właściwości i zastosowanie

wymagania uprawowe Juniperus virginiana (jałowiec wirginijski)
takson uprawiany [491]
🌱

Drzewiasty jałowiec z Ameryki Północnej, o ±wąskiej koronie, do kilkunastu metrów wysokości.

space

W uprawie znajduje się kilka odmian o różnym pokroju. Liści w formie igieł i łusek (zwłaszcza u starszych egzemplarzy), ±niebiesko owoszczone. Uprawiany w kilku odmianach np. Glauca, Skyrocket; odmiany niższe, krzewiaste podobne do zbliżonego jałowca skalnego (Juniperus scopulorum).

🌿 ozdobne liście
wysokość: 2 – 5 (10) m

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • gleba dostatecznie wilgotna • znosi suszę
☷ gleba: niskie wymagania • przeciętna ogrodowa • uboga • lekka (piaszczysto-pylasta/gliniasta) • odczyn zbliżony do obojętnego • preferuje lekko kwaśne
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 4
ekologiczne liczby wskaźnikowe Juniperus virginiana (jałowiec wirginijski)

Gatunek o szerokim spektrum ekologicznym, podobnie jak nasz jałowiec pospolity (Juniperus communis); rośnie od gleb podmokłych po suche, jałowe. W uprawie najlepiej na przeciętnych, dostatecznie wilgotnych.

🌱 🌸

odmiany uprawne (#10) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion

‘Burkii’
‘Canaertii’
‘Glauca’
‘Grey Owl’
‘Helle’
‘Hetz’ (J. ×media 'Hetzii') — krzew rozłożysty, silnie rosnący, szaroniebieski, iglasty; 1 m wysokości i 2-2.5 m szerokości po 10 latach; gałęzie rozchodzą się promieniście, pierwsze poziome, kolejne coraz bardziej uniesione i wypiętrzające się; gałązki z przewagą łusek; (być może odmiana mieszańcowa pomiędzy j. chińskimi i wirginijskim albo sabińskim)
‘Hetz Variegata’
J. ×media 'Hetzii' (‘Hetz’) — krzew rozłożysty, silnie rosnący, szaroniebieski, iglasty; 1 m wysokości i 2-2.5 m szerokości po 10 latach; gałęzie rozchodzą się promieniście, pierwsze poziome, kolejne coraz bardziej uniesione i wypiętrzające się; gałązki z przewagą łusek; (być może odmiana mieszańcowa pomiędzy j. chińskimi i wirginijskim albo sabińskim)
‘Skyrocket’ — pokrój wąskostożkowaty; pędy pionowe, ściśle przylegające do pnia; łuski niebieskie · odmiana ujmowana też w ramach Juniperus scopulorum (jałowca skalnego)
‘Skyrocket’
‘Tripartita’ — gałęzie sztywne, wyprostowane, boczne odstają w ± trzech płaszczyznach; igły krótkie, sztywne, ± odstające, krzewy szarawozielone do niebieskawozielonych; docelowo 2 (2.5) m wysokości · odmiana ujmowana też w ramach Juniperus sabina (jałowca sabińskiego)
symbolami ◼ ◕ ◑ ◔ ○ ▫ pokazano częstość występowania odmiany w ofercie handlowej, od najwyższej do najniższej; nazwy na żółtym tle są linkowane do własnej strony odmiany

wybrane okazy · selected collections

#6
js.060703-48
leg. Jacek Soboń
/Ogród Botaniczny we Wrocławiu/
#6
22 05 15 - 2
leg. Marek Snowarski
/Park Zamkowy w Krasiczynie/
#7
22 08 20 - 96
leg. Marek Snowarski
/Arboretum Wirty/
#2
22 07 16 - 11
leg. Marek Snowarski
/Arboretum Glinna/
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji