|
właściwości i zastosowanie

Jako gatunek kwitnący jesienią i wtedy też tworzący liście, nie jest tym samym zbyt dobrze przystosowany do naszego klimatu z mroźną zimą, tym niemniej stara się kwitnąć jesienią. W zależności od przebiegu pogody w danym roku, nie zawsze jednak jest to efektowne kwitnienie.
Nie jest jasne jak zachowuje się w długoletniej uprawie w Polsce. Tym bardziej że zdaje się, iż oferowany u nas w handlu „Crocus ochroleucus”, to w istocie biała (pozbawiona niebieskiego barwnika) odmiana krokusa okazałego (Crocus speciosus) — ten gatunek ma większe kwiaty, pomarańczowe pylniki, liście są stosunkowo szerokie i tworzy je po kwitnieniu, dopiero na wiosną.W naturze występuje w rejonie śródziemnomorskim, na glebach wapiennych Azji Mniejszej gdzie kwitnie jesienią. Kwiaty stosunkowo drobne, 2-3 cm; u typowej formy są kremowobiałe z żółtopomarańczową gardzielą, pomarańczowymi znamionami słupka i ±białymi pylnikami; jest też forma albinotyczna bez żółtego barwnika, o zupełnie białych kwiatach (także znamiona słupka i pylniki są białe). Liście ukazują się w początku lub w trakcie kwitnienia.
Nie jest jasne jak zachowuje się w długoletniej uprawie w Polsce. Tym bardziej że zdaje się, iż oferowany u nas w handlu „Crocus ochroleucus”, to w istocie biała (pozbawiona niebieskiego barwnika) odmiana krokusa okazałego (Crocus speciosus) — ten gatunek ma większe kwiaty, pomarańczowe pylniki, liście są stosunkowo szerokie i tworzy je po kwitnieniu, dopiero na wiosną.