takson uprawiany [24]

Verbena ×hybrida hort. ex Vilm.

werbena ogrodowa witułka (potocznie: werbena)

wymagania i uprawa

Roślina na stanowiska słoneczne lub nieco ocienione, ciepłe. Gleba żyzna, przepuszczalna, dostatecznie wilgotna, w razie suszy trzeba podlewać; odczyn obojętny lub zasadowy. W czasie kwitnienie warto zasilać nawozami. Powtórzenie intensywnego kwitnienia daje przycięcie pędów.

space

Samodzielne przygotowanie rozsady, z uwagi na wczesny siew, jest dość kłopotliwe. Nasiona (400-500 szt./g) dla uzyskania rozsady wysiewa się na początku marca. Kiełkują do miesiąca w temperaturze ok. 20°C. Siewki należy utrzymywać w temperaturze kilkunastu stopni. Pikuje się je do doniczek torfowych; dla lepszego rozkrzewienia uszczykuje się wierzchołki pędów.

space

Wymagania: światło · umiarkowane słońce lub pełne słońce · odczyn · gleba o obojętnym pH lub gleba zasadowa, z wapniem · ciepło · miejsce wybitnie ciepłe · zwięzłość · gleba średnio zwięzła · próchnica · gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus · żyzność · podłoże żyzne lub podłoże bardzo żyzne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #6):
• bez odmiany · czerwona · fioletowa · mix · zwieszająca się; pendula · ‘Amulet’ (compacta nana; biała) · ‘Mewa’ (compacta nana; biała)

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Grupa odmian pochodzenia mieszańcowego wyprowadzonych od tropikalnych, amerykańskich gatunków werben. Są to byliny lub półkrzewy, u nas uprawiane jako kwiat roczny z rozsady lub z sadzonek pobranych z zimowanych w pomieszczeniu roślin matecznych. W zależności od odmiany 15-45 cm wysokości; niektóre odmiany o pędach płożących się lub zwisłych, generalnie gęste i zwarte w pokroju.

space

Do sadzenia na rabatach i tworzenia kobierców kwiatowych. Odmiany karłowe dobre na obwódki, kobierce kwiatowe, do ogrodów skalnych. Do uprawy w pojemnikach możemy użyć odmian o długich, zwisających pędach.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · ze zwisającymi pędami · na obwódki · do ogrodu skalnego · wysokość 15-45 cm · kwitnienie: 5-10