właściwości i zastosowanie

wymagania uprawowe Solanum melongena (oberżyna)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście. [491]
🌱
Warzywo psiankowate; rzadko u nas uprawiane. Może być uprawiana w gruncie, z rozsady, na szczególnie dogodnych, ciepłych stanowiskach lub (pewniej) pod osłonami

space

Wartość kaloryczna wynosi 20kcal/100g. Zwartość białka 0.3-1.5g/100g, tłuszczu 0.1g/100g, węglowodanów 3.8g/100g. Sporo jest soli mineralnych: potasu, fosforu i wapnia.

dla amatorów
wysokość: 30 – 50 cm

uprawa

Solanum melongena (oberżyna)
Solanum melongena
pokrój rośliny z owocami
Dla przygotowania rozsady nasiona wysiewa się od połowy marca do początku kwietnia; produkcja rozsady trwa 8-10 tygodni; tak aby wysadzać do gruntu w ostatniej dekadzie maja lub na początku czerwca.

space

Do gruntu wysadza się po zahartowaniu przez ograniczenie podlewania i wietrzenie. Sadzić należy w końcu maja lub na początku czerwca, gdy ziemia nagrzeje się i ustali się ciepła pogoda. Rozstawa co 60 × 50 lub 60 × 60 cm.

space

wymagania

Solanum melongena (oberżyna)
XL
Pochodzi z tropikalnej strefy Euroazji. Jej wymagania cieplne są bardzo wysokie a okres wegetacji długi, stąd uprawa w gruncie zawodna i podejmowana głównie amatorsko. Stanowisko do uprawy powinno być ciepłe, w pełni nasłonecznione, osłonięte przed wiatrem. Optymalna temperatura wzrostu to 18-30°C, w temperaturze poniżej 15°C nie rośnie, a kwiaty i zawiązki mogą opadać.
Oberżyna ma stosunkowo płytki system korzeniowy a wymagania wodne wysokie. Przy braku wody przestaje rosnąć i może zrzucać zawiązki i kwiaty.

space

zmianowanie

Nie powinna być uprawiana po innych warzywach psiankowatych ani po warzywach korzeniowych i kapustnych. Przerwa w uprawie na tym samym miejscu powinna wynosić 3-4 lata.

space

zbiór i przechowywanie

Solanum melongena odm. ozdobna (oberżynka)
odmiana o drobnych dekoracyjnych owocach
Jadalne są nie w pełni dojrzałe owoce, z jeszcze gąbczastym gniazdem nasiennym z zawiązkami nasion. W tej fazie są nieco mniejsze od w pełni dojrzałych, mają błyszczącą skórkę, typowo ciemnofioletową.

space

Owoce odcina się sekatorem lub ostrym nożem, wraz z fragmentem szypuły. Wczesny zbiór sprzyja wiązaniu i dorastaniu kolejnych owoców. Jednak plon z krzaczka nie jest duży i ogranicza się w naszych warunkach jednym do pięciu owoców.

space

odmiany

Solanum melongena (oberżyna)
odm. Black Beauty
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • ciepłe • osłonięte (przed wiatrami)
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania • nie znosi gleby podmokłej
☷ gleba: przeciętna ogrodowa • odczyn zbliżony do obojętnego
ekologiczne liczby wskaźnikowe Solanum melongena (oberżyna)
W ofercie roślin ozdobnych znajdziemy też dekoracyjną odmianę oberżynka (Solanum melongena odm. ozdobna) o drobnych, długo białych, potem żółtych owocach.
Do uprawy w warunkach Polski nadają się odmiany wczesne, o krótkim okresie wegetacji.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

rozstawa: 50 – 60 cm
wysiew nasion na rozsadę [druga połowa marca - początek kwietnia; do gruntu po zahartowaniu, w końcu maja, na początku czerwca]

🌱 🌸

odmiany uprawne (#2) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion

‘Black Beauty’
‘Violetta Lunga 3’ — owoce wydłużone, skórka ciemnofioletowa, miąższ białozielony
symbolami ◼ ◕ ◑ ◔ ○ ▫ pokazano częstość występowania odmiany w ofercie handlowej, od najwyższej do najniższej; nazwy na żółtym tle są linkowane do własnej strony odmiany

wybrane okazy · selected collections

#6
13 00 00 - W84_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Black Beauty/
#4
bl.050700-16
leg. Barbara Łotocka
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji