takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Ipomoea quamoclit L.

wilec pierzasty
Quamoclit pennata (Desr.) Bojer · Quamoclit pinnata orth. err.
Ipomoea quamoclit (wilec pierzasty)
Ipomoea quamoclit (wilec pierzasty)
Ipomoea quamoclit (wilec pierzasty)
Ipomoea quamoclit (wilec pierzasty)

wymagania i uprawa

Wymaga stanowiska ciepłego, słonecznego. Gleba żyzna, próchniczna; odczyn obojętny.

Na rozsadę wysiewa się w końcu marca lub w kwietniu. Tą jest sens wcześniej przygotowywać, tylko gdy można ją trzymać w cieple i jednocześnie z dostatkiem światła. Normalne temperatury pokojowe w tym czasie są zbyt niskie dla rozwoju tego gatunku. Roślina jest wrażliwa na chłody, przy niższych temperaturach niemal nie rośnie. Dlatego rozsadę wysadza się do ogrodu nie wcześniej jak w końcu maja, gdy ustali się ciepła pogoda. Rozstaw roślin w szpalerze co 40-50 cm.

W opisach podawana jest opcja wysiew wprost do gruntu. To z pewnością opóźnia wejście w fazę kwitnienia na ostatnie tygodnie lata.

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany · czerwony

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
U nas jest to uprawiane z rozsady ozdobne jednoroczne pnącze. Pędy pod koniec sezonu osiągają 3-5 m długości.

space

Tak jak inne pnącza nadaje się do obsadzania balkonów, tarasów, płotów, pergoli, krat ogrodowych.

Grupa użytkowa: kwiaty pnące · wysokość 200-300 cm

moim zdaniem

Tylko jako ciekawostka dla amatorów egzotycznych wilców.
Ipomoea ×sloteri (wilec kardynalski)
dokwitające, splecione razem wilec kardynalski (Ipomoea ×sloteri) (po lewej, zczerwieniałe liście) i wilec pierzasty (Ipomoea quamoclit) (po prawej, zielony)
Uprawiałem w 2012r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Wzeszły bez problemu. To pnącze pochodzi z tropików i ma zbyt wysokie wymagania cieplne dla bezproblemowej uprawy w naszym klimacie. Najpierw w maju i czerwcu, przy temperaturach około 20°C nie za bardzo rośnie. Dopiero w czerwcu, gdy zaczyna się robić naprawdę ciepło, rozpoczyna szybki wzrost i wkrótce pojawiają się pierwsze, początkowo nieliczne, kwiaty. Oficie zaczyna kwitnąć w najcieplejsze dni w końcu lipca i w sierpniu. Wtedy też osiąga bardzo duże dzienne przyrosty na długość. Chłodniejszy koniec lata i jesień kończą większe kwitnienie i intensywny wzrost. W stanie częściowej hibernacji trwa do końca sezonu wegetacji. Jesienią skromnie dokwita i prawie nie przyrasta na długość. Liście nie mają wyraźniej tendencji do żółknięcia i zamierania.

space

zamieszanie w ofercie nasion

Jest niejakie zamieszanie w ofercie nasion tego gatunku wilców. W asortymencie nasion PNOS Ożarów i Rekwiat (2011/12r.) znajdujemy „wilec pierzasty”. Na torebce z nasionami jest jednak fotografia innego gatunku — wilec kardynalski (Ipomoea ×sloteri). Jedynie z nasion firmy Rekwiat wyrósł mi wilec pierzasty (Ipomoea quamoclit) (zgodnie z nazwą ale nie fotografią na torebce nasion); z nasion PNOS Ożarów wyrósł podobny gatunek — wilec kardynalski (Ipomoea ×sloteri) (tj. zgodnie z fotografią, ale nie z nazwą, na torebce).

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K87_12.12 - Ipomoea quamoclit (wilec pierzasty); Wrocław
120000-K87_12
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #7