takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Lonas annua (L.) Vines et Druce

lonas roczny lonas żółty
Lonas annua (lonas roczny)
2012, ogród, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Lonas annua (lonas roczny)
Lonas annua (lonas roczny)
|| 3D
Lonas annua (lonas roczny)
|| 3D

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba przeciętna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, nie może być zbyt mokra, dobrze znosi suszę; odczyn obojętny.

space

Możliwy jest wysiew wprost do gruntu na początku maja.

Wymagania: światło · pełne słońce · woda · gleba sucha lub gleba przeciętnie wilgotna · zwięzłość · gleba lekka, piaszczysta

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany · żółty

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Roślina jednoroczna z rejonu śródziemnomorskiego. U nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Rośliny silnie rozkrzewione, tworzą krzaczaste kępy, 30-50 cm wysokości.

space

Do uprawy w grupach na rabatach. Do ogrodów naturalistycznych. Można uprawiać w pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty a po wysuszeniu na suche bukiety. Na suche bukiety ścina się gdy tylko otworzą się prawie wszystkie kwiaty w koszyczku ale nie później; suszy się w pęczkach, kwiatami w dół, w ciemnym, przewiewnym miejscu.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · do ogrodu naturalistycznego · jednoroczne na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 30-50 cm · kwitnienie: 7-10

moim zdaniem

Nie warto. Chyba, że na suszki do zimowych bukietów.
Uprawiałem w 2012r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Nie było problemu. Trudno to nazwać kwiatem letnim. Owszem rośliny rozwijają się, kwitną, potem zamierają (jeszcze latem) i trzeba je usuwać z rabaty bo szpecą. Wszystko to dzieje się zbyt szybko a i podczas kwitnienia rośliny są jakieś takie chaotyczne, bez sztywnych, prostych pędów (zastanawiam się jako to suszyć do bukietów?)..

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K92_12.12 - Lonas annua (lonas roczny); ogród, Wrocław
120000-K92_12
leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/ #8