atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » rosids » eurosids » Fabidae » COM » Ord.Malpighiales » Salicaceae-Euphorbiaceae » euphorbioids » Fam.Euphorbiaceae »

Ricinus communis L.

rącznik zwyczajny, rycynus zwyczajny, "rącznik pospolity"
Ricinus gibsonii -> cv. 'Gibsonii'
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Ricinus communis (rącznik zwyczajny)
osobnik; dwie kwitnące i owocujące rośliny o pędach zielonych i bordowych; 19.10.2017, Kraków; Ogród Botaniczny [ul. Kopernika 27]; copyright © by Waldemar i Maria Mazur
Ricinus communis (rącznik zwyczajny)
owocostan; dojrzewający owocostan u formy czerwonej
Ricinus communis (rącznik zwyczajny)
kwiatostan; widoczne na jego szczycie rozwinięte kwiaty żeńskie (czerwone)
Ricinus communis
Ricinus communis (rącznik zwyczajny)
Ricinus communis (rącznik zwyczajny)
kwiat; żeńskie kwiaty widziane z góry
Ricinus communis (rącznik zwyczajny)
kwiat; męski kwiat widziany z boku
Ricinus communis (rącznik zwyczajny)
owoc; nasiono widziane z boku
Ricinus communis (rącznik zwyczajny)
liść; widoczna górna powierzchnia liścia
Ricinus communis (rącznik zwyczajny)
owocostan; dojrzewający owocostan widziany z boku

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Ricinus communis (rącznik zwyczajny)jest! na Bazarze Roślinnym #1
Takson uprawiany.[491]
🌱
Na naturalnych stanowiskach (równikowa i zwrotnikowa Afryka) krzew lub drzewo, u nas uprawiany z rozsady lub z siewu jako okazały kwiat letni. Rośliny okazałe, 2-3 m wysokości o bardzo dużych liściach które stanowią ich główny walor ozdobny.

Liście dłoniastopodzielone, na długich ogonkach i z bardzo dużą blaszką liściową, do 50-100 cm średnicy. Przeważnie ciemne, w zależności od odmiany brązowoczerwono-purpurowobrązowo zabarwione, są też odmiany o liściach żółtozielonych lub niebieskozielonych. Ozdobne są tez kwiatostany (od lipca do końca sezonu wegetacji), z intensywnie czerwonymi kulistawymi skupieniami kwiatów. Rośliny giną po pierwszych silniejszych przymrozkach.

Do sadzenia na rabatach jako okazały soliter, najlepiej w miejscu niedostępnym ze ścieżek. Z uwagi na znaczną wysokość sadzony w szpalerze może spełniać funkcję osłony lub sezonowego żywopłotu — w tej roli jednak raczej nie używać z uwagi na drażniąco-toksyczne właściwości także na drodze wziewnej i kontaktowej (uwaga na oczy).Na naturalnych stanowiskach (równikowa i zwrotnikowa Afryka) krzew lub drzewo, u nas uprawiany z rozsady lub z siewu jako okazały kwiat letni. Rośliny okazałe, 2-3 m wysokości o bardzo dużych liściach które stanowią ich główny walor ozdobny.

space

Do sadzenia na rabatach jako okazały soliter, najlepiej w miejscu niedostępnym ze ścieżek. Z uwagi na znaczną wysokość sadzony w szpalerze może spełniać funkcję osłony lub sezonowego żywopłotu — w tej roli jednak raczej nie używać z uwagi na drażniąco-toksyczne właściwości także na drodze wziewnej i kontaktowej (uwaga na oczy).

W medycynie ma zastosowanie Ricini oleum hydrogenatum (olej rycynowy uwodorniony), Ricini oleum raffinatum (olej rycynowy oczyszczony), Ricini oleum virginale (olej rycynowy pierwszego tłoczenia) — olej tłusty tłoczony na zimno z nasion tego gatunku i/lub następnie oczyszczony i/lub uwodorniony.

Cała roślina jest trująca, głównie nasiona. Czynnikiem toksycznym jest toksalbumina - rycyna i olej rycynowy. Działa drażniąco na błony śluzowe przewodu pokarmowego, uszkadza narządy miąższowe (wątrobę, nerki). Objawy mogą wystąpić z opóźnieniem wynoszącym nawet do kilku dni.W medycynie ma zastosowanie Ricini oleum hydrogenatum (olej rycynowy uwodorniony), Ricini oleum raffinatum (olej rycynowy oczyszczony), Ricini oleum virginale (olej rycynowy pierwszego tłoczenia) — olej tłusty tłoczony na zimno z nasion tego gatunku i/lub następnie oczyszczony i/lub uwodorniony.

Cała roślina jest trująca, głównie nasiona. Czynnikiem toksycznym jest toksalbumina - rycyna i olej rycynowy. Działa drażniąco na błony śluzowe przewodu pokarmowego, uszkadza narządy miąższowe (wątrobę, nerki). Objawy mogą wystąpić z opóźnieniem wynoszącym nawet do kilku dni.

💠 rabata bylinowa • ⁂ pojedynczo lub po kilka w grupie (soliter) • ▩ grupa/płat • na osłonę z kwiatów (żywopłot jednoroczny)
wysokość: 2 – 3 m
kwitnienie: od lipca do listopada

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • ciepłe
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna
☷ gleba: żyzna • przeciętna ogrodowa • odczyn zbliżony do obojętnego
ekologiczne liczby wskaźnikowe Ricinus communis (rącznik zwyczajny)
Roślina ciepłolubna, wymaga słonecznego, ciepłego stanowiska. Gleba żyzna, przepuszczalna, głęboka, wilgotna, wymaga obfitego podlewania i zasilania nawozami; odczyn obojętny.

Uprawia się z rozsady, którą wysadza się po majowych przymrozkach, na które jest wrażliwy. Uprawia się jako soliter lub w szpalerze co 100-150 cm, minimalnie 60 x 100 cm.

Nasiona duże, 2-5 szt./g. Dla uzyskania rozsady wysiewa się w marca lub kwietniu pojedynczo do doniczek. Kiełkują po 2-3 tygodniach w temperaturze ok. 20°C. Następnie pikuje się do doniczek torfowych.

Można też wysiewać w końcu kwietnia lub na początku maja do gruntu, punktowo po 3-4 nasiona (najsłabsze siewki potem się usuwa). Roślina ciepłolubna, wymaga słonecznego, ciepłego stanowiska. Gleba żyzna, przepuszczalna, głęboka, wilgotna, wymaga obfitego podlewania i zasilania nawozami; odczyn obojętny.

space

Nasiona duże, 2-5 szt./g. Dla uzyskania rozsady wysiewa się w marca lub kwietniu pojedynczo do doniczek. Kiełkują po 2-3 tygodniach w temperaturze ok. 20°C. Następnie pikuje się do doniczek torfowych.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

1 szt./m2 • rozstawa: 60 – 150 cm
wysiew nasion do gruntu [koniec kwietnia/początek maja]
wysiew nasion na rozsadę [marzec-kwiecień; wysadzanie po przymrozkach]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #4) analiza dostępności nasion

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20060700.2.sm - Ricinus communis (rącznik zwyczajny); Rzepin
060700-2
leg. Michał Smoczyk, msmoczyk at wp pl
/Rzepin/ #1
znalezisko 20171019.1.wm - Ricinus communis (rącznik zwyczajny); Kraków; Ogród Botaniczny [ul. Kopernika 27]
171019-1
leg. Waldemar i Maria Mazur, det. Waldemar Mazur
/Kraków; Ogród Botaniczny [ul. Kopernika 27]/ #23
znalezisko 20050500.6.bl
050500-6
leg. Barbara Łotocka #1
znalezisko 00010000.jmak_15_24.jmak; Sigmaringen Niemcy
jmak_15_24
leg. Jarosław Makowski
/Sigmaringen Niemcy/ #2

zatrucia z ignorancji

W latach 90 były w prasie doniesienia o ciężkich zatruciach młodych ludzi, epigonów myślenia magicznego, zapewne łudzących się, że liście podobne do konopii indyjskiej będą miały takie same działa odurzające lub po prostu mylących tę roślinę z konopią. Jeszcze jeden przykład, że ignorancja (nie tylko botaniczna) może zabić.W latach 90 były w prasie doniesienia o ciężkich zatruciach młodych ludzi, epigonów myślenia magicznego, zapewne łudzących się, że liście podobne do konopii indyjskiej będą miały takie same działa odurzające lub po prostu mylących tę roślinę z konopią. Jeszcze jeden przykład, że ignorancja (nie tylko botaniczna) może zabić.