|
właściwości i zastosowanie
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście [491]
⇈
🌱
Jako warzywo użytkuje się ogonki liściowe. Najlepsze są z jednorocznych egzemplarzy.
Rośliny tworzą rozetę liściową z której wyrastają pędy kwiatostanowe, ok. 150 cm wysokości. Ozdobę stanowią okazałe rozety liściowe a w okresie kwitnienia (sierpień-wrzesień) również potężne koszyczki kwiatowe z purpurowymi kwiatami. Najczęściej kwitnie dopiero od drugiego roku uprawy, bo wymaga jarowizacji.
💠 rabata bylinowa • ⁂ pojedynczo lub po kilka w grupie (soliter)
wysokość: do 1.5 m
kwitnienie: od sierpnia do września
uprawa
Kard to bylina z rejonu śródziemnomorskiego o zimującej karpie korzeniowej. Blisko spokrewniona z karczochem, z którym ma wspólnego dzikiego protoplastę.
Jako warzywo uprawia się jednorocznie. Raz, że słabo zimuje, dwa że w pierwszym roku ogonki liściowe są najbardziej mięsiste. Nasiona (duże!) wysiewa się w lutym lub na początku marca po dwie sztuki do doniczek do doniczek o średnicy 8 cm. Potem zostawia się silniejszą siewkę. Do gruntu wysadza się po majowych przymrozkach, w rozstawie co 100 cm.
Wegetatywnie rozmnaża się z sadzonek korzeniowych pobranych na początku zimy i przechowanych/ukorzenianych w podłożu, w chłodnym pomieszczeniu lub pobieranych w lutym/marcu z karp zimowanych w chłodnym pomieszczeniu.
🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:
wysiew nasion na rozsadę
⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#2) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
○ | bez odmiany — amarantowy |
◔ | ‘Bianco Avorio’ (Ivory White) |
◔ | Ivory White (‘Bianco Avorio’) |
zmianowanie
Z uwagi na długi okres wegetacji kard jest uprawiany w plonie głównym. Z uwagi na duży rozstaw roślin, w pierwszym okresie sezonu wegetacji jako śródplon możno uprawiać warzywa szybko schodzące z pola np. sałatę lub kalarepę.
wymagania
Kard najlepiej rośnie w temperaturach nie przekraczających 25°C. Nie jest oporny na temperatury zbliżone do zera ani na przymrozki. Karpa może zimować w cieplejszych rejonach kraju i pod przykryciem.
Gleba żyzna, głęboko uprawiona. W warunkach amatorskich można przygotować glebę pod rośliną do głębokości 50 cm. Odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Wymaga wysokiego nawożenia.
moim zdaniem
Jako roślina ozdobna robi wrażenie. Jako warzywo to porażka (kulinarna).
Uprawiałem w 2013r. z rozsady z nasion. Istotnie wyrasta olbrzymia rozeta mocnych, "geometrycznych" liści. Rozmiar to po części zasługa żyznego i wilgotnego miejsca. Natomiast jako warzywo nie spisało się. Co prawda nie bieliłem ogonków (spróbuję w innym sezonie) ale nawet wtedy rozliczne włókna przecież całkiem nie znikną. Masa obierania a i tak zostaje ich sporo. Kłopot podobny jak z dolnymi partiami szparagów.
Smak też dla mnie nieciekawy, specyficzny, kwaskowato-ściągający, raczej nieprzyjemny.
wybrane okazy · selected collections ⇈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji