Tx: 5315
atlas-roslin.pl

Tanacetum parthenium (L.) Sch. Bip.gł. w POWO (23.10.20)] [🔉 ta·na·ce·tum par·te·ni·um]

wrotycz maruna, złocień maruna
Chrysanthemum parthenium (L.) Bernh., non (Lam.) Gaterau [🔉 chry·san·te·mum par·te·ni·um] · Matricaria parthenium L. [🔉 * par·te·ni·um] · Pyrethrum parthenium (L.) Sm. [🔉 * par·te·ni·um]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈

Bylina z krótkim kłączem. Rośliny żółtozielone, o silnym aromatycznym zapachu, bardzo krótko odstająco owłosione lub wyłysiało gruczołowate (gruczołki siedzące, żółtawe).

space

Liście w zarysie szeroko lub trójkątnie jajowate, pierzastosieczne do pierzastych, z 2-5 parami podługowatoeliptycznych do jajowatych odcinków; spodem i na ogonkach gęsto gruczołowate.

space

Koszyczki (10)13-17(25)mm średnicy. Okrywa spłaszczona półkulista, 5-10mm średnicy; listki okrywy wąsko podługowate, z kilem, ok. 3mm długości, z szerokim bezbarwnym suchobłoniastym obrzeżeniem, nieco postrzępionym.

space

Niełupki aromatyczne, nieco wygięte, 1.1-1.5mm długości, z wyraźnymi białawymi żebrami, na szczycie czasem z pappusem w postaci nieregularnie klapowanej koronki szerokości 1.2-1.5mm.

Kwitnienie od czerwca do września.

występowanie

antropofit zadomowiony we florze Polski [491]
wystepowanie - Tanacetum parthenium (wrotycz maruna)
ekologiczne liczby wskaźnikowe Tanacetum parthenium (wrotycz maruna)

Bylina występująca w rejonie bałkańskim, kaukaskim i Azji Mniejszej oraz dalej po Zachodnie Himalaje.

space

Łatwo dziczejąca z uprawy przez to kosmopolityczna, spotykana na siedliskach ruderalnych, z preferencją dla gleb dostatecznie wilgotnych, zasobnych w azot; u nas w zbiorowiskach All.Arction lappae.

Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.
Inwazyjność i/lub kategorie obcego elementu flory /Tokarska-Guzik et al. (2012) [234]/:
• zadomowiony
kenofit
• Pochodzenie: Europa południowo-wschodnia i Azja południowo-zachodnia.
• Czas przybycia na teren Polski: XVIw.?, 1824r.
• Wnika do siedlisk/zbiorowisk: antropogenicznych.

wybrane okazy · selected collections

#3
mol.2
leg. Marek Olszycki
#10
jmak.10_12_19
leg. Jarosław Makowski
/ogr.zielny Niemcy/
#1
am.020621-8
leg. Antoni Mielnikow
/Hucisko k. Żywca/
#1
am.050815-1
leg. Antoni Mielnikow
/Pewel Wielka/
#2
konrad_kaczmarek.223
leg. Konrad Kaczmarek

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawowe Tanacetum parthenium (wrotycz maruna)
Tanacetum parthenium (wrotycz maruna)
XL
🌱

Bylina z cieplejszej i suchszej strefy klimatu umiarkowanego i subtropikalnego; u nas uprawiana jak kwiat roczny z rozsady lub siewu wprost do gruntu. Wysokość krępych odmian karłowatych ok. 20 cm, typowych form do 70 cm wysokości. Liście o silnym, aromatycznym zapachu.

space

Kwiat rabatowy, odmiany karłowate dobre na obwódki lub do uprawy w pojemnikach. Z uwagi na swojski wygląd może być stosowany w ogrodach o charakterze naturalistycznym. Odmiany wysokie dają dobry na kwiat cięty — długo utrzymujący się w wazonie.

W medycynie stosuje się Tanaceti parthenii herba (ziele maruny) — wysuszone, całe lub rozdrobnione, nadziemne części tego gatunku zbierane w początkach kwitnienia.

wymagania i uprawa

🌸
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 5

Wymagania (optimum rozwoju/konkurencyjności na naturalnych stanowiskach wg ekologicznych liczb wskaźnikowych): światło — pełne słońce • woda — gleba przeciętnie wilgotna • próchnica — gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus • ciepło — miejsce umiarkowanie chłodne lub miejsce przeciętnie ciepłe • zwięzłość — gleba kamienista, żwirowa lub gleba lekka, piaszczysta lub gleba średnio zwięzła • żyzność — podłoże umiarkowanie żyzne lub podłoże żyzne

Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba umiarkowanie żyzna (na zbyt żyznej rośliny „idą w liście”, zamiast w kwiaty), piaszczysto-gliniasta, umiarkowanie wilgotna; odczyn obojętny.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion do gruntu
wysiew nasion na rozsadę

🌱 🌸

odmiany uprawne (#3) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion

‘(bialy pełny)’
‘(biały)’
‘Aureum’ — liście żółte
symbolami ◼ ◕ ◑ ◔ ○ ▫ pokazano częstość występowania odmiany w ofercie handlowej, od najwyższej do najniższej; nazwy na żółtym tle są linkowane do własnej strony odmiany

nomenklatura, etymologia ℹ️

poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie
Tanacetum parthenium (L.) Sch. Bip. [🔉 ta·na·ce·tum par·te·ni·um]Chrysanthemum parthenium (L.) Bernh., non (Lam.) Gaterau [🔉 chry·san·te·mum par·te·ni·um] · Matricaria parthenium L. [🔉 * par·te·ni·um] · Pyrethrum parthenium (L.) Sm. [🔉 * par·te·ni·um](pl) wrotycz maruna · złocień maruna
parthenium, -iī; -ni(c)on; -nicē, -nicēs (lat. z gr., subst.) — nazwa używana już w starożytności, w różnych formach, dla różnych roślin (np. dla parietarii lekarskiej (Parietaria officinalis), szczyru rocznego (Mercurialis annua)); Linneusz stworzył z niej nazwę północnoamerykańskiego rodzaju Partheniumpartenium ambrozjowate (Parthenium hysterophorus) i użył jako epitet dla wrotycza maruny (Tanacetum parthenium)
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji