⇈
🌱
Gatunek uprawiany u nas z siewu wprost do gruntu jako kwiat jednoroczny. Pędy rozgałęzione, 90-150 cm wysokości. Ozdobę stanowią kilkunastocentymetrowe koszyczki kwiatowe o kontrastowym zestawieniu długich brzegowych żółtych kwiatów języczkowych i ciemnej, brunatnej tarczy koszyczka. U odmian kwiaty języczkowe mogą być też kremowe (). Kwitnie od lipca do października.
💠 rabata bylinowa • ogród naturalistyczny • ⁂ pojedynczo lub po kilka w grupie (soliter) • uprawa w pojemnikach • na osłonę z kwiatów (żywopłot jednoroczny)
wysokość: 0.9 – 1.5 m
wymagania i uprawa
⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#1) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
▫ | ‘Vanila Ice’ |
moim zdaniem
Można polecić amatorom dużych słonecznikowatych kwiatów. Wyróżnia się w tej grupie oryginalną kremową barwą, wadą jest umiarkowanie obfite kwitnienie.
Uprawiałem w 2012r odmianę . Wbrew zaleceniom siania wprost do gruntu, z przyczyn logistycznych, najpierw przygotowałem rozsadę. Jednak przy wsadzaniu do gruntu szczególnie dbałem by nie uszkodzić korzeni, bo tego nie lubi. Sadziłem cała bryłę ziemi wyjętą z doniczki i udało się, rosły dobrze i zakwitły na początku lipca.
Z tego względu mają większy sens w ogrodzie, gdy mamy dużo miejsca, akceptujemy nieco dziki, naturalistyczny charakter, interesuje nas przede wszystkim efekt jaki dadzą kwiaty cięte w wazonie. Wtedy się nie zawiedziemy, kwiaty, jak na słoneczniki są bardzo oryginalnie jasno zabarwione (spodziewamy się raczej w ich przypadku kwiatów żółtych lub pomarańczowych); na pewno każdy zwróci na nie uwagę.
wybrane okazy · selected collections ⇈
nomenklatura, etymologia ℹ️ ⇈
poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie
Helianthus debilis ssp. cucumerifolius • Helianthus cucumerifolius [🔉 he·li·an·tus *] • (pl) słonecznik ogórkolistny
-foliūs, -a, -um; -foliatūs, -a, -um
(lat., subst., n)
— przyrostek od folium, -i n. (liść);
częsty drugi człon w przymiotnikach złożonych -folius,-a,-um ("-listny");
częsty w epitetach gatunków np. angustifolius (wąskolistny), cordifolia (sercolistna), alternifolium (różnolistne), ilicifolius (o liściach jak dąb ostrolistny) lub unifolius (jednolistny)
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji