atlas-roslin.pl
warzywa liściowe / Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » rosids » eurosids » Malvidae » Ord.Brassicales » Fam.Brassicaceae »

Eruca vesicaria (L.) Cav. ssp. sativa (Mill.) Thell. [🔉 * sa·t·wa]

rokietta siewna, rukola (warzywo), "rucola", "rukola"
Eruca sativa Mill. [🔉 * sa·t·wa]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Eruca vesicaria ssp. sativa (rokietta siewna)
Efemerofit.[491]
Eruca vesicaria ssp. sativa (rokietta siewna)
XL
🌱
Rukola jest warzywem liściowym używanym na świeżo w sałatkach lub jako przyprawa do kanapek itp.

W mojej ocenie, w kuchni jest jedną z najlepszych "sałat". Ma przyjemny, nieco ostrawy smak, rześki aromat, bez nieprzyjemnych konotacji. Dzięki temu, że jest łagodniejsza niż np. rzeżucha, może być spożywana w większej ilości.

Zaletą rukoli jest też i to że jest bardzo wygodna i wydajna w ogródkowej uprawie. Wzrost ma równie błyskawiczny jak rzodkiewka. Poprzez podskubywanie tworzących się liści (także z pędów kwiatostanowych) może być długo użytkowana. Trzema lub czterema wysiewami w sezonie można zapewnić sobie stałą dostawę tego warzywa na stół.Rukola jest warzywem liściowym używanym na świeżo w sałatkach lub jako przyprawa do kanapek itp.

space

Zaletą rukoli jest też i to że jest bardzo wygodna i wydajna w ogródkowej uprawie. Wzrost ma równie błyskawiczny jak rzodkiewka. Poprzez podskubywanie tworzących się liści (także z pędów kwiatostanowych) może być długo użytkowana. Trzema lub czterema wysiewami w sezonie można zapewnić sobie stałą dostawę tego warzywa na stół.

uprawa

Eruca vesicaria ssp. sativa (rokietta siewna)
siewki
Eruca vesicaria ssp. sativa (rokietta siewna)
XL
🌸ekologiczne liczby wskaźnikowe Eruca vesicaria ssp. sativa (rokietta siewna)
Rukolę uprawia się z siewu wprost do gruntu na miejsce stałe. Charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji i użytkowana jest już od fazy młodocianej, gdy wytworzy kilka liści.

Wysiewa się ją sukcesywnie, w miarę potrzeby, w okresie od kwietnia do października, w rzędach co 30 cm lub rzutowo. Nasiona są dość drobne; dla równomierniejszego rozprowadzenia można je wysiewać zmieszane z suchym piaskiem.

Pierwszy zbiór liści pochodzi z przerywki i jest możliwy po 2-3 tygodniach od wysiewu. Najpóźniejsze wysiewy mogą zimować po przykryciem, uzyskamy wtedy wczesny wiosenny zbiór rukoli.

Rukola jest rośliną długiego dnia i w okresie czerwca-lipca bardzo szybko wybija w pęd kwiatostanowy. Liście zbierane w tej fazie są znacznie ostrzejsze w smaku.Rukolę uprawia się z siewu wprost do gruntu na miejsce stałe. Charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji i użytkowana jest już od fazy młodocianej, gdy wytworzy kilka liści.

space

Pierwszy zbiór liści pochodzi z przerywki i jest możliwy po 2-3 tygodniach od wysiewu. Najpóźniejsze wysiewy mogą zimować po przykryciem, uzyskamy wtedy wczesny wiosenny zbiór rukoli.

space

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #1) analiza dostępności nasion

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20130000.W103_13.13 - Eruca vesicaria ssp. sativa (rokietta siewna); Wrocław
130000-W103_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #5
znalezisko 20200426.3.konrad_kaczmarek - Eruca vesicaria ssp. sativa (rokietta siewna); woj. łódzkie, pow. sieradzki, Sieradz
200426-3
leg. Konrad Kaczmarek
/woj. łódzkie, pow. sieradzki, Sieradz/ #6

nomenklatura, etymologia ℹ️
poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie

Eruca vesicaria ssp. sativa [🔉 * sa·t·wa]Eruca sativa Mill. [🔉 * sa·t·wa](pl) rokietta siewna · rukola (warzywo) · "rucola", "rukola"
satvus, -a, -um (lat., adj.)
uprawny, uprawiany, siewny, ogrodowy, sadowniczy; częsty epitet gatunków uprawianych; od lat. czasownika sero, -ere - siać