atlas-roslin.pl
takson uprawiany [24]

Begonia ×tuberhybrida Voss

begonia bulwiasta ukośnica bulwiasta
Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski
Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta)
Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta)
Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta)
cv. Richard Galle
Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta)
cv. Deep Red
Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta)
W handlu bulwy są oferowane na przedwiośniu razem z „cebulami” do wiosennych nasadzeń.
🌱
Zespół mieszańcowych odmian begonii o typie byliny z wieloletnią bulwą. U nas są uprawianych jak kwiat letni z sadzonek (otrzymanych w szklarniach z bardzo wczesnego siewu) lub kwiat sezonowy odnawiany z zimowanych w pomieszczeniu bulw lub sadzonek pędowych pozyskanych z tych bulw. W zależności od odmiany rośliny krępe, krzaczkowate 10 – 30 cm wysokości lub o pędach wydłużonych, zwieszających się.

space

Bardzo korzystną cechą jest akceptacja zacienionych stanowisk. Szeroko stosowana na rabaty i kwietniki. Często uprawiana w pojemnikach, zwłaszcza odmiany o pędach zwisłych (w handlu jako „begonia zwisająca”, Pendula).

wymagania i uprawa

Sadzonki otrzymuje się z wysiewu (tę metodę, kłopotliwą w przypadku begonii lepiej zostawić specjalistom) lub z przechowanych zeszłorocznych bulw.
Bulwy są zwykle nieco przypłaszczone i najczęściej niemal całe obrośnięte drobnym, cienkimi korzeniami. Górna powierzchnia bulwy jest zwykle nieco wklęsła, stąd będą wyrastały pędy, dolna część bulwy jest wypukła.
Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta)
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • 🌤 słoneczne, nieco ocienione • ⛅ półcieniste
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • nie znosi przesuszania
☷ gleba: przepuszczalna • żyzna • próchniczna • odczyn zbliżony do obojętnego • preferuje lekko kwaśne
Najlepiej rośnie na stanowiskach częściowo zacienionych w godzinach południowych i osłoniętych od wiatru (pędy są dość kruche). Gleba żyzna, przepuszczalna, stale umiarkowanie wilgotna, w czasie suszy wymaga podlewania (staramy się nie moczyć liści); odczyn lekko kwaśny do obojętnego (pH 5.5 – 7.0).

space

Begonie wysadzamy do ogrodu po uprzednim stopniowym starannym zahartowaniu, bo początkowo są wrażliwe na bezpośrednie słońce i mają bardzo kruche pędy. Na stałe na dworze mogą znaleźć się po ostatnich wiosennych przymrozkach (roślina jest bardzo na nie wrażliwa), czyli raczej w drugiej połowie maja. Rozstawa na rabacie co 20 – 25 cm. W okresie letnim, aby przedłużyć intensywne kwitnienie warto wycinać przekwitłe kwiaty.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion na rozsadę [trudne, wymaga ciepłej szklarni, grudzień – luty, 2 – 3 razy pikować]
przez podział [bulw na 2 – 3 części]
przez sadzonki łodygowe/pędowe [z sadzonek pędowych, wyłamywanych lub ciętych, z podpędzonych bulw]

≈ odmiany i dostępność (#9/3)🌱🌸
opcje Bazaru

analiza dostępności nasion (form i odmian #1)

analiza dostępności roślin (form i odmian #6)

wykopywanie i przechowywanie bulw

Bulwy z rabat wykopuje się po pierwszych jesiennych przymrozkach. W gruncie na pewno nie przetrwają zimy. Przy uprawie doniczkowej można we wrześniu zaprzestać podlewania aby liście stopniowo zaschły.

space

Przechowuje się w w umiarkowanie chłodnym pomieszczeniu (6 – 8°C). Bulwy nie powinny znacząco więdnąć w okresie przechowywania — przechowujemy przesypane suchym piaskiem lub torfem. W okresie zimy należy przeglądać bulwy i wyrzucać chore.

rozmnażanie wegetatywne

Rozmnażanie wegetatywne prowadzi się na dwa sposoby: przez podział bulw lub przez sadzonki pędowe.
Przez podział bulw. Pod koniec zimowania, na przełomie lutego i marca lub w marcu, gdy na górnej części bulwy ukażą się wyraźne pąki pędowe, wybiera się najlepiej rozwinięte bulwy i rozcina je na części tak, aby każda miała przynajmniej po jednym silnym pąku. Podział można wykonać też po ukazanie się zaczątków pędów, po wstępnym etapie uruchamiania wegetacji opisanym wyżej. Z przeciętnych bulw otrzymuje się 2 – 3 części. Cięcie zasypuje się preparatem grzybobójczym i przez dobę zasusza się powierzchni cięcia. Podzielone części bulwy sadzi się w osobnych doniczkach, w przepuszczalne podłoże, z płytkim przykryciem (1 – 2 cm). Dalej uprawia się w temperaturze ok. 20°C.

Rozmnażanie przez sadzonki pędowe umożliwia uzyskanie większej liczby sadzonek niż jest to możliwe przez podział bulw. Po uruchomieniu wegetacji czeka się na wykształcenie pędów ok. 7 – 8 długości i wykorzystuje się je na sadzonki. Silniejsze z nich można wyłamać u nasady lub uciąć tuż pod drugim węzłem (wtedy z pierwszego wyrośnie kolejny pęd do sadzonkowania). Można też uciąć pęd z kawałkiem bulwy — takie sadzonki są najsilniejsze i pewnie się ukorzeniają ale traci się bulwę. Sadzonki ukorzenia się w wilgotnej atmosferze, w temperaturze ok. 20°C. Do miesiąca powinny być dobrze ukorzenione.

rozmnażanie z nasion

Z uwagi na brak światła w okresie optymalnego wysiewu nie poleca się w warunkach amatorskich rozmnażania begonii bulwiastej z nasion. Tym bardziej, że bulwy są łatwo dostępne w handlu.

space

Rośliny z nasion w zależności od odmiany kwitną w tym samym roku lub uprawia się je dla uzyskania bulw do wysadzania w kolejnym roku.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.C2_12.12 - Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta); ogród
120000-C2_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/
/cv. Red/ #3
znalezisko 00010000.10_13_25.jmak - Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta); ogr. zielny; Niemcy
10_13_25
leg. Jarosław Makowski
/ogr. zielny; Niemcy/
/cv. Richard Galle/ #3
znalezisko 20130000.K117_13.13 - Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta); Wrocław
130000-K117_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #3, 2.3D