atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » rosids » eurosids » Fabidae » nitrogen-fixing » Ord.Cucurbitales » Fam.Begoniaceae » Begonia »

Begonia ×tuberhybrida Voss

begonia bulwiasta, ukośnica bulwiasta
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski
Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta)
Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta)
Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta)
cv. Richard Galle
Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta)
cv. Deep Red
Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta)
Takson uprawiany.[491]
W handlu bulwy są oferowane na przedwiośniu razem z „cebulami” do wiosennych nasadzeń.
🌱
Zespół mieszańcowych odmian begonii o typie byliny z wieloletnią bulwą. U nas są uprawianych jak kwiat letni z sadzonek (otrzymanych w szklarniach z bardzo wczesnego siewu) lub kwiat sezonowy odnawiany z zimowanych w pomieszczeniu bulw lub sadzonek pędowych pozyskanych z tych bulw. W zależności od odmiany rośliny krępe, krzaczkowate 10-30 cm wysokości lub o pędach wydłużonych, zwieszających się.

Głównym walorem ozdobnym jest długie kwitnienie, od maja/czerwca do końca sezonu wegetacji i piękne, u odmian wielkokwiatowych bardzo duże kwiaty (10-20 cm średnicy). Kwiaty w odmianach znacznie zróżnicowane co do formy, często o kwiatach dużych i pełnych (grandiflora fl. pl.), i najróżniejszej barwy od białego i żółtego, przez różowe, pomarańczowe i czerwone do purpurowych i fioletowych; płatki mogą mieć kędzierzawy, silnie wybarwiony margines (odmiany typu Crispa Marginata).

Bardzo korzystną cechą jest akceptacja zacienionych stanowisk. Szeroko stosowana na rabaty i kwietniki. Często uprawiana w pojemnikach, zwłaszcza odmiany o pędach zwisłych (w handlu jako „begonia zwisająca”, Pendula).Zespół mieszańcowych odmian begonii o typie byliny z wieloletnią bulwą. U nas są uprawianych jak kwiat letni z sadzonek (otrzymanych w szklarniach z bardzo wczesnego siewu) lub kwiat sezonowy odnawiany z zimowanych w pomieszczeniu bulw lub sadzonek pędowych pozyskanych z tych bulw. W zależności od odmiany rośliny krępe, krzaczkowate 10-30 cm wysokości lub o pędach wydłużonych, zwieszających się.

space

Bardzo korzystną cechą jest akceptacja zacienionych stanowisk. Szeroko stosowana na rabaty i kwietniki. Często uprawiana w pojemnikach, zwłaszcza odmiany o pędach zwisłych (w handlu jako „begonia zwisająca”, Pendula).

wymagania i uprawa

Sadzonki otrzymuje się z wysiewu (tę metodę, kłopotliwą w przypadku begonii lepiej zostawić specjalistom) lub z przechowanych zeszłorocznych bulw.
Bulwy są zwykle nieco przypłaszczone i najczęściej niemal całe obrośnięte drobnym, cienkimi korzeniami. Górna powierzchnia bulwy jest zwykle nieco wklęsła, stąd będą wyrastały pędy, dolna część bulwy jest wypukła.
Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta)
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • 🌤 słoneczne, nieco ocienione • ⛅ półcieniste
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • nie znosi przesuszania • gleba stale wilgotna do podmokłej
☷ gleba: przepuszczalna • żyzna • próchniczna • odczyn zbliżony do obojętnego • preferuje lekko kwaśne
Najlepiej rośnie na stanowiskach częściowo zacienionych w godzinach południowych i osłoniętych od wiatru (pędy są dość kruche). Gleba żyzna, przepuszczalna, stale umiarkowanie wilgotna, w czasie suszy wymaga podlewania (staramy się nie moczyć liści); odczyn lekko kwaśny do obojętnego (pH 5.5-7.0).

Dzięki wcześnie uruchomionej wegetacji można uzyskać rośliny kwitnące w ogrodzie już od końca maja i/lub przygotować rozsadę z sadzonek pędowych (opisane dalej na stronie). W końcu lutego lub w marcu bulwy wysadzamy, płytko przykrywając, w lekko wilgotną ziemię i ruszamy z wegetacją podnosząc temperaturę do ok. 20°C. Ważne jest aby do czasu wyraźnego wzrostu pierwszych pędów (co zajmuje około miesiąca) gleba była tylko umiarkowanie wilgotna, w żadnym razie nie mokra. Dla oszczędzenia miejsca można etap uruchamiania wegetacji bulw przeprowadzać w płaskim pojemniku ustawiając bulwy blisko siebie; dopiero po miesiącu rozsadzając pojedynczo do doniczek docelowych (przy dalszej uprawie w donicach 18-22 cm średnicy) lub mniejszych (10-12 cm średnicy) jeśli rośliny będą w maju wysadzane do gruntu. Wielkość kwiatów silnie zależy od ilości pędów wyrastających z bulwy. Aby uzyskać większe kwiaty (ale w mniejszej liczbie) można usunąć najsłabsze pędy wyrastające z bulwy.

Begonie wysadzamy do ogrodu po uprzednim stopniowym starannym zahartowaniu, bo początkowo są wrażliwe na bezpośrednie słońce i mają bardzo kruche pędy. Na stałe na dworze mogą znaleźć się po ostatnich wiosennych przymrozkach (roślina jest bardzo na nie wrażliwa), czyli raczej w drugiej połowie maja. Rozstawa na rabacie co 20-25 cm. W okresie letnim, aby przedłużyć intensywne kwitnienie warto wycinać przekwitłe kwiaty.Najlepiej rośnie na stanowiskach częściowo zacienionych w godzinach południowych i osłoniętych od wiatru (pędy są dość kruche). Gleba żyzna, przepuszczalna, stale umiarkowanie wilgotna, w czasie suszy wymaga podlewania (staramy się nie moczyć liści); odczyn lekko kwaśny do obojętnego (pH 5.5-7.0).

space

Begonie wysadzamy do ogrodu po uprzednim stopniowym starannym zahartowaniu, bo początkowo są wrażliwe na bezpośrednie słońce i mają bardzo kruche pędy. Na stałe na dworze mogą znaleźć się po ostatnich wiosennych przymrozkach (roślina jest bardzo na nie wrażliwa), czyli raczej w drugiej połowie maja. Rozstawa na rabacie co 20-25 cm. W okresie letnim, aby przedłużyć intensywne kwitnienie warto wycinać przekwitłe kwiaty.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

25 szt./m2 • rozstawa: 20 × 20 cm
wysiew nasion na rozsadę [trudne, wymaga ciepłej szklarni, grudzień-luty, 2-3 razy pikować]
przez podział bulw [na 2-3 części]
przez sadzonki pędowe zielne [pędy wyrastające z podpędzonych bulw]
przez sadzonki pędowe odrywane [pędy wyrastające z podpędzonych bulw (lub wycięte z kawałkiem bulwy)]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #7) analiza dostępności nasion analiza dostępności roślin

  • ▫  ‘bez odmiany — kwiaty często pełnokwiatowe, w różnych barwach: białe, różowe, łososiowe, pomarańczowe
  • ▫  Pendulabegonia zwisająca — o wydłużonych pędach, zwisających z brzegu pojemnika; kwiaty pełne, w różnych barwach: czerwone, pomarańczowe, różowe, żółte lub białe
  • ▫  ‘begonia zwisająca’ (Pendula) — o wydłużonych pędach, zwisających z brzegu pojemnika; kwiaty pełne, w różnych barwach: czerwone, pomarańczowe, różowe, żółte lub białe
  •    ‘Champagner — zwisające; kwiaty pełne, kremowobiałe
  •    ‘Flamboyant — pojedyncze, ciemoczerwone
  •    ‘Helene Harms — kwiaty pojedyncze; żółte
  •    ‘Illumination Apricot — zwisające; kwiaty pełne, żółtopomarańczowe
  •    ‘Richard Galle — liście ciemne, wydłużone; kwiaty półpełne, żółtomorelowe

wykopywanie i przechowywanie bulw

Bulwy z rabat wykopuje się po pierwszych jesiennych przymrozkach. W gruncie na pewno nie przetrwają zimy. Przy uprawie doniczkowej można we wrześniu zaprzestać podlewania aby liście stopniowo zaschły.

Po wykopaniu pędy odcina się, pozostawiając kilkucentymetrowy nasadowy odcinek pędu. W ciepłym pomieszczeniu osusza się. Gdy zeschną resztki pędów, odrywa się je, usuwa przyczepioną ziemie i większość korzeni, ale nie do czysta (to byłoby i trudne i niewskazane) — zostawienie cienkiej warstwy korzeni jest właściwe.

Przechowuje się w w umiarkowanie chłodnym pomieszczeniu (6-8°C). Bulwy nie powinny znacząco więdnąć w okresie przechowywania — przechowujemy przesypane suchym piaskiem lub torfem. W okresie zimy należy przeglądać bulwy i wyrzucać chore.Bulwy z rabat wykopuje się po pierwszych jesiennych przymrozkach. W gruncie na pewno nie przetrwają zimy. Przy uprawie doniczkowej można we wrześniu zaprzestać podlewania aby liście stopniowo zaschły.

space

Przechowuje się w w umiarkowanie chłodnym pomieszczeniu (6-8°C). Bulwy nie powinny znacząco więdnąć w okresie przechowywania — przechowujemy przesypane suchym piaskiem lub torfem. W okresie zimy należy przeglądać bulwy i wyrzucać chore.

rozmnażanie wegetatywne

Rozmnażanie wegetatywne prowadzi się na dwa sposoby: przez podział bulw lub przez sadzonki pędowe.
Przez podział bulw. Pod koniec zimowania, na przełomie lutego i marca lub w marcu, gdy na górnej części bulwy ukażą się wyraźne pąki pędowe, wybiera się najlepiej rozwinięte bulwy i rozcina je na części tak, aby każda miała przynajmniej po jednym silnym pąku. Podział można wykonać też po ukazanie się zaczątków pędów, po wstępnym etapie uruchamiania wegetacji opisanym wyżej. Z przeciętnych bulw otrzymuje się 2-3 części. Cięcie zasypuje się preparatem grzybobójczym i przez dobę zasusza się powierzchni cięcia. Podzielone części bulwy sadzi się w osobnych doniczkach, w przepuszczalne podłoże, z płytkim przykryciem (1-2 cm). Dalej uprawia się w temperaturze ok. 20°C.Przez podział bulw. Pod koniec zimowania, na przełomie lutego i marca lub w marcu, gdy na górnej części bulwy ukażą się wyraźne pąki pędowe, wybiera się najlepiej rozwinięte bulwy i rozcina je na części tak, aby każda miała przynajmniej po jednym silnym pąku. Podział można wykonać też po ukazanie się zaczątków pędów, po wstępnym etapie uruchamiania wegetacji opisanym wyżej. Z przeciętnych bulw otrzymuje się 2-3 części. Cięcie zasypuje się preparatem grzybobójczym i przez dobę zasusza się powierzchni cięcia. Podzielone części bulwy sadzi się w osobnych doniczkach, w przepuszczalne podłoże, z płytkim przykryciem (1-2 cm). Dalej uprawia się w temperaturze ok. 20°C.
Rozmnażanie przez sadzonki pędowe umożliwia uzyskanie większej liczby sadzonek niż jest to możliwe przez podział bulw. Po uruchomieniu wegetacji czeka się na wykształcenie pędów ok. 7-8 cm długości i wykorzystuje się je na sadzonki. Silniejsze z nich można wyłamać u nasady lub uciąć tuż pod drugim węzłem (wtedy z pierwszego wyrośnie kolejny pęd do sadzonkowania). Można też uciąć pęd z kawałkiem bulwy — takie sadzonki są najsilniejsze i pewnie się ukorzeniają ale traci się bulwę. Sadzonki ukorzenia się w wilgotnej atmosferze, w temperaturze ok. 20°C. Do miesiąca powinny być dobrze ukorzenione.Rozmnażanie przez sadzonki pędowe umożliwia uzyskanie większej liczby sadzonek niż jest to możliwe przez podział bulw. Po uruchomieniu wegetacji czeka się na wykształcenie pędów ok. 7-8 cm długości i wykorzystuje się je na sadzonki. Silniejsze z nich można wyłamać u nasady lub uciąć tuż pod drugim węzłem (wtedy z pierwszego wyrośnie kolejny pęd do sadzonkowania). Można też uciąć pęd z kawałkiem bulwy — takie sadzonki są najsilniejsze i pewnie się ukorzeniają ale traci się bulwę. Sadzonki ukorzenia się w wilgotnej atmosferze, w temperaturze ok. 20°C. Do miesiąca powinny być dobrze ukorzenione.

rozmnażanie z nasion

Z uwagi na brak światła w okresie optymalnego wysiewu nie poleca się w warunkach amatorskich rozmnażania begonii bulwiastej z nasion. Tym bardziej, że bulwy są łatwo dostępne w handlu.

Nasiona są bardzo drobne (50-100 tyś./g); wysiewa się je powierzchniowo już w grudniu/styczniu lub lutym w ciepłej szklarni, z dwukrotnym lub trzykrotnym pikowaniem (ostatnie pikowanie do doniczek).

Rośliny z nasion w zależności od odmiany kwitną w tym samym roku lub uprawia się je dla uzyskania bulw do wysadzania w kolejnym roku.Z uwagi na brak światła w okresie optymalnego wysiewu nie poleca się w warunkach amatorskich rozmnażania begonii bulwiastej z nasion. Tym bardziej, że bulwy są łatwo dostępne w handlu.

space

Rośliny z nasion w zależności od odmiany kwitną w tym samym roku lub uprawia się je dla uzyskania bulw do wysadzania w kolejnym roku.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.C2_12.12 - Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta); ogród
120000-C2_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/
/cv. Red/ #3
znalezisko 00010000.10_13_25.jmak - Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta); ogr. zielny; Niemcy
10_13_25
leg. Jarosław Makowski
/ogr. zielny; Niemcy/
/cv. Richard Galle/ #3
znalezisko 20130000.K117_13.13 - Begonia ×tuberhybrida (begonia bulwiasta); Wrocław
130000-K117_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #3, 2.3D