| ||||||||
|
właściwości i zastosowanie


Głównym walorem ozdobnym jest długie kwitnienie, od maja/czerwca do końca sezonu wegetacji i piękne, u odmian wielkokwiatowych bardzo duże kwiaty (10-20 cm średnicy). Kwiaty w odmianach znacznie zróżnicowane co do formy, często o kwiatach dużych i pełnych (grandiflora fl. pl.), i najróżniejszej barwy od białego i żółtego, przez różowe, pomarańczowe i czerwone do purpurowych i fioletowych; płatki mogą mieć kędzierzawy, silnie wybarwiony margines (odmiany typu Crispa Marginata).
Bardzo korzystną cechą jest akceptacja zacienionych stanowisk. Szeroko stosowana na rabaty i kwietniki. Często uprawiana w pojemnikach, zwłaszcza odmiany o pędach zwisłych (w handlu jako „begonia zwisająca”, Pendula).Zespół mieszańcowych odmian begonii o typie byliny z wieloletnią bulwą. U nas są uprawianych jak kwiat letni z sadzonek (otrzymanych w szklarniach z bardzo wczesnego siewu) lub kwiat sezonowy odnawiany z zimowanych w pomieszczeniu bulw lub sadzonek pędowych pozyskanych z tych bulw. W zależności od odmiany rośliny krępe, krzaczkowate 10-30 cm wysokości lub o pędach wydłużonych, zwieszających się.
Bardzo korzystną cechą jest akceptacja zacienionych stanowisk. Szeroko stosowana na rabaty i kwietniki. Często uprawiana w pojemnikach, zwłaszcza odmiany o pędach zwisłych (w handlu jako „begonia zwisająca”, Pendula).
wymagania i uprawa
Dzięki wcześnie uruchomionej wegetacji można uzyskać rośliny kwitnące w ogrodzie już od końca maja i/lub przygotować rozsadę z sadzonek pędowych (opisane dalej na stronie). W końcu lutego lub w marcu bulwy wysadzamy, płytko przykrywając, w lekko wilgotną ziemię i ruszamy z wegetacją podnosząc temperaturę do ok. 20°C. Ważne jest aby do czasu wyraźnego wzrostu pierwszych pędów (co zajmuje około miesiąca) gleba była tylko umiarkowanie wilgotna, w żadnym razie nie mokra. Dla oszczędzenia miejsca można etap uruchamiania wegetacji bulw przeprowadzać w płaskim pojemniku ustawiając bulwy blisko siebie; dopiero po miesiącu rozsadzając pojedynczo do doniczek docelowych (przy dalszej uprawie w donicach 18-22 cm średnicy) lub mniejszych (10-12 cm średnicy) jeśli rośliny będą w maju wysadzane do gruntu. Wielkość kwiatów silnie zależy od ilości pędów wyrastających z bulwy. Aby uzyskać większe kwiaty (ale w mniejszej liczbie) można usunąć najsłabsze pędy wyrastające z bulwy.
Begonie wysadzamy do ogrodu po uprzednim stopniowym starannym zahartowaniu, bo początkowo są wrażliwe na bezpośrednie słońce i mają bardzo kruche pędy. Na stałe na dworze mogą znaleźć się po ostatnich wiosennych przymrozkach (roślina jest bardzo na nie wrażliwa), czyli raczej w drugiej połowie maja. Rozstawa na rabacie co 20-25 cm. W okresie letnim, aby przedłużyć intensywne kwitnienie warto wycinać przekwitłe kwiaty.Najlepiej rośnie na stanowiskach częściowo zacienionych w godzinach południowych i osłoniętych od wiatru (pędy są dość kruche). Gleba żyzna, przepuszczalna, stale umiarkowanie wilgotna, w czasie suszy wymaga podlewania (staramy się nie moczyć liści); odczyn lekko kwaśny do obojętnego (pH 5.5-7.0).
Begonie wysadzamy do ogrodu po uprzednim stopniowym starannym zahartowaniu, bo początkowo są wrażliwe na bezpośrednie słońce i mają bardzo kruche pędy. Na stałe na dworze mogą znaleźć się po ostatnich wiosennych przymrozkach (roślina jest bardzo na nie wrażliwa), czyli raczej w drugiej połowie maja. Rozstawa na rabacie co 20-25 cm. W okresie letnim, aby przedłużyć intensywne kwitnienie warto wycinać przekwitłe kwiaty.
⇈🌱🌸 opcje Bazaru
odmiany (form i odmian #7) analiza dostępności nasion analiza dostępności roślin
- ▫ ‘bez odmiany’ — kwiaty często pełnokwiatowe, w różnych barwach: białe, różowe, łososiowe, pomarańczowe
- ▫ Pendula → ‘begonia zwisająca’ — o wydłużonych pędach, zwisających z brzegu pojemnika; kwiaty pełne, w różnych barwach: czerwone, pomarańczowe, różowe, żółte lub białe
- ▫ ‘begonia zwisająca’ (Pendula) — o wydłużonych pędach, zwisających z brzegu pojemnika; kwiaty pełne, w różnych barwach: czerwone, pomarańczowe, różowe, żółte lub białe
- ‘Champagner’ — zwisające; kwiaty pełne, kremowobiałe
- ‘Flamboyant’ — pojedyncze, ciemoczerwone
- ‘Helene Harms’ — kwiaty pojedyncze; żółte
- ‘Illumination Apricot’ — zwisające; kwiaty pełne, żółtopomarańczowe
- ‘Richard Galle’ — liście ciemne, wydłużone; kwiaty półpełne, żółtomorelowe
wykopywanie i przechowywanie bulw
Po wykopaniu pędy odcina się, pozostawiając kilkucentymetrowy nasadowy odcinek pędu. W ciepłym pomieszczeniu osusza się. Gdy zeschną resztki pędów, odrywa się je, usuwa przyczepioną ziemie i większość korzeni, ale nie do czysta (to byłoby i trudne i niewskazane) — zostawienie cienkiej warstwy korzeni jest właściwe.
Przechowuje się w w umiarkowanie chłodnym pomieszczeniu (6-8°C). Bulwy nie powinny znacząco więdnąć w okresie przechowywania — przechowujemy przesypane suchym piaskiem lub torfem. W okresie zimy należy przeglądać bulwy i wyrzucać chore.Bulwy z rabat wykopuje się po pierwszych jesiennych przymrozkach. W gruncie na pewno nie przetrwają zimy. Przy uprawie doniczkowej można we wrześniu zaprzestać podlewania aby liście stopniowo zaschły.
Przechowuje się w w umiarkowanie chłodnym pomieszczeniu (6-8°C). Bulwy nie powinny znacząco więdnąć w okresie przechowywania — przechowujemy przesypane suchym piaskiem lub torfem. W okresie zimy należy przeglądać bulwy i wyrzucać chore.
rozmnażanie wegetatywne
rozmnażanie z nasion
Nasiona są bardzo drobne (50-100 tyś./g); wysiewa się je powierzchniowo już w grudniu/styczniu lub lutym w ciepłej szklarni, z dwukrotnym lub trzykrotnym pikowaniem (ostatnie pikowanie do doniczek).
Rośliny z nasion w zależności od odmiany kwitną w tym samym roku lub uprawia się je dla uzyskania bulw do wysadzania w kolejnym roku.Z uwagi na brak światła w okresie optymalnego wysiewu nie poleca się w warunkach amatorskich rozmnażania begonii bulwiastej z nasion. Tym bardziej, że bulwy są łatwo dostępne w handlu.
Rośliny z nasion w zależności od odmiany kwitną w tym samym roku lub uprawia się je dla uzyskania bulw do wysadzania w kolejnym roku.
wybrane okazy · selected collections⇈

leg. Marek Snowarski
/ogród/
/cv. Red/ #3

leg. Jarosław Makowski
/ogr. zielny; Niemcy/
/cv. Richard Galle/ #3

leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #3, 2.3D