atlas-roslin.pl
warzywa psiankowate / Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » lamiids » Ord.Solanales » Fam.Solanaceae » Solanum »

Solanum melongena L. [🔉 so·la·num *]

oberżyna, bakłażan
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
cechy diagnostyczne w kluczu:Solanum (psianka)kl 1897

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Solanum melongena (oberżyna)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
🌱
Warzywo psiankowate; rzadko u nas uprawiane. Może być uprawiana w gruncie, z rozsady, na szczególnie dogodnych, ciepłych stanowiskach lub (pewniej) pod osłonami

Wartość odżywcza bakłażana jest niska. Wysoka natomiast wartość kulinarna z uwagi na ciekawą konsystencję w potrawie oraz specyficzny, przyjemny smak.

Wartość kaloryczna wynosi 20kcal/100 g. Zwartość białka 0.3-1.5g/100 g, tłuszczu 0.1g/100 g, węglowodanów 3.8g/100 g. Sporo jest soli mineralnych: potasu, fosforu i wapnia.Warzywo psiankowate; rzadko u nas uprawiane. Może być uprawiana w gruncie, z rozsady, na szczególnie dogodnych, ciepłych stanowiskach lub (pewniej) pod osłonami

space

Wartość kaloryczna wynosi 20kcal/100 g. Zwartość białka 0.3-1.5g/100 g, tłuszczu 0.1g/100 g, węglowodanów 3.8g/100 g. Sporo jest soli mineralnych: potasu, fosforu i wapnia.

dla amatorów
wysokość: 30 – 50 cm

uprawa

Solanum melongena (oberżyna)
Solanum melongena
pokrój rośliny z owocami
Dla przygotowania rozsady nasiona wysiewa się od połowy marca do początku kwietnia; produkcja rozsady trwa 8-10 tygodni; tak aby wysadzać do gruntu w ostatniej dekadzie maja lub na początku czerwca.

Nasiona do wschodów wymagają wysokiej temperatury >20°C, najlepiej w okolicy 25°C; wschody trwają do 2-3 tygodni. Siewki z rozwiniętymi liścieniami i zaczątkiem pierwszego liścia, pikuje się do doniczek o średnicy 6-8 cm. Rozsadę należy prowadzić w temperaturze >18°C.

Do gruntu wysadza się po zahartowaniu przez ograniczenie podlewania i wietrzenie. Sadzić należy w końcu maja lub na początku czerwca, gdy ziemia nagrzeje się i ustali się ciepła pogoda. Rozstawa co 60 × 50 lub 60 × 60 cm.

Należy uważać by nie uszkodzić bryły korzeniowej gdyż korzenie źle się regenerują. Posadzona rozsada musi być obficie podlana aby ułatwić integracje bryły korzeniowej z ziemią.Dla przygotowania rozsady nasiona wysiewa się od połowy marca do początku kwietnia; produkcja rozsady trwa 8-10 tygodni; tak aby wysadzać do gruntu w ostatniej dekadzie maja lub na początku czerwca.

space

Do gruntu wysadza się po zahartowaniu przez ograniczenie podlewania i wietrzenie. Sadzić należy w końcu maja lub na początku czerwca, gdy ziemia nagrzeje się i ustali się ciepła pogoda. Rozstawa co 60 × 50 lub 60 × 60 cm.

space

wymagania

Solanum melongena (oberżyna)
XL
Pochodzi z tropikalnej strefy Euroazji. Jej wymagania cieplne są bardzo wysokie a okres wegetacji długi, stąd uprawa w gruncie zawodna i podejmowana głównie amatorsko. Stanowisko do uprawy powinno być ciepłe, w pełni nasłonecznione, osłonięte przed wiatrem. Optymalna temperatura wzrostu to 18-30°C, w temperaturze poniżej 15°C nie rośnie, a kwiaty i zawiązki mogą opadać. Pochodzi z tropikalnej strefy Euroazji. Jej wymagania cieplne są bardzo wysokie a okres wegetacji długi, stąd uprawa w gruncie zawodna i podejmowana głównie amatorsko. Stanowisko do uprawy powinno być ciepłe, w pełni nasłonecznione, osłonięte przed wiatrem. Optymalna temperatura wzrostu to 18-30°C, w temperaturze poniżej 15°C nie rośnie, a kwiaty i zawiązki mogą opadać.
Oberżyna ma stosunkowo płytki system korzeniowy a wymagania wodne wysokie. Przy braku wody przestaje rosnąć i może zrzucać zawiązki i kwiaty.

Wymaga gleb przeciętnie zwięzłych, żyznych, szybko nagrzewających się, nie podmokłych. Odczyn zbliżony do obojętnego. Wymagania nawozowe są wysokie.Oberżyna ma stosunkowo płytki system korzeniowy a wymagania wodne wysokie. Przy braku wody przestaje rosnąć i może zrzucać zawiązki i kwiaty.

space

zmianowanie

Nie powinna być uprawiana po innych warzywach psiankowatych ani po warzywach korzeniowych i kapustnych. Przerwa w uprawie na tym samym miejscu powinna wynosić 3-4 lata.

Z uwagi na późne sadzenie rozsady (pocz. czerwca) możliwa jest uprawa przedplonu np. rzodkiewki, sałaty lub szpinaku zimowego, ewentualnie innych zbieranych jako przedplon śródrzędowy.Nie powinna być uprawiana po innych warzywach psiankowatych ani po warzywach korzeniowych i kapustnych. Przerwa w uprawie na tym samym miejscu powinna wynosić 3-4 lata.

space

zbiór i przechowywanie

Solanum melongena odm. ozdobna (oberżynka)
odmiana o drobnych dekoracyjnych owocach
Jadalne są nie w pełni dojrzałe owoce, z jeszcze gąbczastym gniazdem nasiennym z zawiązkami nasion. W tej fazie są nieco mniejsze od w pełni dojrzałych, mają błyszczącą skórkę, typowo ciemnofioletową.

W fazie dojrzałości fizjologicznej mają skórkę matową, z brunatnozielonymi pasami, są mniej wartościowe, gorzkawe w smaku.

Owoce odcina się sekatorem lub ostrym nożem, wraz z fragmentem szypuły. Wczesny zbiór sprzyja wiązaniu i dorastaniu kolejnych owoców. Jednak plon z krzaczka nie jest duży i ogranicza się w naszych warunkach jednym do pięciu owoców.

Nie nadają się do długiego przechowywania.Jadalne są nie w pełni dojrzałe owoce, z jeszcze gąbczastym gniazdem nasiennym z zawiązkami nasion. W tej fazie są nieco mniejsze od w pełni dojrzałych, mają błyszczącą skórkę, typowo ciemnofioletową.

space

Owoce odcina się sekatorem lub ostrym nożem, wraz z fragmentem szypuły. Wczesny zbiór sprzyja wiązaniu i dorastaniu kolejnych owoców. Jednak plon z krzaczka nie jest duży i ogranicza się w naszych warunkach jednym do pięciu owoców.

space

odmiany

Solanum melongena (oberżyna)
odm. Black Beauty
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • ciepłe • osłonięte (przed wiatrami)
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania • nie znosi gleby podmokłej
☷ gleba: przeciętna ogrodowa • odczyn zbliżony do obojętnego
ekologiczne liczby wskaźnikowe Solanum melongena (oberżyna)
W ofercie roślin ozdobnych znajdziemy też dekoracyjną odmianę oberżynka (Solanum melongena odm. ozdobna) o drobnych, długo białych, potem żółtych owocach.W ofercie roślin ozdobnych znajdziemy też dekoracyjną odmianę oberżynka (Solanum melongena odm. ozdobna) o drobnych, długo białych, potem żółtych owocach.
Do uprawy w warunkach Polski nadają się odmiany wczesne, o krótkim okresie wegetacji.

Poszczególne odmiany znacznie różnią się wybarwieniem owoców. Obok typowej ciemnofioletowej barwy są jasnofioletowe, żółte, zielone, pasiaste.Do uprawy w warunkach Polski nadają się odmiany wczesne, o krótkim okresie wegetacji.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

rozstawa: 50 – 60 cm
wysiew nasion na rozsadę [druga połowa marca - początek kwietnia; do gruntu po zahartowaniu, w końcu maja, na początku czerwca]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #2) analiza dostępności nasion

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20130000.W84_13.13 - Solanum melongena (oberżyna); Wrocław
130000-W84_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Black Beauty/ #6
znalezisko 20050700.16.bl
050700-16
leg. Barbara Łotocka #4