atlas-roslin.pl

Pinus mugo Turra [🔉 p·nus mu·go]

sosna górska, kosodrzew, kosodrzewina, kosówka, sosna kosa
Pinus montana Mill. [🔉 p·nus *] · Pinus mughus Scop. [🔉 p·nus mu·gus] · Pinus pumilio Haenke [🔉 p·nus p·mi·li·ō]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Pinus mugo
płat kosodrzewiny; 31.05.2002, Babia Góra; copyright © by Antoni Mielnikow
Pinus mugo
Pinus mugo (sosna górska)
pokrój
Pinus mugo (sosna górska)
kora
Pinus mugo (sosna górska)
kora na młodej gałązce
Pinus mugo (sosna górska)
Pinus mugo (sosna górska)

opis

cechy diagnostyczne w kluczu:sosny dwuigielnekl 2660
Pinus mugo (sosna górska)
Niewysoki krzew (do 2.5 m). Gałęzie ścielą się po ziemi, ich końce wzniesione. Korowina nie łuszczy się tylko jest spękana.

Igły gęsto osadzone na pędzie, po dwie w pęczku, (2) 3-6 (8) cm długości, sztywne, ciemnozielone, błyszczące, bez woskowego nalotu.

Szyszki stosunkowo nieduże, 2-7 cm długości, pojedynczo lub po 2-3. Dojrzewają dopiero wiosną w trzecim roku po kwitnieniu.Niewysoki krzew (do 2.5 m). Gałęzie ścielą się po ziemi, ich końce wzniesione. Korowina nie łuszczy się tylko jest spękana.

space

Szyszki stosunkowo nieduże, 2-7 cm długości, pojedynczo lub po 2-3. Dojrzewają dopiero wiosną w trzecim roku po kwitnieniu.

występowanie

Takson rodzimy lub trwale zadomowiony.[491]
Gatunek podlega ochronie częściowej (poz. 2.241 wg aktualnego rozporządzenia). Nie mają do niego zastosowania wyłączenia spod ochrony uzasadnione względami godpodarki rolnej, leśnej lub rybackiej (§8.1). Do ustawowej ochrony został włączony w 1957 roku. Do 2014r. znajdował się pod ochroną ścisłą.
wystepowanie
o mapie
Pinus mugo
piętro kosodrzewiny
ekologiczne liczby wskaźnikowe Pinus mugo (sosna górska)
Pinus mugo (sosna górska)
Stanowiska naturalne w Polsce w wyższych położeniach górskich w Sudetach, Tatrach i na Babiej Górze. Poza tym od Karpat do Alp i Bałkanów. Powyżej górnej granicy lasu kosodrzewina tworzy mniej lub bardziej zwarte zarośla.Stanowiska naturalne w Polsce w wyższych położeniach górskich w Sudetach, Tatrach i na Babiej Górze. Poza tym od Karpat do Alp i Bałkanów. Powyżej górnej granicy lasu kosodrzewina tworzy mniej lub bardziej zwarte zarośla.
Gatunek charakterystyczny (Ch.) dla:

space_elw

Gatunek wyróżniający (D.) dla:

space_elw

Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20050526.2.js - Pinus mugo (sosna górska); Karkonosze – Równia pod Śnieżką
050526-2
leg. Jacek Soboń
/Karkonosze – Równia pod Śnieżką/ #4
znalezisko 20050402.1.js - Pinus mugo (sosna górska)
050402-1
leg. Jacek Soboń #3

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Pinus mugo (sosna górska)
🌱
Gatunek rodzimy, górski. Pokrój silnie zmienny; zwykle nieregularny, niski krzew (do 2 m wysokości) o nisko ścielących się gałęziach, z tendencją do zakorzeniania się.

W uprawie znajdują się liczne odmiany, w szczególności karłowate, wolno rosnące, tworzące zwarte, okrywowe płaty (cv. Mops) lub wyższe, gęste karłowate krzewy (cv. Gnom). Mogą być uprawiane w pojemnikach. Wytrzymała na zanieczyszczenia powietrza; może być stosowana w zieleni miejskiej. Karłowe, zwarte odmiany stosuje się w obwódkach i kobiercach. Zalecana do ogrodów japońskich, gdzie można wykorzystać różne formy odmian.

Z uwagi na tworzenie zwartych płatów i zdolność do wzrostu na suchych piaskach używana jest też do umacniania skarp i stabilizacji wydm. Gatunek rodzimy, górski. Pokrój silnie zmienny; zwykle nieregularny, niski krzew (do 2 m wysokości) o nisko ścielących się gałęziach, z tendencją do zakorzeniania się.

space

Z uwagi na tworzenie zwartych płatów i zdolność do wzrostu na suchych piaskach używana jest też do umacniania skarp i stabilizacji wydm.

W medycynie ma zastosowanie Pini pumilionis aetheroleum (olejek eteryczny kosodrzewinowy) — olejek eteryczny otrzymywany przez destylację z parą wodną świeżych liści i gałązek tego gatunku.W medycynie ma zastosowanie Pini pumilionis aetheroleum (olejek eteryczny kosodrzewinowy) — olejek eteryczny otrzymywany przez destylację z parą wodną świeżych liści i gałązek tego gatunku.
⛰ ogród skalny • alpinarium • ogród japoński • 🟩 okrywowe lub zadarniające • obrzeża roślinne • krzewy iglaste okrywowe • ▩ grupa/płat • uprawa w pojemnikach • zieleń miejska
krzewy iglastezimozielony (wiecznie zielony) • o znaczeniu produkcyjnym
🌿 ozdobne liście • roślina lecznicza
wysokość: 0.5 – 2 m • szerokość: 0.5 – 2.5 m

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • toleruje warunki miejskie
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • gleba dostatecznie wilgotna • znosi suszę • gleba stale wilgotna do podmokłej
☷ gleba: niskie wymagania • żyzna • przeciętna ogrodowa • uboga • próchniczna • ciężka (gliniasta/ilasta) • lekka (piaszczysto-pylasta/gliniasta) • odczyn zbliżony do obojętnego • toleruje kwaśną (niskie pH) • toleruje zasadową (wysokie pH)
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 4

Wymagania (optimum rozwoju/konkurencyjności na naturalnych stanowiskach wg ekologicznych liczb wskaźnikowych): światło — pełne słońce • woda — gleba przeciętnie wilgotna lub gleba wilgotna • próchnica — gleba mineralna, uboga w humus lub gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus lub gleba organiczna, humusowa, torfowa • ciepło — miejsce umiarkowanie zimne lub miejsce umiarkowanie chłodne • zwięzłość — gleba kamienista, żwirowa lub gleba średnio zwięzła • żyzność — podłoże ubogie lub podłoże umiarkowanie żyzne

Wymaga pełnego nasłonecznienia. W pełni wytrzymała na mrozy.

Gatunek górski bardzo plastyczny, doskonale rośnie też na nizinach, gdzie adaptuje się na wszelkiego rodzaju gleb. Dobrze rośnie na lekkich piaskach (nawet na wydmach), jak i na ciężkich, gliniastych, zasadowych wapiennych i kwaśnych torfowych, zarówno na ubogich jak i na żyznych, próchnicznych, wilgotnych jak i suchych.

Łatwo rozmnaża się z nasion. Odmiany należy szczepić na tym samym gatunku.Wymaga pełnego nasłonecznienia. W pełni wytrzymała na mrozy.

space

Łatwo rozmnaża się z nasion. Odmiany należy szczepić na tym samym gatunku.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

1 – 3 szt./m2 • rozstawa: 60 – 100 cm
z nasion
przez szczepienie [na tym samym gatunku]

🌱🌸
opcje Bazaru

bez odmiany · A · Agnieszka · · Albospicata Domschke · Alpenzwerg · Amber Gold · Andrzej · B · Benjamin · · Butschegy · C · Carsten · · Carsten's Wintergold · Chameleon · Columnaris · Corley's Mat · D · Dezember Gold · · G · Gnom · · Golden Flash · Golden Glow · Golden Skipper · Grań · Grüne Welle · H · Hesse · · Hnízdo · Hostýn Gold · Humpy · J · Jacobsen · · Jalubí I · K · Kissen Brevifolia · · Kobold · L · Litomyśl · · Little Goldstar · M · Mini Mops · · Mops · Mops Gold · Mops Midget · Mumpitz · N · Nana Balcanica Aurea · · Nebrasca · O · Ophir · · P · Paradakissen · · Peve Roam · Picobello · R · Rysy · · S · Schweizer Tourist · · Sherwood Compact · T · Triangle · · v · var. pumilio · · V · Varella · · W · Walaszczyk · · Wintergold · Wintersonne · Z · Zundert ·

odmiany (form i odmian #50) analiza dostępności roślin

idxGrupa karłowe

nomenklatura, etymologia ℹ️
poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie

Pinus mugo [🔉 p·nus mu·go]Pinus montana Mill. [🔉 p·nus *], Pinus mughus Scop. [🔉 p·nus mu·gus], Pinus pumilio Haenke [🔉 p·nus p·mi·li·ō](pl) sosna górska · kosodrzew, kosodrzewina, kosówka, sosna kosa
pmilus, -a, -um; pmiliō, -ōnis (lat., adj.)
karłowaty, mały, drobny (w stosunku do innych porównywanych); rzeczownik pumilio - karzeł