| |||||
|
właściwości i zastosowanie

Ozdobne w okresie wegetacji dzięki bardzo wybitnie gęstemu, dachówkowato układającemu się ulistnieniu; jesienią liście przebarwiają się w różnych intensywnych odcieniach czerwieni; ozdobę stanowią też granatowe owoce (wrzesień – październik). Jesienią najpierw opadają blaszki liściowe, później ogonki liściowe. Kwitnie czerwiec – lipiec; dostarcza pożytku pszczelego — obficie nektaruje.
wymagania i uprawa

Dla uzyskania większej mrozoodporności rozmnaża się głównie przez szczepienie na mrozoodpornym winobluszczu zaroślowym (Parthenocissus inserta). Szczepi się zimą w szklarni, w ręku. Najlepiej szczepić przez stosowanie lub w klin. Zrazy tnie się z pędów jednorocznych, średnio grubych, przed wykonaniem szczepienia lub lepiej przed mrozami (przechowuje się w wilgotnym piasku). Szczepienie można prowadzić na różne sposoby:
1) W lutym na ukorzenionych podkładkach; bez użycia maści ogrodniczej. Do czasu zrośnięcia przechowuje się w mnożarce.
2) Ukorzenia się sadzonki podkładki w styczniu, w mnożarce. Ukorzeniają się szybko. Szczepi się je, wysadza do doniczek i umieszcza w mnożarce.
3) Szczepi się na nieukorzenionych podkładkach (konieczne użycie maści ogrodniczej) i ukorzenia szczepy w mnożarce, w piasku z torfem. Część szczepów w tej technologii jest nieudanych ale jest to metoda wygodna.
Inne metody rozmnażania są niepraktyczne (nasiona) lub młode rośliny są narażone na zniszczenie w czasie zimy (sadzonkowanie pędów, odkłady). Sadzonki pędowe łatwo ukorzeniają się w ciągu 3 – 5 tygodni.
⇈🌱🌸 opcje Bazaru
odmiany (form i odmian #3) analiza dostępności roślin
- ▫ ‘Fenway Park’ — liście sztywne, błyszczące żółte
- ▫ ‘Lowii’
- ◔ ‘Veitchii’ — liście sztywne, błyszczące #3
wybrane okazy · selected collections⇈

leg. Barbara Łotocka #3

leg. Michał Smoczyk, msmoczyk at wp pl
/Rzepin/ #5

leg. Jarosław Makowski
/Sigmaringen, Niemcy/ #1

leg. Waldemar i Maria Mazur
/Kraków/ #28

leg. Jarosław Makowski
/Sigmaringen, Niemcy/ #2

leg. Jarosław Makowski
/Sigmaringen, Niemcy/ #2

leg. Jacek Soboń
/Ogród Dendrologiczny Wojsławice/ #1