atlas-roslin.pl
warzywa psiankowate / Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » lamiids » Ord.Solanales » Fam.Solanaceae » Physalis »

Physalis peruviana L. [🔉 fi·sa·lis *]

miechunka peruwiańska, rodzynek brazylijski
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Physalis peruviana (miechunka peruwiańska)
2012, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Physalis peruviana (miechunka peruwiańska)
Physalis peruviana (miechunka peruwiańska)
owoce
Physalis peruviana (miechunka peruwiańska)
owoc w kielichu
Physalis peruviana (miechunka peruwiańska)
Physalis peruviana (miechunka peruwiańska)
XL
Physalis peruviana (miechunka peruwiańska)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Physalis peruviana (miechunka peruwiańska)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
Physalis peruviana (miechunka peruwiańska)
🌱
Physalis peruviana (miechunka peruwiańska)
Pochodzi z wyższych położeń górskich tropikalnej strefy Ameryki Południowej. Roślina jednoroczna do 1 m wysokości, uprawiana (w klimacie Polski tylko amatorsko) jako ciekawostka dla jadalnych owoców. Owoce są jadane na surowo, w przetworach (dżemy) lub po wysuszeniu. Mają słodkawo-kwaskowaty, specyficzny smak. Dojrzewają od sierpnia.

Poza tym kwiaty ani miechunkowate „owoce” nie stanowią ozdoby jako że są drobne i nie wyróżniające się barwą. Sama roślina duża, silnie choć krótko owłosiona, z wyglądu o charakterze pośrednim między gigantycznym ziemniakiem a krzaczkiem pomidora.Pochodzi z wyższych położeń górskich tropikalnej strefy Ameryki Południowej. Roślina jednoroczna do 1 m wysokości, uprawiana (w klimacie Polski tylko amatorsko) jako ciekawostka dla jadalnych owoców. Owoce są jadane na surowo, w przetworach (dżemy) lub po wysuszeniu. Mają słodkawo-kwaskowaty, specyficzny smak. Dojrzewają od sierpnia.

space

wymagania i uprawa

Physalis peruviana (miechunka peruwiańska)
🌸ekologiczne liczby wskaźnikowe Physalis peruviana (miechunka peruwiańska)
Stanowisko słoneczne, ciepłe, osłonięte. Gleba żyzna, przepuszczalna; odczyn obojętny.

Nasiona na rozsadę wysiewa się w końcu marca; w temperaturze ok. 20°C kiełkują do 3 tygodni. Do gruntu wysadza się po majowych przymrozkach, w drugiej połowie maja, w rozstawie 40 × 30-50 cm. Stanowisko słoneczne, ciepłe, osłonięte. Gleba żyzna, przepuszczalna; odczyn obojętny.

space

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #1) analiza dostępności nasion

moim zdaniem

Tylko dla sportu jako ciekawostka botaniczno-warzywnicza.
Physalis peruviana (miechunka peruwiańska)
Uprawiałem w 2012r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Rośliny rosną bez problemu i wyrastają duże (jest też odmiana o nieco bardziej zwartym pokroju ale i tak osiąga ok. 60 cm) oraz rozłożyste. Owoce dojrzewają stopniowo i dojrzałe torebki poczynając od dołu ku górze pędu, najbardziej dojrzałe opadają, tak że trzeba sukcesywnie zaglądać pod krzaczki i je zbierać. Wydaje się, że rodzynek brazylijski kiepsko wpasowuje się w nasz klimat. Stosunkowo niewielka część owoców, tj. tych pochodzących z pierwszych kwiatów, jest w stanie dojrzeć przed końcem sezonu wegetacji. Reszta po przymrozkach poszła na kompost. Rośliny te zajmują nieproporcjonalnie dużo miejca w ogrodzie w stosunku do plonu. Jest to w mojej ocenie typowa jednorazówka, do spróbowania jak to idzie, ale chyba nie do powtarzania.

Co do smaku, to w przypadku świeżych owoców nie znajduję go zbyt przyjemnym, taki kwaskowo-pomidorowy ze specyficzną nutą. Wysuszone są zaś całkiem dobre, słodkokwaśne, we wrażeniach organoleptycznych istotnie podobne do rodzynków. Uwaga dla próbujących wysuszyć te mikre pomidorki. Ich skórka tak dobrze chroni je przed wysychaniem, że mogą nie wysychać tygodniami. Nawet gdy są położone na kaloryferze, mogą prędzej spleśnieć a nie wyschnąć. Dla skutecznego suszenia trzeby by je chyba najpierw zblaszować na parze albo w jakiś inny sposób doprowadzić do uszkodzenia skórki.Uprawiałem w 2012r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Rośliny rosną bez problemu i wyrastają duże (jest też odmiana o nieco bardziej zwartym pokroju ale i tak osiąga ok. 60 cm) oraz rozłożyste. Owoce dojrzewają stopniowo i dojrzałe torebki poczynając od dołu ku górze pędu, najbardziej dojrzałe opadają, tak że trzeba sukcesywnie zaglądać pod krzaczki i je zbierać. Wydaje się, że rodzynek brazylijski kiepsko wpasowuje się w nasz klimat. Stosunkowo niewielka część owoców, tj. tych pochodzących z pierwszych kwiatów, jest w stanie dojrzeć przed końcem sezonu wegetacji. Reszta po przymrozkach poszła na kompost. Rośliny te zajmują nieproporcjonalnie dużo miejca w ogrodzie w stosunku do plonu. Jest to w mojej ocenie typowa jednorazówka, do spróbowania jak to idzie, ale chyba nie do powtarzania.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K49_12.12 - Physalis peruviana (miechunka peruwiańska); Wrocław
120000-K49_12
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #11, 1.3D
znalezisko 20050700.17.bl - Physalis peruviana (miechunka peruwiańska)
050700-17
leg. Barbara Łotocka #4
znalezisko 20120921.1.jmak - Physalis peruviana (miechunka peruwiańska); Niemcy
120921-1
leg. Jarosław Makowski
/Niemcy/ #3