takson uprawiany [24]

Iberis amara L.

ubiorek gorzki ubiorek hiacyntowy, ubiorek wieńcowy
Iberis coronaria hort. ≡ I. amara L. var. coronaria Voss. · Iberis grandiflora hort.
Iberis amara (ubiorek gorzki)
2012, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Iberis amara (ubiorek gorzki)
początek kwitnienia; liście
Iberis amara (ubiorek gorzki)
owoce
Iberis amara (ubiorek gorzki)
XL

cechy charakterystyczne

Roślina jednoroczna, 10-40cm wysokości.

space

Kwiaty w krótkich baldachowatych gronach, podczas owocowania wydłużają się, wyraźnie dłuższe niż szersze. Zewnętrzne płatki 6-8mm długości.

space

Kwitnienie czerwiec-sierpień.

wymagania i uprawa

Stanowisko w pełnym słońcu. Niewymagający co do gleby byle nie była podmokła lub kwaśna.

space

Analiza dostępności nasion (form i odmian #2):
• bez odmiany · bialy · różowy

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Roślina jednoroczna bez pędów płonnych. Liście pierzasto podzielone lub ząbkowane. Owocostany wydłużone. Odosiowe płatki korony do 8 mm długości, szyjka słupka do 2 mm długości.
Roślina jednoroczna z Europy Południowej. U nas uprawiana w ogrodach jako kwiat jednoroczny z siewu wprost do gruntu lub z rozsady. Pędy rozgałęzione, pokrój poduszkowaty, 20-30 cm wysokości.

space

Ubiorek jest sadzony na rabatach kwiatowych, w ogrodach skalnych, na murkach. Często stosowany na obwódki lub sadzony w skrzynkach. Nadaje się na kwiat cięty.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · do ogrodu skalnego · na murki skalne · jednoroczne na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 20-30 cm · kwitnienie: 6-8

moim zdaniem

Można polecić dla tworzenia „błyskawicznej” białej poduszki kwiatów w lipcu. Potem można zwolnić miejsce dla innych kwiatów.
Uprawiałem w 2012r. z siewu nasion wprost do gruntu w końcu kwietnia. Udał się bez problemu. Kwitnienie było obfite — przez pewien czas biała poduszka kwiatów. Szczyt formy trwa krótko, przez 2-3 tygodnie lipca.

space

Jednoroczny ubiorek ma właśnie tę zaletę w stosunku do bylinowych przedstawicieli rodzaju, że po kwitnieniu można go bez żalu usunąć dla kolejnej atrakcji.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K116_12.12 - Iberis amara (ubiorek gorzki); Wrocław
120000-K116_12
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #24