa (Astilbe ×arendsii).Uwaga! Część odmian przypisywanych temu taksonowi (np. Amethys, Cattleya, Glut, Showstar) może być na stronie tawułka Arendsa (Astilbe ×arendsii).
byliny ogrodowe • o znaczeniu produkcyjnym
wysokość: 0.4 – 1.5 m
kwitnienie: od lipca do września

wymagania i uprawa

🌸
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania • gleba stale wilgotna do podmokłej
☷ gleba: żyzna • próchniczna
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 5a
Wymagają miejsc wilgotnych, mniej lub bardziej cienistych. Jedynie karłowa, uprawiana odmiana tawułka Davidad (Astilbe chinensis) ‘Pumila’ nadaje się na miejsca suche i słoneczne. Wymagają miejsc wilgotnych, mniej lub bardziej cienistych. Jedynie karłowa, uprawiana odmiana tawułka Davidad (Astilbe chinensis) ‘Pumila’ nadaje się na miejsca suche i słoneczne.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

7 – 4 szt./m2 • rozstawa: 38 – 50 cm
przez podział [zimą (wystarczy część z jednym pąkiem)]
przez sadzonki rozłogowe [zimą, sadzone pionowo]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #14) analiza dostępności roślin

Astilbe ×arendsii · tawułka Arendsa »5

astilbe Arendsa, zatawułka Arendsa
Takson uprawiany.[491]
kolor kwiatów
kwiaty
tawułka Arendsa (Astilbe ×arendsii)
Astilbe ×arendsii
Jedne z podstawowych bylin rabatowych. W uprawie znajduje się bardzo duża grupa odmian mieszańcowych, o silnej, rozrośniętej karpie korzeniowej. Rośliny tworzą kępę wzniesionych pędów, 60-150 cm wysokości, górny odcinek pędu to wspaniały, stożkowaty w zarysie kwiatostan. Kwitnie, w zależności od odmiany, od końca czerwca do września. Gama barw kwiatów od białych po różne odcienie różu przechodzącego w czerwień lub purpurę.

Podstawowa bylina rabatowa dla miejsc trwale wilgotnych np. przy brzegu zbiorników i cieków wodnych;i ±ocienionych; najlepiej wygląda w grupach. Można używać na krótkotrwały kwiat cięty.Jedne z podstawowych bylin rabatowych. W uprawie znajduje się bardzo duża grupa odmian mieszańcowych, o silnej, rozrośniętej karpie korzeniowej. Rośliny tworzą kępę wzniesionych pędów, 60-150 cm wysokości, górny odcinek pędu to wspaniały, stożkowaty w zarysie kwiatostan. Kwitnie, w zależności od odmiany, od końca czerwca do września. Gama barw kwiatów od białych po różne odcienie różu przechodzącego w czerwień lub purpurę.

space

Astilbe chinensis var. pumila · tawułka chińska

astilbe chińska, zatawułka chińska
Takson uprawiany.[491]
kolor kwiatów
kwiaty
tawułka chińska (Astilbe chinensis var. pumila)
Astilbe chinensis var. pumila
Kępiasta bylina ogrodowe o silnej, rozrośniętej karpie korzeniowej. Wśród innych tawułek wyróżnia się podziemnymi rozłogami — które pozawalają na szybsze rozrastanie się na boki. Druga wyróżniająca cecha to wiesza tolerancja na suchsze stanowiska, zwłaszcza w przypadku odmian niskich.

W uprawie znajduje się kilka odmian, różniących się wysokością (50-120 cm), porą kwitnienia i barwą kwiatów. Kwitnie, w zależności od odmiany, od lipca do września. Barw kwiatów w rożnych odcieniach różu.

Bylina rabatowa dla miejsc wilgotnych i ±ocienionych; najlepiej wygląda w grupach. Z uwagi na rozłogi i żywotność sprawdza się jako roślina okrywowa.Kępiasta bylina ogrodowe o silnej, rozrośniętej karpie korzeniowej. Wśród innych tawułek wyróżnia się podziemnymi rozłogami — które pozawalają na szybsze rozrastanie się na boki. Druga wyróżniająca cecha to wiesza tolerancja na suchsze stanowiska, zwłaszcza w przypadku odmian niskich.

space

Bylina rabatowa dla miejsc wilgotnych i ±ocienionych; najlepiej wygląda w grupach. Z uwagi na rozłogi i żywotność sprawdza się jako roślina okrywowa.