atlas-roslin.pl
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 lub 2020 [24][491]

Solanum melongena L. [🔉 so·la·num *]

oberżyna, bakłażan
cechy diagnostyczne w kluczu:Solanum (psianka)kl 1897

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Solanum melongena (oberżyna)
🌱
Warzywo psiankowate; rzadko u nas uprawiane. Może być uprawiana w gruncie, z rozsady, na szczególnie dogodnych, ciepłych stanowiskach lub (pewniej) pod osłonami

space

Wartość kaloryczna wynosi 20kcal/100 g. Zwartość białka 0.3 – 1.5g/100 g, tłuszczu 0.1g/100 g, węglowodanów 3.8g/100 g. Sporo jest soli mineralnych: potasu, fosforu i wapnia.

dla amatorów
wysokość: 30 – 50 cm

uprawa

Solanum melongena (oberżyna)
Solanum melongena
pokrój rośliny z owocami
Dla przygotowania rozsady nasiona wysiewa się od połowy marca do początku kwietnia; produkcja rozsady trwa 8 – 10 tygodni; tak aby wysadzać do gruntu w ostatniej dekadzie maja lub na początku czerwca.

space

Do gruntu wysadza się po zahartowaniu przez ograniczenie podlewania i wietrzenie. Sadzić należy w końcu maja lub na początku czerwca, gdy ziemia nagrzeje się i ustali się ciepła pogoda. Rozstawa co 60 × 50 lub 60 × 60 cm.

space

wymagania

Solanum melongena (oberżyna)
XL
Pochodzi z tropikalnej strefy Euroazji. Jej wymagania cieplne są bardzo wysokie a okres wegetacji długi, stąd uprawa w gruncie zawodna i podejmowana głównie amatorsko. Stanowisko do uprawy powinno być ciepłe, w pełni nasłonecznione, osłonięte przed wiatrem. Optymalna temperatura wzrostu to 18 – 30°C, w temperaturze poniżej 15°C nie rośnie, a kwiaty i zawiązki mogą opadać.

Oberżyna ma stosunkowo płytki system korzeniowy a wymagania wodne wysokie. Przy braku wody przestaje rosnąć i może zrzucać zawiązki i kwiaty.

space

zmianowanie

Nie powinna być uprawiana po innych warzywach psiankowatych ani po warzywach korzeniowych i kapustnych. Przerwa w uprawie na tym samym miejscu powinna wynosić 3 – 4 lata.

space

zbiór i przechowywanie

Solanum melongena odm. ozdobna (oberżynka)
odmiana o drobnych dekoracyjnych owocach
Jadalne są nie w pełni dojrzałe owoce, z jeszcze gąbczastym gniazdem nasiennym z zawiązkami nasion. W tej fazie są nieco mniejsze od w pełni dojrzałych, mają błyszczącą skórkę, typowo ciemnofioletową.

space

Owoce odcina się sekatorem lub ostrym nożem, wraz z fragmentem szypuły. Wczesny zbiór sprzyja wiązaniu i dorastaniu kolejnych owoców. Jednak plon z krzaczka nie jest duży i ogranicza się w naszych warunkach jednym do pięciu owoców.

space

odmiany

Solanum melongena (oberżyna)
odm. Black Beauty
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • ciepłe • osłonięte (przed wiatrami)
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania • nie znosi gleby podmokłej
☷ gleba: przeciętna ogrodowa • odczyn zbliżony do obojętnego
ekologiczne liczby wskaźnikowe Solanum melongena (oberżyna)
W ofercie roślin ozdobnych znajdziemy też dekoracyjną odmianę oberżynka (Solanum melongena odm. ozdobna) o drobnych, długo białych, potem żółtych owocach.

Do uprawy w warunkach Polski nadają się odmiany wczesne, o krótkim okresie wegetacji.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

rozstawa: 50 – 60 cm
wysiew nasion na rozsadę [druga połowa marca - początek kwietnia; do gruntu po zahartowaniu, w końcu maja, na początku czerwca]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #2) analiza dostępności nasion

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20130000.W84_13.13 - Solanum melongena (oberżyna); Wrocław
130000-W84_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Black Beauty/ #6
znalezisko 20050700.16.bl
050700-16
leg. Barbara Łotocka #4