cechy charakterystyczne
Od podobnej, także uprawianej rogownicy kutnerowatej (Cerastium tomentosum) różni się nieodgiętymi, prostymi ząbkami torebki i większymi liśćmi (2-5 cm długości i 3-8 mm szerokości), o niepodwiniętym brzegu.
Podobna Cerastium candidissimum ma liście gwiazdkowato owłosione, ok. 20×3 mm. Działki 5-6 mm i ząbkach torebki tak samo odgięte.
Bylina, tworzy zwykle rozległe kępy wykości 10-30(35)cm.
Podsadki i działki z szerokim białym obrzeżeniem. Działki (7)7.5-9(10)mm długości.
Nasiona (1.7)1.9-2.3(2.5)mm średnicy.
Bylina z Krymu, gdzie rośnie w szczelinach skalnych. U nas uprawiana ozdobna bylina ogrodowa. Rośliny silnie rozkrzewione, o pokładających się i zakorzeniających się pędach. Tworzą niskie poduszkowate, szerokie i gęste kępy, 10-30 cm wysokości, szarobiałej barwy. Bardzo ekspansywna, szeroko rozrasta się na boki, tworząc gęstą darń i zarastając sąsiadujące rośliny. Analogicznie stosuje się też nieco mniej ekspansywną rogownicę kutnerowatą (Cerastium tomentosum).
Używana jako roślina okrywowa na glebach mineralnych, stosunkowo suchych i w pełnym słońcu. Poza tym ogrodów skalnych i na rabatach bylinowych, na większych powierzchniach. Trwałość nasadzeń ok. 10 lat - z czasem część centralna zaczyna zamierać a płat się przerzedza, umożliwiając wzrost chwastów.
wymagania i uprawa

Stanowisko wybitnie słoneczne. Gleba przeciętna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, dobrze znosi okresową suszę; odczyn zasadowy lub obojętny. Może wymarzać w wilgotnym podłożu, w surowe zimy.
Wegetatywnie można rozmnażać w sierpniu i wrześniu z sadzonek wierzchołkowych lub na mniejszą skalę przez podział starszych egzemplarzy.
🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:
6 – 8 szt./m2⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#1) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
◑ | bez odmiany — biała |
wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Marek Snowarski
/Wrocław, Ogród Botaniczny/