|
Walorem ozdobnym jest intensywna barwa kwiatostanu i jego osobliwy, zwieszony pokrój kojarzony z warkoczem lub końskim ogonem. W odmianach także liście i łodygi mogą mieć czerwoną barwę lub przeciwnie — cała roślina może być zielona. Kwitnie od lipca praktycznie do końca sezonu wegetacji.
Pędy z barwnymi kwiatostanami stosuje się jako zieleń ciętą do świeżych bukietów. Zasuszone pędy z kwiatostanami zachowuję swoją barwę — można wykorzystać w suchych kompozycjach kwiatowych. Do wysadzania na rabatach. Może wyznaczać granice albo spełniać rolę żywopłotu jednorocznego.Okazała roślina jednoroczna uprawiana z siewu wprost do gruntu lub z rozsady. Pędy wzniesione, 60-100 (120) cm wysokości; z jaskrawo amarantowym kwiatostanem, najpierw wzniesionym, potem przewieszonym i zwisłym.
Pędy z barwnymi kwiatostanami stosuje się jako zieleń ciętą do świeżych bukietów. Zasuszone pędy z kwiatostanami zachowuję swoją barwę — można wykorzystać w suchych kompozycjach kwiatowych. Do wysadzania na rabatach. Może wyznaczać granice albo spełniać rolę żywopłotu jednorocznego.

Wysiew wprost do gruntu od połowy kwietnia do połowy maja, wschody po 2-3 tygodniach, powinny nastąpić po ostatnich przymrozkach. Nasiona dość drobne, 1500 szt./g.
Z uwagi na długi okres wegetacji, można też wcześniej przygotować rozsadę (nasiona w temperaturze ok. 20°C kiełkują do dwóch tygodni) i po jednokrotnym pikowaniu do doniczek, wysadzać ją do gruntu po majowych przymrozkach. Docelowa rozstawa roślin 30-40 cm w rzędzie i 50-60 cm między rzędami lub co 40 cm.
Rozmnaża się wyłącznie z nasion które rośliny bardzo obficie produkują. Nasiona dojrzewają stopniowo w obrębie kwiatostanu, przez cały czas kwitnienia i łatwo osypują się. Na suche bukiety należy ścinać gdy większość owoców jest już dojrzała i osypana (zbyt młode kwiatostany podczas suszenie deformują się). Barwniki są dość nietrwałe dlatego suszyć należy możliwie szybko i w zaciemnionym pomieszczeniu. Wymaga stanowiska ciepłego, słonecznego. Gleba powinna być żyzna, nie nazbyt ciężka; przeciętnie wilgotna, dobrze znoszą suszę i słabsze gleby, nie są jednak wtedy okazałe; odczyn obojętny lub lekko kwaśny.
Z uwagi na długi okres wegetacji, można też wcześniej przygotować rozsadę (nasiona w temperaturze ok. 20°C kiełkują do dwóch tygodni) i po jednokrotnym pikowaniu do doniczek, wysadzać ją do gruntu po majowych przymrozkach. Docelowa rozstawa roślin 30-40 cm w rzędzie i 50-60 cm między rzędami lub co 40 cm.
⇈🌱🌸 opcje Bazaru
odmiany (form i odmian #1) analiza dostępności nasion
- ◑ ‘bez odmiany’ — ciemnoczerwony #4
moim zdaniem
Warto zwrócić uwagę na silny wpływ warunków rozwoju na ostateczną wielkość roślin. Szarłaty to rośliny „żerne” — na żyznej, dostatecznie wilgotnej i niekwaśnej glebie, w miejscu słonecznym, mogą wyrosnąć prawdziwe olbrzymy. I odwrotnie, w niedogodnych warunkach wyrastają mało efektowne karzełki.Mam duży sentyment do szarłatów, spośród barwnych szarłatów ten gatunek jest stosunkowo najmniej wymagający co do ciepła i zwykle dobrze udaje się w ogrodzie. Zdobny od połowy lata aż do przymrozków.
wybrane okazy · selected collections⇈

leg. Marek Snowarski
/ogród/ #8

leg. Barbara Łotocka #2

leg. Jarosław Makowski
/ogr.zielny Niemcy/ #7

leg. Jacek Soboń
/Arboretum Wojsławice/ #2