właściwości i zastosowanie
Thymi herba (ziele tymianku) wchodzi w skład: Species ad gargarisma (zioła do płukania gardła), Species antibechicae (zioła przeciwkaszlowe), Species expectorantes (zioła wykrztuśne) i Thymi extractum fluidum (wyciąg tymiankowy płynny) i pochodnego Thymi sirupus compositus (syrop tymiankowy złożony).
Olejek wchodzi w skład słynnego z opowiadań o Szwejku opodeldoka — Spiritus saponato-comphoratus (opodeldok płynny, spirytus mydlano-kamforowy), stosowany do zewnętrznych nacierań [332].
W przemyśle kosmetycznym surowiec w preparatach do higieny jamy ustnej i kosmetykach dla skóry tłustej.
U nas głównie jest to uprawiana, bylinowa roślina przyprawowa, o charakterze niskiej krzewinki. Tworzy kępy 30-40 cm wysokości. Może być uprawiana jako roczna, z rozsady lub bylina wieloletnia. W tym przypadku może skutecznie zimować na korzystnych stanowiskach, w cieplejszych rejonach Polski.
Ziele ma przyjemny, charakterystyczny aromat, jest w smaku ostre. Tymianek jest używany przyprawa do zup, mięs, sosów i temu podobnych potraw; do aromatyzowania octu; surowiec zielarski. Roślina miododajna.
Można też uprawiać na rabatach ziołowych, używać do obwódek lub aromatycznych zadarnień.
wymagania i uprawa
Uprawia się jako roślinę jednoroczną lub wieloletnią bylinę. Rozmnaża się z siewu nasion lub wegetatywnie przez podział bardziej rozrośniętych egzemplarzy.
Nasiona drobne (ok. 3.5 tyś. szt./g) na rozsadę wysiewa się w początkach kwietnia; płytko zagłębiając w ziemię. Sadzonki na miejsce docelowe sadzi się w sierpniu i na początku września, w rozstawie co 20-25 cm (16-25 szt./m2) dla uprawy jednorocznej lub co 33 cm dla uprawy wieloletniej.
Ziele zbierać najlepiej w początkach kwitnienia, przez ścięcie niezdrewniałych pędów wraz liśćmi i kwiatostanami. Suszyć należy szybko i w ciemności.
⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#4) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
◼ | bez odmiany — kwiaty białe, różowe, czerwone lub fioletowe |
○ | ‘Compactus’ — karłowa, zwarta, 10 cm |
▫ | ‘Faustini’ — kwiaty białe, liście zielone; 15 cm wysokości |
‘Porlock’ — kwiaty liliowe; niska, 25-30 cm |