atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » rosids » eurosids » Fabidae » nitrogen-fixing » Ord.Fagales » Fam.Fagaceae » Quercus »

Quercus petraea (Matt.) Liebl. [🔉 kwer·kus *]

dąb bezszypułkowy
Quercus sessiliflora Salisb. [🔉 kwer·kus *] · Quercus sessilis Ehrh. [🔉 kwer·kus *]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Quercus petraea
15.09.2002, ok. Tych; copyright © by Antoni Mielnikow
Quercus petraea (dąb bezszypułkowy)
XL
liście
Quercus petraea
Quercus petraea
żołędzie
Quercus petraea
kora

cechy charakterystyczne

cechy diagnostyczne w kluczu:Quercus (dąb)kl 3715
Drzewo. Korona rosnących w zwarciu wysoko oczyszczona z bocznych gałęzi, pień przy tym prosty, widoczny prawie do wierzchołka. Kora na pniu drobno, płytko spękana.

Ogonek liściowy długi (ponad 1 cm długości); nasada blaszki liściowej zwykle klinowata. Nerwy boczne zwykle dochodzą jedynie do końca klap (nie do wcięć). Rozwój liści wiosną około 2 tygodnie później niż u dębu szypułkowego (Quercus robur)

Owoce siedzące lub na krótkich (krótszych od ogonka liściowego!) szypułkach, skupione po kilka w kątach liści. Także młode i mokre żołędzie bez ciemniejszych prążków.Drzewo. Korona rosnących w zwarciu wysoko oczyszczona z bocznych gałęzi, pień przy tym prosty, widoczny prawie do wierzchołka. Kora na pniu drobno, płytko spękana.

space

Owoce siedzące lub na krótkich (krótszych od ogonka liściowego!) szypułkach, skupione po kilka w kątach liści. Także młode i mokre żołędzie bez ciemniejszych prążków.

występowanie

Takson rodzimy lub trwale zadomowiony.[491]
wystepowanie
o mapie
ekologiczne liczby wskaźnikowe Quercus petraea (dąb bezszypułkowy)
Na terenie całego kraju, rzadszy od dębu szypułkowego (Quercus robur). Rośnie na glebach lżejszych i suchszych, często wapiennych.Na terenie całego kraju, rzadszy od dębu szypułkowego (Quercus robur). Rośnie na glebach lżejszych i suchszych, często wapiennych.
Gatunek wyróżniający (D.) dla:

space_elw

Istotny diagnostycznie gatunek wspólny dla:

space_elw

Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 00010000.191.js; Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
191
leg. Jacek Soboń
/Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego/ #2

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Quercus petraea (dąb bezszypułkowy)
🌱
W medycynie ma zastosowanie Quercus cortex (kora dębu) — pocięta i wysuszona kora świeżych, młodych gałęzi tego gatunku. Korę pobiera się z gałązek 2-3 letnich, gdy ma ona ok. 2 mm grubości, wczesną wiosną, przed rozwojem liści. Stosowana jako silny środek przeciwzapalny i ściągający. Wchodzi w skład: Species ad gargarisma (zioła do płukania gardła) i Species advulnantes (zioła ułatwiające gojenie).W medycynie ma zastosowanie Quercus cortex (kora dębu) — pocięta i wysuszona kora świeżych, młodych gałęzi tego gatunku. Korę pobiera się z gałązek 2-3 letnich, gdy ma ona ok. 2 mm grubości, wczesną wiosną, przed rozwojem liści. Stosowana jako silny środek przeciwzapalny i ściągający. Wchodzi w skład: Species ad gargarisma (zioła do płukania gardła) i Species advulnantes (zioła ułatwiające gojenie).

wymagania i uprawa

🌸
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 5a

Wymagania (optimum rozwoju/konkurencyjności na naturalnych stanowiskach wg ekologicznych liczb wskaźnikowych): światło — półcień • woda — gleba sucha lub gleba przeciętnie wilgotna • próchnica — gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus • ciepło — miejsce przeciętnie ciepłe • zwięzłość — gleba średnio zwięzła • żyzność — podłoże umiarkowanie żyzne

Szeroko uprawiany w lasach. Czasem w parkach, z uwagi na niższe wymagania glebowe i wodne niż dąb szypułkowy (Quercus robur).Szeroko uprawiany w lasach. Czasem w parkach, z uwagi na niższe wymagania glebowe i wodne niż dąb szypułkowy (Quercus robur).
Quercus petraea
odm. nieszypułkowa cv. Mespilifolia

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #4) analiza dostępności roślin

ten gatunek tworzy mieszańca z: