atlas-roslin.pl
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 lub 2020 [24][491]

Cynara cardunculus L.

kard, karczoch hiszpański
Cynara cardunculus (kard)
23.09.2013, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski XL
Cynara cardunculus (kard)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Cynara cardunculus (kard)
🌱
Jako warzywo użytkuje się ogonki liściowe. Najlepsze są z jednorocznych egzemplarzy.

space

Rośliny tworzą rozetę liściową z której wyrastają pędy kwiatostanowe, ok. 150 cm wysokości. Ozdobę stanowią okazałe rozety liściowe a w okresie kwitnienia (sierpień – wrzesień) również potężne koszyczki kwiatowe z purpurowymi kwiatami. Najczęściej kwitnie dopiero od drugiego roku uprawy, bo wymaga jarowizacji.

space

💠 rabata bylinowa • ⁂ pojedynczo lub po kilka w grupie (soliter)
wysokość: do 1.5 m
kwitnienie: od sierpnia do września

uprawa

Kard to bylina z rejonu śródziemnomorskiego o zimującej karpie korzeniowej. Blisko spokrewniona z karczochem, z którym ma wspólnego dzikiego protoplastę.
🌸ekologiczne liczby wskaźnikowe Cynara cardunculus (kard)
Jako warzywo uprawia się jednorocznie. Raz, że słabo zimuje, dwa że w pierwszym roku ogonki liściowe są najbardziej mięsiste. Nasiona (duże!) wysiewa się w lutym lub na początku marca po dwie sztuki do doniczek do doniczek o średnicy 8 cm. Potem zostawia się silniejszą siewkę. Do gruntu wysadza się po majowych przymrozkach, w rozstawie co 100 cm.

space

Wegetatywnie rozmnaża się z sadzonek korzeniowych pobranych na początku zimy i przechowanych/ukorzenianych w podłożu, w chłodnym pomieszczeniu lub pobieranych w lutym/marcu z karp zimowanych w chłodnym pomieszczeniu.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion na rozsadę

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #2) analiza dostępności nasion

zmianowanie

Z uwagi na długi okres wegetacji kard jest uprawiany w plonie głównym. Z uwagi na duży rozstaw roślin, w pierwszym okresie sezonu wegetacji jako śródplon możno uprawiać warzywa szybko schodzące z pola np. sałatę lub kalarepę.

wymagania

Kard najlepiej rośnie w temperaturach nie przekraczających 25°C. Nie jest oporny na temperatury zbliżone do zera ani na przymrozki. Karpa może zimować w cieplejszych rejonach kraju i pod przykryciem.

space

Gleba żyzna, głęboko uprawiona. W warunkach amatorskich można przygotować glebę pod rośliną do głębokości 50 cm. Odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Wymaga wysokiego nawożenia.

moim zdaniem

Jako roślina ozdobna robi wrażenie. Jako warzywo to porażka (kulinarna).
Uprawiałem w 2013r. z rozsady z nasion. Istotnie wyrasta olbrzymia rozeta mocnych, "geometrycznych" liści. Rozmiar to po części zasługa żyznego i wilgotnego miejsca. Natomiast jako warzywo nie spisało się. Co prawda nie bieliłem ogonków (spróbuję w innym sezonie) ale nawet wtedy rozliczne włókna przecież całkiem nie znikną. Masa obierania a i tak zostaje ich sporo. Kłopot podobny jak z dolnymi partiami szparagów. Smak też dla mnie nieciekawy, specyficzny, kwaskowato-ściągający, raczej nieprzyjemny.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20100813.2.adobrzanski - Cynara cardunculus (kard); Skierniewice, pole Instytutu Warzywnictwa
100813-2
leg. Adam Dobrzański
/Skierniewice, pole Instytutu Warzywnictwa/ #2
znalezisko 20130000.W137_13.13 - Cynara cardunculus (kard); Wrocław
130000-W137_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Bianco Avorio/ #6
znalezisko 00010000.35.jbs - Cynara cardunculus (kard); Łódzki OB
35
leg. Joanna Boisse
/Łódzki OB/ #2