atlas-roslin.pl
warzywa / Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » rosids » eurosids » Malvidae » Ord.Malvales » Fam.Malvaceae » Hibiscus »

Hibiscus esculentus L. [🔉 hi·bis·kus *]

ketmia jadalna, okra, piżmian jadalny
Abelmoschus esculentus (L.) Moench
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Hibiscus esculentus (ketmia jadalna)
14.09.2021, Warszawa, Ogród Botaniczny UW; copyright © by Paweł Kalinowski XL
Hibiscus esculentus (ketmia jadalna)
Hibiscus esculentus (ketmia jadalna)
Hibiscus esculentus (ketmia jadalna)
Hibiscus esculentus (ketmia jadalna)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Hibiscus esculentus (ketmia jadalna)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
Hibiscus esculentus (ketmia jadalna)
🌱
Hibiscus esculentus (ketmia jadalna)
Pochodzi ze strefy tropikalnej. W tropikach i subtropikach jest szeroko uprawiana jako warzywo (przyrządza się niedojrzałe owoce). Je się je po ugotowaniu lub usmażeniu. U nas możłiwa amatorska uprawa w szczególnie ciepłych lokalizacjach i to raczej pod osłonami.

Trudno traktować jako roślinę ozdobną. Pędy w optymalnych warunkach wziesione do 100 cm wysokości. Kwiaty nieduże, żółe z ciemnobordową nasadą. Najciekawiej wyglądają duże, dziobate „strąki” (botanicznie rzecz ujmując są to torebki).Pochodzi ze strefy tropikalnej. W tropikach i subtropikach jest szeroko uprawiana jako warzywo (przyrządza się niedojrzałe owoce). Je się je po ugotowaniu lub usmażeniu. U nas możłiwa amatorska uprawa w szczególnie ciepłych lokalizacjach i to raczej pod osłonami.

space

wymagania i uprawa

🌸
Wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego. Gleba żyzna, przepuszczalna; odczyn obojętny. W naszym klimacie stosunkowo najlepiej wychodzi pod osłonami.

Uprawia się z rozsady. Nasiona wysiewa się w kwietniu do doniczek. Do gruntu rozsadę wysadza się w końcu maja gdy się ociepli. Rozstawa co 30 cm. W optymalnych warunkach owoce pojawiają się sukcesywnie od drugiej połowy lipca.Wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego. Gleba żyzna, przepuszczalna; odczyn obojętny. W naszym klimacie stosunkowo najlepiej wychodzi pod osłonami.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion na rozsadę

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #1) analiza dostępności nasion

moim zdaniem

Tylko dla sportu (i to wyczynowego).
Uprawiałem w 2012r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Dalej rosła w gruncie. Urosło tak mniej więcej karłowato. Rzeczywiście, jest to warzywo zupełnie nie z naszego klimatu i bez większej pod tym względem elastyczności adaptacyjnej. Wybitnie ciepłolubne; nieco lepszy efekt byłby pod folią ale i tam pewnie bez rewelacji.

W sumie nie zawiodłem się bo nie miałem większych (poza zaspokojeniem ciekawości) oczekiwań. Korzyści tyle, co wykonałem kilka fotografii.Uprawiałem w 2012r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Dalej rosła w gruncie. Urosło tak mniej więcej karłowato. Rzeczywiście, jest to warzywo zupełnie nie z naszego klimatu i bez większej pod tym względem elastyczności adaptacyjnej. Wybitnie ciepłolubne; nieco lepszy efekt byłby pod folią ale i tam pewnie bez rewelacji.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K95_12.12 - Hibiscus esculentus (ketmia jadalna); ogród, Wrocław
120000-K95_12
leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/ #5