takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Iris ensata Thunb.

kosaciec mieczolistny irysy japońskie, kosaćce japońskie (nazwa handlowa)
Iris kaempferi Siebold ex Lem. · Iris laevigata Fisch. ex Fisch. et C.A. Mey. var. kaempferi (Siebold ex Lem.) Maxim.
Iris ensata (kosaciec mieczolistny)
cv. Dairi; 04.07.2009 copyright © by Jacek Soboń
Iris ensata (kosaciec mieczolistny)
cv. Dairi

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne. Optymalny odczyn gleby lekko kwaśny, pH 5.0-6.5. Gleba żyzna, nie nazbyt lekka, o dużej pojemności wodnej. W okresie wzrostu i początku kwitnienia stale bardzo wilgotna, nie może przesychać. W Japonii są uprawiane także w strefie bagiennej zbiorników wodnych. U nas, z uwagi na chłodniejszy klimat, nie jest to wskazane. Po kwitnieniu gleba powinna przeschnąć i zimą być stosunkowo sucha. Wymaga okrycia na zimę. Pozostałe zabiegi uprawowe i pielęgnacyjne tak jak u ⇒ Iris xbarbata.

Wymagania: woda · gleba wilgotna · odczyn · gleba kwaśna lub gleba słabo kwaśna · zwięzłość · gleba ciężka, gliniasta · żyzność · podłoże żyzne lub podłoże bardzo żyzne

Analiza dostępności roślin (form i odmian #6):
• bez odmiany · ‘Graccieuse’ · ‘Rose Queen’ · ‘Sensation’ · ‘Variegata’ · ‘White Ladies’ · ‘Yamato Hime’

właściwości i zastosowanie

Od kosaćca mieczolistnego (Iris ensata) i kosaćca gładkiego (Iris laevigata) wyprowadzono (głównie w Japonii) bardzo liczną grupę odmian uprawnych o wielce efektownych, otwartych, dużych kwiatach, często powyżej 20 cm średnicy. W zależności od odmiany pędy kwiatostanowe mają 20 do 110 cm wysokości. Liście wąskie. Kwitnie późno, bo w czerwcu lub lipcu.

space

Polska nazwa „kosaciec japoński lub irys japoński” jest ambiwalentna, może odnosić się do odmian kosaćca mieczolistnego (Iris ensata) (grupa odmian „Japanese Irises” — JI) lub do gatunku kosaćca japońskiego (Iris japonica), który pochodzi z cieplejszych rejonów Azji Południowo-Wschodniej, u nas bez szczególnych zabiegów nie da się go uprawiać (strefa przynajmniej 7)

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · o znaczeniu produkcyjnym · byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe · wysokość 60-100 cm · strefa mrozoodporności 5 · kwitnienie: 6-7