takson uprawiany [24]

Scabiosa atropurpurea L.

driakiew purpurowa wdówka letnia (potocznie: driakiew (purpurowa))
Scabiosa atropurpurea (driakiew purpurowa)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski
Scabiosa atropurpurea (driakiew purpurowa)
Scabiosa atropurpurea (driakiew purpurowa)

wymagania i uprawa

Roślina na stanowiska słoneczne lub nieco ocienione. Gleba przeciętna, przepuszczalna, przeciętnie wilgotna; odczyn obojętny lub zasadowy.

space

Nasiona (250-300 szt./g) dla uzyskania rozsady wysiewa się w końcu marca lub na początku kwietnia. Kiełkują do 2 tygodni w temperaturze ok. 20°C. Następnie pikuje się do doniczek torfowych. Można też wysiać po kilka nasion do doniczki i potem zostawić najsilniejszą siewkę.

space

Wymagania: światło · pełne słońce · odczyn · gleba zasadowa, z wapniem · ciepło · miejsce wybitnie ciepłe · zwięzłość · gleba lekka, piaszczysta lub gleba średnio zwięzła

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany · mix

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Naturalne stanowiska na południu Europy, u nas uprawiana jako kwiat z rozsady. Rośliny silnie rozgałęzione, w zależności od odmiany, od karłowatych (15-25 cm) do wysokich na 70-120 cm.

space

Do sadzenia na rabatach. Dobry, długo utrzymujący się w wazonie kwiat cięty. Do suchych bukietów wykorzystuje się przekwitłe koszyczki kwiatowe, efektowniejsze są jednak u innych gatunków np. u driakwi gwiaździstej (Scabiosa stellata).

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · jednoroczne na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 15-120 cm · kwitnienie: 7-10

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K29_12.12 - Scabiosa atropurpurea (driakiew purpurowa); ogród
120000-K29_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/ #10