atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » rosids » eurosids » Fabidae » nitrogen-fixing » Ord.Fagales » Fam.Fagaceae » Fagus »

Fagus sylvatica L. s.str. [🔉 * sil·w·ti·ka]

buk zwyczajny
Fagus sylvatica L. ssp. sylvatica [🔉 * sil·w·ti·ka]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Fagus silvatica
01.08.2002, Hucisko k. Żywca; copyright © by Antoni Mielnikow
Fagus sylvatica (buk zwyczajny)
kora
Fagus sylvatica
rozwijające się liście
Fagus sylvatica
siewki
Fagus sylvatica (buk zwyczajny)
siewka z liśćmi
Fagus sylvatica
Fagus sylvatica (buk zwyczajny)
krótkopęd z pąkiem
Fagus sylvatica
Fagus sylvatica (buk zwyczajny)
Fagus sylvatica
Fagus sylvatica
Drzewo 30 (35) m wysokości; korona gęsta; u drzew rosnących swobodnie szeroka, kopulasta, nisko osadzona na pniu i z potężnymi konarami; u drzew rosnących w zwarciu pień wysoki, gonny. Kora bardzo długo gładka, jasnoszara.

Młode pędy owłosione; zygzakowate z pąkami ustawione w węzłach naprzemianlegle (skrętolegle na dwóch prostnicach); pąki długie, wrzecionowate, ostro zakończone, odstające od pędu.

Liście jajowate do eliptycznych, 5-10 cm długości, prawie całobrzegie do odlegle falisto ząbkowanych. Początkowo wraz z ogonkiem jedwabiście owłosione, dojrzałe wyłysiałe z długimi włoskami tylko na nerwach spodniej strony liścia; wierzchem ciemnozielone, błyszczące, spodem jaśniejsze, matowe. Przylistki długie i wąskie, odpadają na samym początku rozwoju liści.

Kwitnie na początku maja.

Owocem są trójgraniaste orzeszki, w liczbie 2 (3) w zdrewniałej okrywie z kolczastymi wyrostkami, dojrzałe wypadają z okrywy. Obfite owocowanie powtarza się raz na 5-8 (10) lat. Miąższ bukwi (po wyjęciu z łupiny) jest jadalny i dość smaczny (choć nieco cierpkawo-gorzkawy).Drzewo 30 (35) m wysokości; korona gęsta; u drzew rosnących swobodnie szeroka, kopulasta, nisko osadzona na pniu i z potężnymi konarami; u drzew rosnących w zwarciu pień wysoki, gonny. Kora bardzo długo gładka, jasnoszara.

space

Liście jajowate do eliptycznych, 5-10 cm długości, prawie całobrzegie do odlegle falisto ząbkowanych. Początkowo wraz z ogonkiem jedwabiście owłosione, dojrzałe wyłysiałe z długimi włoskami tylko na nerwach spodniej strony liścia; wierzchem ciemnozielone, błyszczące, spodem jaśniejsze, matowe. Przylistki długie i wąskie, odpadają na samym początku rozwoju liści.

space

Owocem są trójgraniaste orzeszki, w liczbie 2 (3) w zdrewniałej okrywie z kolczastymi wyrostkami, dojrzałe wypadają z okrywy. Obfite owocowanie powtarza się raz na 5-8 (10) lat. Miąższ bukwi (po wyjęciu z łupiny) jest jadalny i dość smaczny (choć nieco cierpkawo-gorzkawy).

występowanie

Takson rodzimy lub trwale zadomowiony.[491]
wystepowanie
o mapie
Fagus sylvatica (buk zwyczajny)
Fagus sylvatica (buk zwyczajny)
Fagus sylvatica
ekologiczne liczby wskaźnikowe Fagus sylvatica (buk zwyczajny)
Gatunek o szeroki europejskim zasięgu. W Polsce przebiega północno-wschodnia granica zasięgu tego gatunku. Poza tym częsty, zwłaszcza na południu kraju i na Pomorzu. W centralnej Polsce występowanie buka ograniczają niskie opady.

Na na lepszych, nie nazbyt suchych glebach dominuje w lasach — buczynach np. w górach, w strefie regla dolnego. Gatunek o szeroki europejskim zasięgu. W Polsce przebiega północno-wschodnia granica zasięgu tego gatunku. Poza tym częsty, zwłaszcza na południu kraju i na Pomorzu. W centralnej Polsce występowanie buka ograniczają niskie opady.

space

Gatunek charakterystyczny (Ch.) dla:

space_elw

Gatunek wyróżniający (D.) dla:

space_elw

Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20070109.1.js - Fagus sylvatica (buk zwyczajny); Góry Kaczawskie, okolice Wlenia
070109-1
leg. Jacek Soboń
/Góry Kaczawskie, okolice Wlenia/ #6
znalezisko 20020130.3.bl - Fagus sylvatica (buk zwyczajny)
020130-3
leg. Barbara Łotocka #5
znalezisko 20020909.7.02 - Fagus sylvatica (buk zwyczajny); Kołobrzeg, park zdrojowy
020909-7
leg. Marek Snowarski
/Kołobrzeg, park zdrojowy/ #3
znalezisko 00010000.15.kbb
15
leg. Kamila i Bogusław Binkiewicz #3
znalezisko 20050423.2.am; okolice Jaworzna
050423-2
leg. Antoni Mielnikow
/okolice Jaworzna/ #2
znalezisko 20140421.1.jmak - Fagus sylvatica (buk zwyczajny)
140421-1
leg. Jarosław Makowski #2
znalezisko 20220428.16.22 - Fagus sylvatica (buk zwyczajny); Arboretum Wojsławice
220428-16
leg. Marek Snowarski
/Arboretum Wojsławice/
/f. purpurea/ #3
znalezisko 20070708.35.js - Fagus sylvatica ‘Riversii’
070708-35
leg. Jacek Soboń
/cv. Riversii/ #1

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Fagus sylvatica (buk zwyczajny)
Fagus sylvatica
odmiana strzępolistna
🌱
Drzewa bardzo dobrze prezentują się sadzone pojedynczo lub w luźnych grupach na odkrytej przestrzeni. Rosną szybko i są długowieczne. Efektowny jest pokrój (szeroka, nisko osadzona gęsta korona) i jasna kora pnia i gałęzi; wiosną wcześnie rozwijają się liście; jesienne wybarwienie liści przechodzi od żółtych, przez pomarańcze w ciepłe brązy. Gęste ulistnienie zapewnia głęboki cień pod koroną drzewa. Rośnie stosunkowo szybko; drzewo długowieczne, do 350 lat. Może być używany w parkach, dobrze znosi warunki miejskie.

Buk może być używane na wysokie żywopłoty formowane (1-4 m wysokości), bo dobrze znosi strzyżenie i cięcie (można go używać też do wysokich szpalerów). Dodatkowym atutem jest dobry rozwój także przy znacznym zacienieniu — buk jest wysoce cienioznośny w pierwszych latach rozwoju. Zaschnięte liście często częściowo pozostają do wiosny na gałęziach dodatkowo zagęszczając optycznie żywopłot.

W uprawie dość często znajdują się szczególnie atrakcyjne odmiany czerwone, ciemnopurpurowym, brązowoczerwonym letnim zabarwieniu liści (różne odmiany 'Purpurea'). Oprócz tego mamy odmiany o pędach zwisających (różne cv. Pendula), o liściach wiosną złocistożółtych (cv. Zlata), o liściach w różnym stopniu wycinanych (głęboko — cv. Asplenifolia, płytko — cv. Laciniata), o odmiennej formie korony (wydłużona, wąskostożkowata — grupa Fastigata, dodatkowo z pogiętymi gałęźmi — cv. Dawyck).Drzewa bardzo dobrze prezentują się sadzone pojedynczo lub w luźnych grupach na odkrytej przestrzeni. Rosną szybko i są długowieczne. Efektowny jest pokrój (szeroka, nisko osadzona gęsta korona) i jasna kora pnia i gałęzi; wiosną wcześnie rozwijają się liście; jesienne wybarwienie liści przechodzi od żółtych, przez pomarańcze w ciepłe brązy. Gęste ulistnienie zapewnia głęboki cień pod koroną drzewa. Rośnie stosunkowo szybko; drzewo długowieczne, do 350 lat. Może być używany w parkach, dobrze znosi warunki miejskie.

space

W uprawie dość często znajdują się szczególnie atrakcyjne odmiany czerwone, ciemnopurpurowym, brązowoczerwonym letnim zabarwieniu liści (różne odmiany 'Purpurea'). Oprócz tego mamy odmiany o pędach zwisających (różne cv. Pendula), o liściach wiosną złocistożółtych (cv. Zlata), o liściach w różnym stopniu wycinanych (głęboko — cv. Asplenifolia, płytko — cv. Laciniata), o odmiennej formie korony (wydłużona, wąskostożkowata — grupa Fastigata, dodatkowo z pogiętymi gałęźmi — cv. Dawyck).

⁂ pojedynczo lub po kilka w grupie (soliter) • ▩ grupa/płat • zieleń miejska • na żywopłot formowany
🌳 drzewa liściaste • liście sezonowe • o znaczeniu produkcyjnym
🌿 ozdobne liście • atrakcyjne przebarwienie liści jesienią • ozdobna kora
wysokość: do 30 (35) m • szerokość: do 25 m
kwitnienie: maj • owocowanie: (wrzesień) październik (listopad)

wymagania i uprawa

Fagus sylvatica ‘Riversii’
częsta w parkach odmiana z purpurowymi młodymi liśćmi
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • ⛅ półcieniste • toleruje warunki miejskie
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania
☷ gleba: żyzna • odczyn zbliżony do obojętnego • odczyn lekko kwaśny • toleruje zasadową (wysokie pH)
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 6

Wymagania (optimum rozwoju/konkurencyjności na naturalnych stanowiskach wg ekologicznych liczb wskaźnikowych): światło — półcień • woda — gleba przeciętnie wilgotna • próchnica — gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus • ciepło — miejsce umiarkowanie chłodne • zwięzłość — gleba średnio zwięzła • żyzność — podłoże umiarkowanie żyzne lub podłoże żyzne

Wysokie wymagania glebowe. Dobrze rośnie na glebach żyznych, gliniastych lub gliniasto-piaszczystych, o odczynie obojętnym, słabo kwaśnym lub zasadowym, także na glebach wapiennych. Gleba nie może przesychać, możliwie z równym poziomem wód gruntowych (rzędu 1-2 m), źle znosi wahania poziomu wód gruntowych, stanowisko nie może też być podmokłe. Lepiej rozwija się w rejonach Polski z większą sumą opadów.

Przez kilka lat po przesadzeniu, w okresach suszy, trzeba regularnie podlewać ponieważ ma bardzo duże zapotrzebowanie na wodę.

Młode liście i pędy mogą być niszczone przez późne, majowe przymrozki, jednak szybko następuje regeneracja. Większy problem mogą być oparzenia kory wystawionej na bezpośrednie światło słoneczne, pozostają trwałe zeszpecenia a nawet zgorzele prowadzące do zamarcia drzewa — problem ten dotyczy roślin młodych lub starych nagle odsłoniętych po wycięciu sąsiadujących drzew.

Może być przesadzany z bryłą ziemi; operację należy wykonywać wiosną.

Rozmnaża się z nasion a odmiany przez szczepienie na kilkuletnich siewkach typowego buka.Wysokie wymagania glebowe. Dobrze rośnie na glebach żyznych, gliniastych lub gliniasto-piaszczystych, o odczynie obojętnym, słabo kwaśnym lub zasadowym, także na glebach wapiennych. Gleba nie może przesychać, możliwie z równym poziomem wód gruntowych (rzędu 1-2 m), źle znosi wahania poziomu wód gruntowych, stanowisko nie może też być podmokłe. Lepiej rozwija się w rejonach Polski z większą sumą opadów.

space

Młode liście i pędy mogą być niszczone przez późne, majowe przymrozki, jednak szybko następuje regeneracja. Większy problem mogą być oparzenia kory wystawionej na bezpośrednie światło słoneczne, pozostają trwałe zeszpecenia a nawet zgorzele prowadzące do zamarcia drzewa — problem ten dotyczy roślin młodych lub starych nagle odsłoniętych po wycięciu sąsiadujących drzew.

space

Rozmnaża się z nasion a odmiany przez szczepienie na kilkuletnich siewkach typowego buka.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie (główna/preferowana metoda):

z nasion [gatunek; jesienią po zbiorze LUB w końcu kwietnia, początku maja, nasiona przechowywane w wilgotnym piasku, w temperaturze 2-5°C, przed siewem podkiełkowane przez 3-4 tygodnie w bardziej wilgotnym podłożu, w temperaturze do 10°C]
przez szczepienie [odmiany na zadoniczkowanych 2-3 (4)-letnich siewkach gatunku wczesną wiosną w szklarni lub (zwłaszcza szczepienia w koronie) w maju tuż przed ruszeniem soków; na zrazy używa się pędów 2 letnich ]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #77) analiza dostępności roślin

nomenklatura, etymologia ℹ️
poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie

Fagus sylvatica [🔉 * sil·w·ti·ka]Fagus sylvatica L. ssp. sylvatica [🔉 * sil·w·ti·ka](pl) buk zwyczajny
sylvticus, -a, -um; sylvestris (-ter), -is, -e; silvticus, silvestris (lat., adj.)
leśny, występujący w lasach; także dziki, bytujący w lasach lub zaroślach - w opozycji do uprawianych; także formy silvaticus, silvestris, silvester; od lat. rzeczownika sylva, silva, -ae (f) las

ten gatunek tworzy mieszańca z: