Primula auricula
Primula auricula
grupa roślin
Primula auricula
pokrój
Primula auricula
kwiaty w zbliżeniu
Primula auricula (pierwiosnek łyszczak)
Primula auricula
pokrój
Primula auricula (pierwiosnek łyszczak)
Primula auricula (pierwiosnek łyszczak)
cechy diagnostyczne w kluczu:Primula (pierwiosnek)kl 5135

krótki opis

Bylina. Liście w różyczce, 5-12 cm długości, nieco mięsiste, gładkie, o brzegu gładkim, ząbkowanym lub piłkowanym, chrząstkowato obrzeżone, często mniej lub bardziej omączonej powierzchni. Głąbik 5-15(25) cm wysokości. Kwiaty w 2 do 20 w baldachu; szypułki kwiatów krótsze od kwiatów lub tak samo długie. Korona kwiatowa żółta, talerzykowata, do ±30 mm średnicy; rurka kwiatowa walcowata, do 12 mm długości. Kwiaty wonne o zapachu przypominającym wanilię lub morelę. Kwitnienie od kwietnia do czerwca.

występowanie

Takson rodzimy lub trwale zadomowiony. [491]
Gatunek podlega ochronie ścisłej (poz. 1.269 wg aktualnego rozporządzenia). Nie mają do niego zastosowania wyłączenia spod ochrony uzasadnione względami godpodarki rolnej, leśnej lub rybackiej (§8.1). Do ustawowej ochrony został włączony w 2004 roku.
wystepowanie - Primula auricula (pierwiosnek łyszczak)
W XIX wieku zostało jednokrotnie podane znalezisko w Pieninach. Od tego czasu nie był tam potwierdzony, a jest to roślina trudna do przeoczenia.
ekologiczne liczby wskaźnikowe Primula auricula (pierwiosnek łyszczak)
Występuje w Tatrach na skałach wapiennych od regli po najwyższe szczyty. Występuje jeszcze w Alpach, Apeninach i w zachodniej części Bałkanów. Poza tym rzadko uprawiana, bo wymagająca i trudna, bylina ozdobna do alpinariów. Pod nazwą Primula auricula hort. są sprzedawane liczne ogrodowe odmiany mieszańcowe pierwiosnka łyszczaka (Primula auricula) i pierwiosnka szorstkiego (Primula hirsuta) których właściwą nawą jest pierwiosnek omszony (Primula ×pubescens).
Gatunek charakterystyczny (Ch.) dla:
space_elw

Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.

wybrane okazy · selected collections

#2
22 06 08 - 39
leg. Marek Snowarski
/Wrocław Ogród Botaniczny/
#1
js.230620-2
leg. Jacek Soboń
/Słowacja, Mała Fatra, Veľký Rozsutec/

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawowe Primula auricula (pierwiosnek łyszczak)
🌱
alpinarium
wysokość: do 15 cm
kwitnienie: od kwietnia do czerwca

wymagania i uprawa

Primula auricula (pierwiosnek łyszczak)
🌸
🔆 miejsce: 🌤 słoneczne, nieco ocienione
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania
☷ gleba: próchniczna • wymaga zasadowej (wapiennej, wysokie pH)

Wymagania (optimum rozwoju/konkurencyjności na naturalnych stanowiskach wg ekologicznych liczb wskaźnikowych): światło — umiarkowane słońce • woda — gleba przeciętnie wilgotna • próchnica — gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus • ciepło — miejsce umiarkowanie zimne lub miejsce umiarkowanie chłodne • zwięzłość — gleba inicjalna - skały i szczeliny skalne • żyzność — podłoże ubogie

Trudna w uprawie bylina do wapiennych alpinariów, dla zaawansowanych kolekcjonerów roślin piętra alpejskiego. Sadzić należy w szczelinach skalnych. W obrocie ogrodniczym pod nazwą Primula auricula są oferowane liczne odmiany mieszańcowe pierwiosnka łyszczaka (Primula auricula) z pierwiosnkiem szorstkim (Primula hirsuta) - ich uprawa jest znacznie łatwiejsza niż gatunkowego pierwiosnka łyszczaka (Primula auricula) i jest opisana na stronie z właściwą nazwą tych mieszańców — pierwiosnek omszony (Primula ×pubescens).

space

🌱 🌸

odmiany uprawne (#2) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion

bez odmiany — często pod tym mianem są oferowane różnobarwne odmiany taksonu mieszańcowego — pierwiosnka omszonego (Primula ×pubescens)
‘Gigantea’ · odmiana ujmowana też w ramach Primula ×pubescens (pierwiosnka omszonego)
symbolami ◼ ◕ ◑ ◔ ○ ▫ pokazano częstość występowania odmiany w ofercie handlowej, od najwyższej do najniższej; nazwy na żółtym tle są linkowane do własnej strony odmiany

ten gatunek tworzy mieszańce:

drugi rodzic ⇒
Primula carniolica
mieszaniec ⇒
Primula ×venusta
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji