atlas-roslin.pl
takson uprawiany [24][491]

Verbena ×hybrida hort. ex Vilm. [🔉 wer·be·na *]

werbena ogrodowa, witułka, (werbena)
cechy diagnostyczne w kluczu:Verbena (werbena)kl 9224

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Verbena ×hybrida (werbena ogrodowa)
🌱
Grupa odmian pochodzenia mieszańcowego wyprowadzonych od tropikalnych, amerykańskich gatunków werben. Są to byliny lub półkrzewy, u nas uprawiane jako kwiat roczny z rozsady lub z sadzonek pobranych z zimowanych w pomieszczeniu roślin matecznych. W zależności od odmiany 15 – 45 cm wysokości; niektóre odmiany o pędach płożących się lub zwisłych, generalnie gęste i zwarte w pokroju.

space

Do sadzenia na rabatach i tworzenia kobierców kwiatowych. Odmiany karłowe dobre na obwódki, kobierce kwiatowe, do ogrodów skalnych. Do uprawy w pojemnikach możemy użyć odmian o długich, zwisających pędach.

space

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • 🌤 słoneczne, nieco ocienione • ciepłe
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania
☷ gleba: żyzna • odczyn zbliżony do obojętnego • preferuje zasadową
Roślina na stanowiska słoneczne lub nieco ocienione, ciepłe. Gleba żyzna, przepuszczalna, dostatecznie wilgotna, w razie suszy trzeba podlewać; odczyn obojętny lub zasadowy. W czasie kwitnienie warto zasilać nawozami. Powtórzenie intensywnego kwitnienia daje przycięcie pędów.

space

Samodzielne przygotowanie rozsady, z uwagi na wczesny siew, jest dość kłopotliwe. Nasiona (400 – 500 szt./g) dla uzyskania rozsady wysiewa się na początku marca. Kiełkują nierównomiernie i wolno, nawet do miesiąca w temperaturze ok. 20°C. Siewki należy utrzymywać w temperaturze kilkunastu stopni. Pikuje się je do doniczek torfowych; dla lepszego rozkrzewienia uszczykuje się wierzchołki pędów.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

16 – 11 szt./m2 • rozstawa: 25 – 30 cm
wysiew nasion na rozsadę [początek marca, pikowanie, uszczykiwanie; wysadzanie na początku maja]
przez sadzonki pędowe zielne [z zimowanych roślin matecznych lub sierpień – wrzesień i zimowanie ukorzenionych sadzonek]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #11) analiza dostępności nasion

idxGrupa compacta nana — 15-25 cm wysokości, zwarte; pędy płożące się; kwitnienie b. obfite