|
Walorem ozdobnym są duże kwiaty (do 2-3 cm średnicy) i obfite, ciągłe kwitnienie od końca czerwca lub początku lipca do końca sezonu wegetacyjnego. Kwiaty przeważnie pełne, o różnej formie przypominającej inne rośliny (stąd podział odmian na: Goździkowe, Kameliowe, Karłowe, Różane), w zależności od odmiany jednobarwne, ze smugami lub plamiste, w barwie od białej, przez różową, po różne odcienie czerwieni, rzadziej żółte lub fioletowe.
Sadzi się na rabatach. Karłowate odmiany dobre na obwódki. Dobrze sprawdza się w pojemnikach.Roślina z tropikalnych rejonów Azji Południowo-Wschodniej, u nas uprawiany w dużej liczbie odmian w jako kwiat letni z rozsady. Rośliny do 60 cm wysokości; odmiany karłowate ok. 20 cm wysokości.
Sadzi się na rabatach. Karłowate odmiany dobre na obwódki. Dobrze sprawdza się w pojemnikach.
wymagania i uprawa

Nasiona (100 szt./g) na rozsadę wysiewa się od końca marca do połowy kwietnia, kiełkują do dwóch tygodni, przy dużym zagęszczeniu można przepikować. Rozsadę wysadzamy do ogrodu po majowych przymrozkach (raczej ich nie zniesie). Można też wysiewać bezpośrednio do gruntu na początku maja ale to opóźnia kwitnienie. Docelowa rozstawa, w zależności od odmiany, w rzędzie co 20-25 cm i 20-30 cm pomiędzy rzędami, wysokie odmiany 30 × 40 cm.
Możliwe jest przechowanie przez zimę roślin matecznych (w jasnym pomieszczeniu w temperaturze ok. 10°C) i wiosną pobranie z nich pędowych sadzonek wierzchołkowych. Stanowisko słoneczne lub nieco ocienione, ciepłe, osłonięte. Gleba żyzna, przepuszczalna, stale umiarkowanie wilgotna, nie znosi suszy ani przelania; odczyn gleby zbliżony do obojętnego.
Możliwe jest przechowanie przez zimę roślin matecznych (w jasnym pomieszczeniu w temperaturze ok. 10°C) i wiosną pobranie z nich pędowych sadzonek wierzchołkowych.
⇈🌱🌸 opcje Bazaru
odmiany (form i odmian #5) analiza dostępności nasion
- ◔ ‘bez odmiany’ — mix #3
- ▫ ‘Irma’ — jasnoróżowy
- ▫ ‘Kaja’ — malinowy z białymi plamkami
- ▫ ‘Karla’ — malinowy
- ▫ ‘Sandra’ — lila
wybrane okazy · selected collections⇈

leg. Marek Snowarski
/ogród/
/cv. Kaja/ #4

leg. Jarosław Makowski
/ogr. zielny; Niemcy/ #7

leg. Jacek Soboń
/Ogród Botaniczny we Wrocławiu/ #5