kalarepa

kapusta warzywna kalarepa · kalarepa · Brassica oleracea L. var. gongylodes L. ·
Brassica rupestris Raf. ssp. gongylodes (L.) Janch.

uprawa

Kalarepa jest rośliną dwuletnią. W drugim roku ze zgrubienia wyrasta pęd kwiatostanowy.
Brassica oleracea var. gongylodes (kapusta warzywna kalarepa)
Brassica oleracea var. gongylodes (kapusta warzywna kalarepa)
Kalarepa jest fotoperiodycznie obojętna i z uwagi na krótki okres wegetacji (zgrubienia tworzą się po 4-6 tygodniach od siewu) może być uprawiana w przeciągu całego sezonu wegetacyjnego. Zbiór jest możliwy, w zależności od odmiany i warunków, po 30-80 dniach od posadzenia rozsady. Największą atrakcją jest jednak najwcześniejszy plon kalarepy.

space

Kalarepa jest fotoperiodycznie obojętna i z uwagi na krótki okres wegetacji (zgrubienia tworzą się po 4-6 tygodniach od siewu) może być uprawiana w przeciągu całego sezonu wegetacyjnego. Zbiór jest możliwy, w zależności od odmiany i warunków, po 30-80 dniach od posadzenia rozsady.

space

Najwcześniejszy plon można uzyskiwać w szklarniach z rozsady pochodzącej z wysiewu na przełomie grudnia i stycznia. Ważne jest wtedy zapewnienie maksymalnej ilości światła i temperatury w okolicach 12°C. Jej spadek poniżej 8 stopniu może prowadzić do jarowizacji i pośpiechowatości.

space

Poza uprawą szklarniową typowe terminy uprawy to:

space

Uprawa średnio wczesna, odmian wczesnych z rozsady przygotowanej na rozsadniku. Siew nasion w kwietniu. Rozsadę wysadza się w maju i czerwcu. Zbiór następuje latem.

space

Uprawa późna, odmian późnych, przeznaczonych do przechowywania. Nasiona wysiewa się na rozsadniku, w maju do początku czerwca. Rozsadę wysadza w lipcu. Zbiór możliwie późno (wrzesień/październik) z przeznaczeniem na przechowywanie zimą.

zmianowanie

Z uwagi na krótki okres wegetacji możliwa jest uprawa przedplonu lub poplonu kalarepy.

space

Przed kalarepą uprawianą na zbiór letni i jesienny można uprawiać np. ziemniaki wczesne, sałatę lub szpinak. Można także uprawiać po wczesnych kapustnych (kapustę wczesną, kalafior) o ile nie występuje kiła kapusty.

space

wymagania

W przeciwieństwie do pozostałych warzyw kapustnych kalarepa ma słaby, płytki system korzeniowy. Czyni to ją szczególnie podatną na niedobór wody. W warunkach wysokiej temperatury lub braku wody szybciej i silniej drewnieje. Wahania uwodnienia powodują pękanie zgrubień.

space

Optymalne dla wzrostu są temperatury 12-18°C. Zaczyna wzrost powyżej 6°C. Znosi kilkustopniowe przymrozki.

space

wartość

Częścią jadalną jest silnie zgrubiały pęd. Mogą też być jedzone młode liście.
Zgrubienia kalarepy ma wartość energetyczną 30-48kcal/100g. Średnia zawartość białka to 2.2g/100g, tłuszczu 0.3g/100g, węglowodanów 4.3g/100g. Ma szczególnie dużą zawartość witaminy C.

space

zbiór i przechowywanie

Brassica oleracea var. gongylodes (kapusta warzywna kalarepa)
Najsmaczniejsza jest kalarepa młoda, przed osiągnięciem pełnej dojrzałości. Najwcześniej można zbierać kalarepę do spożycia wraz z liśćmi gdy zgrubienia mają średnicę 2 cm. Do konsumpcji samych zgrubień czeka się gdy przekroczą średnicę 3-4 cm. Późny zbiór kalarepy przeprowadza się przed jesiennymi przymrozkami.

space

Młodą kalarepę można przechowywać w temperaturze kilku stopni powyżej zera i w warunkach wysokiej wilgotności przez okres kilku tygodni.

space

odmiany

Poszczególne odmiany różnią się przydatnością do uprawy pod osłonami lub w gruncie, wczesnością, skłonnością do drewnienia, kształtem, wielkością i barwą zgrubienia.

space

Grupa użytkowa: warzywa · warzywa kapustne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #8):
• bez odmiany · ‘Ballot F1’ (czerwona) · ‘Delikates Biała (Weisser)’ · ‘Delikates Blauer’ (czerwonofioletowa) · ‘Di Vienna Bianco’ (biała) · ‘Gigant’ · ‘Kartago F1’ (biała) · ‘Purple Viena’ (czerwonofioletowa) · ‘Troja F1’ (biała)

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20130000.W162_13.13 - Brassica oleracea var. gongylodes (kapusta warzywna kalarepa); Wrocław
130000-W162_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Gigant/ #4
znalezisko 20130000.W160_13.13 - Brassica oleracea var. gongylodes (kapusta warzywna kalarepa); Wrocław
130000-W160_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Troja F1/ #2
znalezisko 20130000.W161_13.13 - Brassica oleracea var. gongylodes (kapusta warzywna kalarepa); Wrocław
130000-W161_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Wiedeńska Biała/ #2
znalezisko 20130000.W66_13.13 - Brassica oleracea var. gongylodes (kapusta warzywna kalarepa); Wrocław
130000-W66_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Wener Blauwe/ #4