|
Liście odziomkowe rozwijające się w czasie kwitnienie lub po, zebrane w rozetę, długoogonkowe, (2)3(4)-krotnie pierzastosieczne, łatki ostatniego rzędu równowąsko-lancetowate.
Liście łodygowe, w okółku pod kwiatem, silnie podzielone na równowąskie łatki.
Kwiaty wzniesione, po rozkwitnięciu pozostają rozwarte. Listki okwiatu długie, 2.5-3.5 cm długości, 2 do 3 × dłuższe od pręcików, na szczycie nie są odgięte, czerwonofioletowe lub niebieskofioletowe.
Kwitnienie od marca do kwietnia(maja).
Owocem jest orzeszkowata, jednonasienna niełupka. Owoce dojrzewają w maju i czerwcu. Rozsiewanie jest ułatwiane przez wiatr (anemochoria).
podgatunki
Oraz formę ssp. grandis (Wender.) Zämels o liściach odziomkowych słabiej podzielonych (z 30-80 łatkami, szerokości 2.5-4mm), rozwijających się po kwitnieniu i o szerokoeliptycznych listkach okwiatu ([71.1s415]) — ta forma nie była podawana z Polski [10] ([3] podaje - "występuje w Tatrach Zachodnich i na południowym wschodzie niżu").
występowanie
Do roku 2014 znajdował się na liście chronionych; teraz jest z niej usunięty.
Często uprawiana w ogrodach w wielu odmianach barwnych.
RE – wymarły na terenie Polski.
Na liście z 2006r. takson miał status — EX – wymarły lub zaginiony
Globalnie — NT – bliski zagrożenia.
wybrane okazy · selected collections

leg. Jarosław Makowski
/Schw. Alb., Niemcy/ #4

leg. Jarosław Makowski
/Donautal, Niemcy / #5

leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/ #8

leg. Jerzy Kruk
/roślina uprawiana/ #7

leg. Danielski Janusz
/Przedborski Park Krajobrazowy/ #1
Kwitnienie: od marca do maja
Sasanka zwyczajna ma zastosowanie w ogrodzie w miejscach słonecznych, stosunkowo suchych, o przepuszczalnej, lekkiej, piaszczystej glebie. Można ją sadzić w ogrodach skalnych i wrzosowych, o charakterze naturalistycznym.
Analiza dostępności nasion (form i odmian #1)
Analiza dostępności roślin (form i odmian #11)
wymagania i uprawa
Najczęściej rozmnaża się przez wysiew świeżo zebranych nasion (w czerwcu). Można też siać nasiona późną jesienią, w listopadzie, wtedy kiełkują wiosną i kwitną dopiero w kolejnym roku, po przezimowaniu.